Minden nehézséget túlél a Mecseki Kisvasút, Muki még mindig a gyerekek kedvence

2016. május 09. hétfő 07:04

Minden nehézséget túlél a Mecseki Kisvasút, Muki még mindig a gyerekek kedvence

Immár két éve, hogy a Mecseki Kisvasút állomásainál lévő attrakciók közül a vidámpark és az állatkert sem üzemel. A Muki névre keresztelt szerelvény ennek ellenére lankadatlanul döcög a pályán, a gyerekek legnagyobb örömére. Ez nagyrészt Andróczi Istvánnak köszönhető.

A vidámpark öt évvel ezelőtti végleges bezárása, illetve az állatkert két esztendővel ezelőtt indult - hamarosan befejeződő - felújítása miatt rendkívül nehéz helyzetbe került a Mecseki Kisvasút.

- Az elmúlt időszakban a túlélésért küzdöttünk. Szüneteltetni azonban nem akartuk, mert attól tartottunk, ebben az esetben soha többé nem indul el a szerelvény. Szomorú példaként lebegett előttünk az elhagyott vidámpark, amely fél év alatt romhalmazzá vált - mondta Andróczi István, a kisvasút masinisztája, de leginkább „mindenese".

Nem ez az első nehéz időszak. Az 1962-ben útjára indított erdei vasutat 1986-ig társadalmi munkában működtették, ám ez a rendszer megszűnt.

- Akkoriban a MÁV-nál dolgoztam, évekig jártam fel a hegyre mozdonyt vezetni. A leállás után a Mecseki Kultúrpark vezetésével együtt azon dolgoztunk, hogy újra elinduljon a szerelvény. A megoldást abban láttuk, ha kiváltom a vállalkozói igazolványt. Ez 1990-ben megtörtént, hivatalosan mutatványos lettem, a munkatársaim azóta is így hívnak - idézte fel a régi időket.

Egész évben üzemel

A Mecseki Kisvasútnál télen-nyáron várják az utasokat. Január elseje és április 30-a között csak vasárnap és ünnepnapokon közlekedik, májustól kezdve azonban már minden nap döcög a Muki. Szeptemberben és októberben szombaton, vasárnap, illetve ünnepnapokon közlekedik, novembertől kezdve pedig ismét csak vasárnap.
Menetjegyet 2 éves kor felett kell váltani. Ennek ára egy útra egységesen háromszáz, oda-vissza ötszáz forint, csoportoknak (20 fő felett) kétszáz forintba kerül a jegy, természetesen személyenként.

Andróczi István később létrehozta a Mecseki Kisvasútért Alapítványt, amely hat éve vette át az üzemeltetést. A civil szervezet azóta is biztos hátteret biztosít, a Pécsi Kulturális Központ, illetve a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával pedig még fejlesztésekre is futotta. Az elmúlt időszakban megújult az 570 méter hosszú, kanyargós pálya, illetve új pénztárhelyiséget építettek. Továbbra is komoly probléma azonban, hogy a környéken nem található WC.

A kisvasút évente mintegy 2,5-3 millió forintból, sok-sok önkéntes munkája révén működik. Az idei esztendőben nagyjából tízezer utassal számolnak.

- A gyerekek csodálkozva nézik, ahogy a vonat csattog, döcög az erdőben, sugárzik az arcuk a boldogságtól. Ezért érdemes ezt a munkát végezni - fogalmazott a masiniszta.

Palotás P. - Fotó: Kálmándy Ferenc