Miért gondoljuk, hogy több a pécsi koldus, amikor Schranczék szerint valójában egyre kevesebb?
2012. február 18. szombat 18:04

A 2010-ben életbe lépett rendelet értelmében Pécs belvárosában tilos a koldulás. Ennek ellenére továbbra is tömve az utcák kéregetőkkel, akik pár forintért hol agresszíven, hol szerényen ostromolják az arra sétálókat. A pénzt - elmondásuk szerint legalábbis - többnyire élelemre költik, de találkozni kakukkos órára gyűjtögető koldussal is. A külvárosi részeken, így például az uránvárosi Mecsek Áruháznál is egyre többen tartják a markukat, a közterület-felügyelet szerint azonban jelentős javulás érzékelhető az utóbbi két évet tekintve.
A belvárosban a rendelet ellenére lépten-nyomon koldusokba és hajléktalanokba botlik az ember, de már Uránvárosban és Kertvárosban is egyre többen, egyre rámenősebben kéregetnek. Schrancz Richárd, a pécsi közterület-felügyelet vezetője azt mondja, adataik alapján határozottan csökkent a koldusok száma az elmúlt időszakban. 2010-ben koldulás miatt összesen kétszáznyolcvan esetben kellett szabálysértési eljárást indítaniuk a köztereseknek, míg 2011-ben ez a szám kétszáznegyvenkilencre csökkent az egész város területén.
-Adataink szerint nagyjából hatvan-nyolcvan kéregető van a városban, ők bizonyos napszakokban, bizonyos helyeken „szeretnek" lenni, de mióta szigorúbb a fellépés velük szemben, nem mozognak annyit, inkább egyes helyeken maradnak. Az átlagember számára emiatt most „láthatóbbak", de a számuk csökkent - vázolta fel Schrancz.
A közterület-felügyelők egyházi intézményekben, bevásárlóközpontokban, egészségügyi intézményekben, templomokban nem intézkedhetnek. Sőt, sok esetben az utca koldusát is csak egy ejnye-bejnyével küldik tovább.
- Tekintettel arra, a koldulás szabálysértést leggyakrabban hajléktalan személyek követik el, így rajtuk a pénzbírság gyakorlatilag behajthatatlan. A legtöbb esetben csak figyelmeztetéssel tud élni a hatóság. A pénzbírságot annak meg nem fizetése esetén közérdekű munkára lehet átváltoztatni, de a közérdekű munkavégzés is a legtöbb esetben végrehajthatatlan - nyilatkozta Schrancz. Hozzátette, a 2012. április 15-től hatályos új szabálysértési törvény szerint a koldulás elzárással is sújtható szabálysértés lesz a jövőben.
Kíváncsiak voltunk, a koldusok „bére" hová vándorol, ezért megkérdeztünk néhányat anyagi helyzetükről.
Átlagban napi ezerötszáz-háromezer forintot kapnak apró formájában, amit a téli hónapokban elmondásuk szerint ételre és meleg italra költenek. Akadt, aki bevallotta, szüksége van az alkoholra, így meg is veszi azt, amint van rá pénze.
A Király utca egyik ismert kéregetője viszont nem mindennapi dologra gyűjtött ottjártunkkor: már csak kétszáz forint hiányzott hőn áhított kakukkos órájához.
A rettegett koldus maffiáról egyikük sem tudott - vagy csak nem dobták fel főnökeiket -, elmondásuk szerint tehát nem tejelnek senkinek, a maguk szükségleteit elégítik ki „keresetükből."
Schranczék sem tapasztalják a koldus maffia jelenlétét, de - a vezető szavaival élve - „ettől függetlenül szervezett koldulásról viszont beszélhetünk," tehát koldus a koldussal összefog a megélhetésért.
Mácsadi A.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Itt van Marco Rossi kerete - két...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Elismerést vehetett át a Pécsi...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- Orbán Balázs Pécsett: katasztrofális...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...
- Motorosok és biciklisek lesznek a...