Még nem fizettek a Zsolnayért

2011. március 17. csütörtök 09:51

Még nem fizettek a Zsolnayért
Csütörtök délelőtt tartotta soron következő rendes közgyűlését a pécsi önkormányzat képviselő-testülete. Az ötvenhárom napirendi pont között szerepelt egyebek mellett a PÉTÁV és a Pécs Holding vezérigazgatójának megválasztása, a Kodály Központ működési kódexének jóváhagyása, de döntés született a város elkészült civil koncepciójáról és teherforgalmi stratégiájának kidolgozásáról is.

A zárt ülés megkezdése előtt Kóbor József LMP-s képviselő javaslatára a testület egyperces gyászszünettel adózott a Japánt sújtó természeti katasztrófa áldozatainak emléke előtt.

A napirendről lekerült a Zsolnay Örökségkezelő üzemeltetési és bérleti szerződéseinek jóváhagyásáról szóló előterjesztés, viszont felvették a városatyák a Művészetek és Irodalom Háza működtetésével kapcsolatos anyagot.

A képviselők elvetették az MSZP és az LMP javaslatát, miszerint tárgyaljanak a közalkalmazottak béren kívüli juttatásáról, és tartsanak közmeghallgatást az oktatási rendszer átalakításával kapcsolatban.


FRISSÍTVE:
(09:55)

Zárt ülésen döntöttek a TéDéeM Nonprofit Kft. ügyvezetőjének, Sarkadi Eszternek a visszahívásáról és egyúttal pályázatot írnak ki a megüresedő posztra.


FRISSÍTVE:
(10:55)

Meglepően nyugodt mederben folytatódott az ülés, több kisebb napirendi pont elfogadása után került sor a PÉTÁV Kft. és a Pécs Holding vezérigazgatói posztjára kiszemelt Vida János és Barna Béla megválasztására. Az ellenzék - noha mindkét szakember felkészültségét elismerte - nem támogatta az előterjesztéseket az általuk túl magasnak vélt bérezés és a pályázati kiírás elmaradása miatt. Ez utóbbi által ugyanis megismerhetőek lettek volna a szakemberek vállalatirányításra vonatkozó koncepciói, s szakmai programjaik szélesebb körben is elérhetővé váltak volna.

Érdekes módon az ÖPE is sokallta a magas illetményeket, ezért magas elvárásokat fogalmazott meg az új igazgatókkal szemben. A Holdingot illetően Kővári János elvárja, hogy Barna Béla tekintse át a korábbi évek vagyongazdálkodásával kapcsolatos intézkedéseit, a vagyonkészletet és a jelenlegi cégstruktúrát a racionális működés megteremtése érdekében.


FRISSÍTVE:
(11:41)

A délelőtti szünetet követően került sor a város civil koncepciójának megvitatására. Kővári János röviden ismertette a stratégia főbb elemeit, amely mintegy rendszerbe foglalja az önkormányzat és a civil szervezetek közötti együttműködés feltételeit. A koncepció rögzíti a közgyűlés kompetenciát, ugyanakkor civil kuratóriumok felállításával - az EKF-hez kapcsolódó százmilliós keret elosztásakor már bevált módszer alapján - olyan személyek (kurátorok) dönthetnek majd a pályázatokról és a forrásokról, akik nem tagjai pártnak és jelentős referenciával rendelkeznek az adott szakterületen.

A szocialisták kifogásolták az anyagot, mondván, koncepciónak kevés, hiszen hiányzik a feladatmeghatározás, nem jelöli ki azt a célrendszert, amelyhez társítaná a feladatokat - noha tartalmilag helyesnek és alkalmas kiindulási pontnak tekinthető. Gyimesi Gábor (Jobbik) kifogásolta, hogy a dokumentum nem tekinti stratégiai partnernek az érdekvédelmi szervezeteket, ezt később Kővári helyesbítette.

Új pontként került a testület elé a Művészetek és Irodalom Háza további működtetésével kapcsolatos előterjesztés. Április 16-tól a város átveszi a megyétől a fenntartás terhét, átmenetileg négy fővel kívánják megoldani a kultúraszervezést. Az elképzelések szerint a Zsolnay Örökségkezelő egyik divíziójaként él tovább az intézmény, a már meglévő funkciók megtartásával és esetleges újabbak bevonásával.

Nagy Csaba alpolgármester megjegyezte, hogy meg kell szüntetni a kulturális szférában meglévő párhuzamosságokat, erre a ZSÖK alkalmas, kiválóan be tudja tölteni koordinációs szerepét.

A képviselők hosszasabban időztek a BIOKOM Kft. idei közszolgáltatási feladattervének megállapításakor. Az évi 1,2 milliárd forintot igénylő városüzemeltetési feladatok ellátására 2011-ben nincs meg a költségvetési forrás, ezért Tóth Bertalan szerint mindez fedezet nélküli kötelezettségvállalás, hiszen a bevételi oldalon mindössze 383 millió forint szerepel.

Páva Zsolt polgármester annyit mondott az előterjesztés kapcsán, hogy ennek az átmeneti állapotnak a megszüntetéséig (hat-nyolc hónap) a társaságnak kell megoldania a problémákat, utána azonban a megtakarításokból adódó költségeket folyamatosan utalja majd át a cég számára.


FRISSÍTVE:
(14:35)

Az ebédszünetben írták alá azokat a szerződéseket, amelyekkel az önkormányzat támogatja a pécsi sportegyesületeket. A három évre szóló megállapodások kedvezményezettje a város négy NB I-es együttese (a PVSK-Pannonpower férfi és a Pécs2010 női kosárlabdacsapata; az Uniqa-PVSE férfi kézilabda együttese; a PVSK-Füszért pólócsapata) egyaránt évi 20-20 millió forinttal gazdagodik, míg Pécs három legnagyobb egyesülete is kap támogatást - PVSK (18 millió), PVSE (12 millió), PEAC (6 millió).

A szünet után folytatta munkáját a grémium, a képviselők szép csendben szavazták meg a különböző előterjesztéseket, így a városfejlesztési társasággal kapcsolatos kérdésekről is döntés született, valamint a város teherforgalmi stratégiájának kidolgozása is elkezdődhet a közeljövőben.

A városatyák négy évre emelték a jegyzői posztra kiírt pályázatban megfogalmazott feltételek között felsorolt szakmai tapasztalat minimumidejét - mindezt az ellenzéki Tóth Bertalan javaslatára.

A sok kisebb napirendi pont közül a Pécsbányáért Egyesülettel kötött közművelődési megállapodás felmondása zaklatta fel egy kicsit a szocialista képviselőket. Az előterjesztés szerint ugyanis a szervezet vezetőjének összeférhetetlen magatartása miatt nem látják biztosítottnak az átvett önkormányzati feladat ellátását. Mintegy félórás huzavona után elfogadták a tervezetet, majd ezután néhány szerződésmódosítás jóváhagyására került sor, végül a testület befejezte a munkáját.

H. L. B. - Fotó: Kováts Judit