Mecsekszabolcson a polgárőrök, a szomszédok egymást figyelik

2011. április 30. szombat 18:45

Mecsekszabolcson a polgárőrök, a szomszédok egymást figyelik

Ugyan a rendőrség nem vezet olyan statisztikát, amelyben a városrészeket a bűnelkövetések és a lakosságszám arányában rangsorolja, Pécs keleti oldala nem véletlenül vált hírhedté bűnügyi szempontból. A Györgytelepen, a Hősök terén és Szabolcsfaluban élő emberek a területen egyre erősebben jelen lévő prostitúcióról, gyakori betörésekről és lopásokról panaszkodnak. A helyzet javítása érdekében - a Pécs-Baranyai Origó-Ház kezdeményezésére - a közelmúltban polgárőr egyesület alakult, de a Szomszédok Egymásért Mozgalom (SZEM) keretein belül a lakók is figyelnek egymásra.

Az elmúlt években nagymértékben romlott a Mecsekszabolcson és környékén élő közösség biztonságérzete - panaszolta a Pécsi Újságnak Kis Varga István, az Origó-Ház Egyesület elnöke, amikor a nemrég megalakult polgárőrségről kérdeztük.

- Mint Mecsekszabolcs polgárai és gazdái, saját magunkra kell támaszkodnunk, nem mástól várni a megoldást a problémákra. A megalakulás utáni első periódusban a bűnelkövetések szempontjából kritikus időszakokban járőrözünk, de szándékosan úgy szervezzük, hogy ne lehessen kiszámítani, pontosan mikor vagyunk az utcán. Természetesen az a hosszú távú célunk, hogy folyamatosan jelen legyünk, éjjel-nappali irodai és kivonuló akciócsoportok segítségével - tette hozzá.

Harmincan vannak, de a létszám nő

A lakossági fórumok tapasztalatai alapján a SZEM ötletét pozitívan fogadta a környéken élők túlnyomó része. Jelenleg nagyjából huszonöt-harminc ember csatlakozott a kezdeményezéshez, ám számuk folyamatosan növekszik.


A keleti városrész civiljei azonban nem csak a polgárőrségen keresztül igyekeznek biztonságosabbá tenni környezetüket, hanem az úgynevezett SZEM, azaz a Szomszédok Egymásért Mozgalommal is.

A kezdeményezés lényege, hogy az egy utcában élők figyelnek egymás értékeire, és ha gyanús eseményeket észlelnek, riasztják a rendőrséget vagy a polgárőröket.

Mint Kis Varga István fogalmaz: a SZEM-ben azok is szerepet vállalhatnak, akik valamilyen oknál fogva nem szeretnének, vagy nincs idejük a polgárőrség kötelékébe tartozni.

- Az idősebbek többsége nem tud részt venni a járőrözésben, de ennek ellenére tenni szeretnének a közbiztonságért. Erre jó a SZEM, a mozgalomban ugyanis egyfajta területi felelősként bárki aktív szerepet tud vállalni - tette hozzá az elnök, aki szerint fontos, hogy az emberek megértsék, a rendszer működéséhez mindenkinek hozzá kell tennie a maga részét.

Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva