Már Baranyában is szervezik a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesületet

2011. április 22. péntek 18:33

Már Baranyában is szervezik a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesületet

Jobbikos elképzelések szerint a közeljövőben Baranyában is megalakul a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület megyei alapszervezete. Az egyre romló közbiztonság és bűnügyi statisztikák, valamint a növekvő lakossági igény miatt érzik úgy sokan, hogy csatlakoznának a Békésben megalapított egyesülethez, állítja Barkó Béla, a Jobbik megyei elnöke. Azt mondja, egy hónapon belül több városban és településen is felállhatnak a helyi polgárőr csoportok.

A megye egyes térségeiben és településein egyre rosszabb a közbiztonsági helyzet - legalábbis az ott élők véleménye szerint, mondja Barkó.

Mohácson nemrégen, egy képviselő-testületi ülésen a Jobbik helyi képviselője nem fogadta el a mohácsi rendőrkapitány éves beszámolóját. Schindl Anikó arra kérte a mohácsi lakosokat, hogy ha nem tartják megfelelőnek a helyi rendőri segítségnyújtást, forduljanak a Szebb Jövő Polgárőr Egyesülethez, s a szervezet - Gyöngyöspata és Hajdúhadháza - után Mohácson is rendet tesz.

Barkó Béla, a Jobbik megyei elnöke a Pécsi Újságnak azt mondta, már fel is vették a kapcsolatot a Békés megyei szervezettel, és reményeik szerint egy hónapon belül több településen - így nemcsak Mohácson, hanem Pécsen, Harkányban, Siklóson, Komlón, de több ormánsági településen is - elkezdhetik a járőrözést a polgárőrök.

- Igény és jelzés van rá, hogy egyre többen szeretnének csatlakozni az egyesülethez - ezt már Horváth Norbert, a megyei szervezést koordináló gárdakapitány közölte lapunkkal, aki hozzátette, hogy számításaik szerint mintegy 25-30 fővel fog megalakulni a megyei szervezet. (Jelenleg is zajlik a polgárőr vizsgára való felkészülés.)

Horváth azt mondja, a járőrözés egyrészt visszatartó erővel szolgálhat az elkövetők számára, másrészt ha bűncselekményt észlelnek, akkor a rendőrséggel szorosan együttműködve, őket értesítve, megakadályozhatják a bűncselekmény elkövetését. Ez a legtöbb esetben - főleg vidéken - a megszaporodó termény- és fatolvajlások elleni határozott fellépést jelenti, természetesen a katasztrófavédelemi feladatokról sem feledkezve el.

A Jobbik-vezető Barkó minderre konkrét példát említett: tudomásuk szerint előfordult olyan eset is az Ormánságban, hogy a falopáson ért elkövetőket a tulajdonos feljelentette, ám másnap „véletlenül"az az egyhektáros terület égett le, ahol elkapták a tolvajokat. A szervezet mindezen bűncselekmények megakadályozását szeretné elérni.

Szekó József, Mohács polgármestere érdeklődésünkre nem kívánt reagálni az egyesület tervezett mohácsi „szerepvállalását" illetően, mondván, a belügyminiszter által kilátásba helyezett rendeletmódosítás majd orvosolja a problémákat.

A mai napon (pénteken) a Magyar Közlönyben meg is jelent az a jogszabálysértésekről szóló rendeletmódosítás, amely - egyebek mellett - kimondja, hogy akár százezer forintos bírság is kiszabható azokra, akik jogszabályi felhatalmazás nélkül végeznek közbiztonsági tevékenységet.



Képünkön a "Szebb Jövőért" egyik korábbi akciója - illusztráció.

H. L. B. - Fotó: MTI-archív