Magyarország londoni olimpiai esélyeit latolgatták Pécsett

2011. október 28. péntek 13:49

Magyarország londoni olimpiai esélyeit latolgatták Pécsett

Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára szerint Magyarország a pekinginél jobban szerepel majd a londoni olimpián, bár azt tartja, egy sportoló szempontjából már a kijutás is óriási teljesítmény. Minderről a Pécsett rendezett V. Országos Edzői Kongresszuson volt szó.

Molnár Zoltán a kongresszus záró napján azt mondta: bár a magyar esélyeket meghatározó módon befolyásolják a kvalifikációs eredmények, a MOB szeretné, ha a magyar versenyzők 20-22 sportágban indulnának a jövő évi olimpián. Abban is reménykednek, hogy hazánk az első húszba kerül majd a nemzetek rangsorában.

A főtitkár úgy vélte, mivel a kvótákért nagy a verseny, és minden nemzet hatalmas energiákat mozgósít, köztük pedig sok csillagászati összegeket költ az olimpiai felkészülésre, "ma már azt is meg kell süvegelni", aki egyáltalán kijut a játékokra.

Molnár Zoltán felidézte két évtizeddel ezelőtti szakmai rendezvényét, ahol az olimpiai esélyek latolgatásakor még harminc aranyat számoltak össze a sportágak hazai vezető képviselői, majd azt elosztották hárommal, és azt mondták: "körülbelül ennyi lesz".

 - Ma az van - folytatta -, hogy név szerint ismerjük azt a 10-12 sportolót, akiknek ha összejön minden és jó napjuk lesz, akkor akár aranyat is nyerhetnek. Ha ezt elosztjuk hárommal, kijön a pekingi három. De micsoda visszaesés ez, hiszen oda jutottunk, hogy most már nem sportágakról, hanem személyekről beszélünk.

Molnár Zoltán rámutatott: létszámban és eredményességben is romlott a teljesítmény. Úgy vélte, ennek oka a támogatások két-három évtizedes csökkenése, az intézményi struktúra szétesése, sportegyesületek és a tudományos bázis leépülése, s egyebek mellett a sportorvosi háttér gyengülése is.

Storcz Botond szövetségi kapitány sportága londoni esélyeit latolgatva azt mondta, a kajak-kenusok jövőre is "tudják hozni" a pekingi négy érmet, abból két aranyat. De személy szerint úgy látja, minden esély megvan rá, hogy öt érem legyen, közte három arany. 

Storcz utalt rá, hogy a kajak-kenu válogatott eddig az elérhető 18-ból 14 kvótát szerzett a jövő évi ötkarikás játékokra, ennél több indulási joga jelenleg két országnak van.

Kovács Tamás, a kardvívók szövetségi kapitánya arról szólt, hogy a vívószövetség 13 londoni résztvevővel és négy éremmel számol, személy szerint azonban úgy látja, nyolc-tíz kvótára és két-három éremre van esély. 

Emlékeztetett rá, hogy jelenleg kilenc - valamint két tartalék - vívó szerepel kvalifikáló helyen. A magyar vívósportnak a korábbi évekkel, évtizedekkel ellentétben most nincsenek igazi klasszisai. Úgy vélte, egy sikeres szerepléshez és a jövőbeni fejlődéshez elengedhetetlen az összefogás, a szakmai megújulás, azon belül a jelenlegi szakmai irányítási struktúra megváltoztatása, s egyebek mellett a sportdiplomácia erősítése is.

Kovács rámutatott: az olimpiai szereplést tekintve a vívás Magyarország legeredményesebb sportága, amely azonban 2008-ban az elmúlt 100 év legrosszabb ötkarikás, idén pedig minden idők leggyengébb világbajnoki szereplését produkálta. 

A szövetségi kapitány szerint a "zuhanásnak" az alulfinanszírozottság mellett oka az is, hogy az elmúlt fél évszázadban drasztikusan visszaesett a szakosztályok száma, a hazai vívásoktatás mára konzervatívvá vált, az edzői gárda elfáradt és nincs megfelelő utánpótlása, sok tréner dolgozik külföldön más nemzetek vívóit, így a magyarok ellenfeleit segítve, továbbá szerény a magyar vívás sportdiplomáciája is. 

A legnagyobb problémának ugyanakkor azt nevezte, hogy a sportág és annak vezetése nem nézett szembe a gyenge pekingi szerepléssel. A kapitány előadásában biztatónak értékelte az utánpótlás helyzetét, amelynek képviselői 2005-ben három, idén pedig már huszonnégy éremmel tértek haza a korosztályos Európa- és világbajnokságokról. 

Kiss László, az úszóválogatott szövetségi kapitánya a londoni esélyekről azt mondta: négy-öt magyar úszóéremnek van realitása, ezzel az eredménnyel személy szerint nagyon boldog lenne.

- Gyurta Danitól várható a legjobb eredmény. Egyre jobban érik, mint a jó bor, a világbajnokságon már száz mellen is hatodik volt. Nagyon bízom benne, hogy a kétszáz méteres mellúszást képes lesz megnyerni Londonban - jelentette ki.

Hozzátette, Cseh László a két vegyesúszó számban, Kis Gergő négyszáz vegyesen szerezhet érmet. Az idén rossz évet záró Hosszú Katinkával kapcsolatban azt mondta, hogy a világbajnok úszónő tanulmányai miatt az Egyesült Államokban készül az olimpiára.


Képünkön Molnár Zoltán

(mti)