Krízisalap: 170 millió a megyében

2010. január 31. vasárnap 19:31

Krízisalap: 170 millió a megyében
A Bajnai-kormány döntött arról, hogy - a pénzügyi és gazdasági válság hatásait enyhítendő - egyszeri pénzbeli támogatást nyújt a nehéz helyzetbe került családok és a munkájukat idő közben elveszített állampolgárok számára. A költségvetési tartalékból elkülönített egymilliárd forinttal indított krízisalap azóta nagyjából hatmilliárdosra duzzadt, köszönhetően annak, hogy az áramszolgáltatók extraprofitjának 60 százaléka (mintegy hárommilliárd forint) is immár ennek részét képezi.

A krízisalap létrehozásakor több karitatív

Újabb lehetőség

Egy módosítás alapján a krízistámogatást újabb jogcímen is lehet igényelni. Azon személy, aki
a) megfelel a krízistámogatás általános jogosultsági feltételeinek, és
b) még nem részesült (vagy családtagja nem részesült) krízistámogatásban, és
c) háztartásában sem 2009. november 15-én, sem a kérelem benyújtásának időpontjában nem vehető igénybe fűtési célú vezetékes energiaforrás, vagyis a lakásban a vezetékes áram- és gázszolgáltatás egyaránt ki van kapcsolva, vagy a kérelemben megjelölt lakcímen nem áll rendelkezésre vezetékes gázszolgáltatás, és az áramszolgáltatás kikapcsolás következtében nem elérhető, egyszeri 50 000 Ft-ot kaphat.
szervezet is aggodalmának adott hangot, helytelennek és átgondolatlannak tartva annak bevezetését. Az egyebek mellett a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Magyar Vöröskereszt Országos Igazgatósága által megfogalmazott állásfoglalás szerint a kabinet ezzel egy teljesen különálló rendszert hozott létre, amely nem kapcsolódik szervesen a már fennálló intézményi rendszerhez. A parlamenti ellenzék szerint ráadásul az alap a szocialisták választási kampányának része - közpénzből.

A legalább húszezer, legfeljebb ötvenezer (kivételes esetekben maximum százezer) forintnyi támogatásra egyébiránt azok jogosultak, akik felnőttkorúakés nem részesülnek nyugellátásban. Feltétel, hogy az egy főre jutó családi jövedelmük nem haladja meg a nettó minimálbért, a válság következtében veszítették el munkahelyüket, vagy lakáshitelük havi törlesztőrészlete legalább 20 százalékkal emelkedett. Plusz: a kérelem beadásának időpontjáig nem kaptak 15 000 forintot meghaladó átmeneti segélyt és az önkormányzat sem tud átmeneti segélyt biztosítani számukra - mindezen feltételek együttes fennállása esetén válik támogatásra jogosulttá a kérvényező.

A kérelmeket a lakó- illetve a tartózkodási hely szerint illetékes települési önkormányzathoz kell benyújtani, a támogatás megítéléséről (a konkrét összegről) azonban a nyugdíjbiztosító illetékes regionális igazgatósága dönt, a megítélt összegről a nyugdíjfolyósító gondoskodik.

Január elejéig a Dél-dunántúli Regionális Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság adatai alapján Baranyában 4034 teljesítéssel lezárt kérelmet bíráltak el 168 935 000 Ft értékben; az energiaszolgáltatás helyreállítása céljáből pedig mindössze 22 személy kért támogatást a régióban.

HLB