Kovács cáfol: nem lesz roma gárda
2008. november 27. csütörtök 20:01

A két ember életét követelő brutális, kézigránáttal elkövetett pécsi gyilkosság utáni sajtótájékoztatón a mohácsi romavezető, Kovács István úgy nyilatkozott, hogy ha szükséges, a romáknak is létre kell hozniuk egy olyan szervezetet, amellyel megvédhetik magukat.
Akár Strasbourgig is elmennek
Csütörtökön a pécsi városi bíróság garázdaságban, valamint testi sértés kísérletében mondta ki bűnösnek azt az öt fiatalt, akik két roma nőt még januárban támadtak meg Szigetváron. Az első fokú ítélet szerint azonban nem bizonyítható a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoport tagja elleni erőszak bűntette.
Kovács István ezzel kapcsolatban azt mondta munkatársunknak, hogy furcsállja az ítélet. Hozzátette a megyei cigány szervezetek megtárgyalják a kérdést, s ha nem értenek egyet a döntéssel, akkor akár Strasbourgig is elmennek majd panaszukkal.
A HVG legújabb száma - Kovácsra hivatkozva - már a leendő szervezet nevét is nyilvánosságra hozta: e szerint a Roma Polgári Szövetség romatelepeken járőrözne, s Kovács állítólag azt sem tartja kizártnak, hogy tagjaik a későbbiekben egyenruhát viseljenek.
A roma vezető lapunk munkatársának ezzel szemben csütörtökön cáfolta, hogy meglenne már az egyesület neve, hozzátéve, hogy egyenruha viselését sem tervezik, s arra a kérdésünkre is nemmel felelt, hogy országgyűlési képviselőnek készül-e.
A szervezetről szólva megjegyezte, nem a kézigránátos támadás kiváltotta reakcióról van szó, az ötlet már korábban is megfogalmazódott bennük.
Elképzelései szerint az egyesület a romákat és a nem romákat egyaránt védené, de elsősorban a csellengő cigánygyerekekre fordítanának több figyelmet, hogy megakadályozzák az iskolakerülést, a randalírozást, vagy azt, hogy másoktól értékeket - pénzt, mobiltelefont - vegyenek el. Másrészt elfoglaltságot is szeretnének biztosítani számukra, így Mohácson például egy klubot hoznak létre, ahol zene- és táncoktatás is folyhat majd.
Az egyesület célja azonban az is, tette hozzá, hogy ha „netán atrocitás érné őket, a rendőrséggel szorosan együttműködve meg tudják védeni a cigányságot".
A roma vezető hangsúlyozta: nem a Magyar Gárda ellenében hozzák létre szervezetüket.
„Semmiképpen nem akarunk háborúzni a gárdával, mivel a gárda nem bántott senkit, minket se" - közölte, majd hozzátette: önkéntes alapon szerveződnének, a cégbírósági bejegyzésük és az SZMSZ elkészítése folyamatban van. Leszögezte, az egyesületet nem kívánják politikai célokra felhasználni, s nincs is mögöttük semmilyen politikai erő. „Mindössze a békességről van szó. Nyújtjuk a kezünket mind a jobboldalnak, mind a baloldalnak, romáknak és nem romáknak egyaránt".
B. M.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hamarosan módosul jó néhány baranyai...
- Tízmilliókat keresett egy baranyai...
- Fák árnyékában kicsit megpihenni...
- Nem tart sokáig a lehűlés, napokon...
- Baranyára is kiadták a...
- Hol csobbanhatunk Baranyában?...
- Két autó ütközött Mohácson, mentőre...
- Baleset miatt teljes útzár van a 6-os...
- Újra messzire száll majd az illata -...
- Májusban is olcsóbban tankolhattunk...