Konferencia a Zsolnayról - és általában a kerámiáról

2011. március 29. kedd 07:50

A Dél-Dunántúli Porcelán és Kerámia Klaszter 2008. október 30-án jött létre tíz, a kerámiaiparban érintett termelő, és az iparág sorsában áttételes módon osztozó szervezet részvételével. A klaszter létrehozásának szándéka mögött az a minden tag számára nyilvánvaló tapasztalat állt, hogy a kooperatív piaci magatartás-modellekben sok, eddig ki nem használt potenciál rejlik.

A klaszter sikeresen pályázott, és az elmúlt két évben létrehozta az együttműködés infrastruktúráját, megerősödtek a tagok közti szakmai és személyes kapcsolatok, és több szakmai területen konkrét eredmények születtek/születőben vannak.

Már a klaszter indulásának körülményeit meghatározó pályázati anyagban célul tűzték ki, hogy a tagok számára legfontosabb kérdésekben, egy, a mértékadó nemzetközi tapasztalatok megismerését is megcélzó szakmai konferenciát rendeznek.

A technológiai újdonságok mellett a tematika része az oktatás és termelés kapcsolata, valamint egy olyan terület, az örökségipar, amelynek az innovatív folyamatokra gyakorolt pozitív hatását csak a legutóbbi években kezdték felismerni.

A konferencia programjának összeállításakor figyelembe vették a „klaszteren kívüli" történéseket is. Így került a programpontok közé a „Merre tovább, Zsolnay?" beszélgetés, amely a „Kis esti viták" pécsi közéleti vitasorozat kerámia tematikájú elemeként kitűnő lehetőség e - látszólag csak szakmai - kérdés szélesebb társadalmi recepciójának megismerésére.

A programsor különleges elemének ígérkezik a „Porcelán-Pécs-Zsolnay" szimpózium 3 éves munkáját bemutató kiállítás. A Zsolnay Gyár történeti működésében folyamatosan jelen volt a kortárs művészet. Az aranykor világsikert arató tárgyai a legtöbb esetben egy-egy neves művész nevéhez kötődnek és az államosítások után is olyan neves művészekkel került a Gyár kapcsolatba, mint Martyn Ferenc, Zeisel Éva vagy éppen a nemrégiben elhunyt Fürtös György.

Az Európa Kulturális Fővárosa évére való készülődés lázában született a gondolat, hogy újra kellene éleszteni ezt a nemes tradíciót. Az elmúlt 3 évben majd 20 magyar művész -köztük néhány igazi élő klasszikus- mondta el munkáin keresztül, hogy mit gondol a porcelánról, a Zsolnayról, a gyár esetleges jövőjéről.

Ugyancsak önálló tematikus egység a konferencia második napja, ahol már egy kissé leszűkülve már csak a Zsolnay saját jövőjével foglalkoznak. Most, a támogatott projekt befejeztével lesz igazán aktuális az önvizsgálat - ehhez remélhetőleg gondolatébresztő környezetet biztosít a klaszter ösztöndíjasainak munkáiból megrendezett kiállítás.

Időpont: Pécs, 2011. március 29-31
Helyszín: Hotel Corso 7626 Pécs, Koller utca 8.
Zsolnay Kulturális Negyed 7630 Pécs, Zsolnay Vilmos u. 37.
Kreatív Inkubátorház 7625 Pécs, Vince utca 16.

Forrás: zsn.hu