Kinek kell a többségét vesztett MSZP?

2009. május 28. csütörtök 12:10

Kinek kell a többségét vesztett MSZP?
Komoly mozgások indultak el a pécsi MSZP-ben a polgármester-választáson aratott kétharmados Fidesz-siker után. Helyzetelemzés.

Bár a május 10-ikei összeomlást követően még alig hitték a város urai, hogy néhány napon belül fundamentumát tekintve dől össze az elmúlt tíz évben kialakult status quo, mégis így történt.

Május 15-ikén, pénteken ugyanis - éppen az új polgármester Széchenyi téri, nyilvános esekütételének perceiben - a szerkesztőségek elektronikus rendszereiben landolt egy kommüniké, mely szerint új frakciót (BSZPV: Baloldali Szövetség Pécs Városáért) alakított két szocialista (Molnár Ferenc és Sarkadi Gábor), s egy, a baloldali képviselőcsoportból néhány hónapja kivált képviselő (Juhász István). Ők azt is deklarálták: minden feltétel nélkül támogatják az új polgármestert, hiszen a város szavazói kinyilvánították, új célokat, s új politikát szeretnének, egy képviselőnek pedig nem lehet más feladata, mint hogy a város akarata szerint intézze a köz ügyeit.

Öt nap kellett tehát, hogy ne "csupán" a városvezetői posztot veszítse el az MSZP, de a tényleges irányítás lehetőségét, a városházi többséget is.

Eddig tart, amit biztosan tudhatunk, a helyzet azonban jelenleg amorf.

Mivel a Fidesz már korábban kinyilvánította, hogy győzelme esetén "kizárólag a pécsiek programját" kívánja megvalósítani, s semmiféle egyezkedésbe, mutyiba nem fog bocsátkozni a hatalom korábbi képviselőivel, olyan pozíciót foglalt el, amely a kisebbségben lévő frakciók számára alig ad mozgásteret. Nekik két lehetőségük maradt: feltétel nélkül csatlakozni szavazataikkal a pécsiek kétharmada által megválasztott polgármesterhez és frakciójához - vagy távol maradni és opponálni, utóbbi lehetőség azonban népszerűtlen és további amortizálódásukhoz vezet. (Ráadásul: mi lesz még az EP-választás után?)

Páva Zsolt ugyan - közvetlenül megválasztását követően - azt az ajánlatot tette az MSZP-nek, hogy a jelenlegi három alpolgármester helyett jelöljön egyet, s azonnal meg is vonta Tóth Bertalan, Meixner András és Gonda Tibor valamennyi jogkörét, véleményünk szerint hiba volt ezt úgy értelmezni a baloldalon, hogy a három alpolgármester közül az egyik maradhat.

Cégleltár: ki marad, ki megy?

Úgy tudjuk, a városi megacég, a Pécs Holding jelenlegi vezetőjének, Varga Péternek a jövője még nem dőlt el (mint ismert, az ő leváltásához többség kell - egyébként a munkáltatói jogot illetően alá tartozik a többi kisebb cég vezetője, kivéve a Biokomét és az olyan vegyes tulajdonú társaságokét, mint a Vízmű vagy a PÉTÁV).
Varga tehát lehet, hogy marad, lehet hogy nem, de ugyanez a helyzet az EKF Menedzsment Központjának vezetését illetően is, azaz Ruzsa Csaba és (az alá tartozók) egzisztenciája május 15-ikével legalábbis bizonytalanná vált.
Hogy végül maradnak-e, három dologtól függ, mégpedig, hogy 1. A napokban induló nagyszabású átvilágítás során milyen csontvázak, s mekkora nagyságrendben dőlnek ki a szekrényekből; 2. Bevállalja-e a jobboldal az esetleges leváltásukkal járó hercehurcát (végkielégítések, várható balliberális sajtókampány stb.); 3. Vannak-e alkalmas, mozdítható jelöltjei a távozók helyére.

Az akkori ajánlat ugyanis egyrészt még egy MSZP-s többségnek szólt, másrészt nem volt benne, hogy a jelenlegi alpolgármesterek közül maradjon az egyik.

A szocialista frakción belül ennek ellenére megindult az egyezkedés: az első hírek szerint az "öregek" (Soó László és csoportja) Gondát akarta pozícióban tartani, s magának kérte a frakcióvezetői posztot is (lényegében kivégezve ezzel az ifjúszocialista lobbyt, hiszen mind Tóth alpolgármester, mind a jelenlegi frakcióvezető, Nyőgéri Lajos utóbbi csoporthoz tartozik). Soóék, forrásaink szerint, a hatalomátvétel elmaradása esetére a frakcióból való kilépésüket és a BSZPV-hez való csatlakozásukat helyezték kilátásba, ezt az opciót azonban az elmúlt napokban, egyelőre(?) jegelni kezdték.

Mégpedig azért, mert az MSZP vezetése számára mára nyilvánvalóvá vált: a három alpolgármester közül egyiket sem fogadja el a Fidesz - így aztán megindult a gondolkodás: ki az aki bemehetne, ha már Gonda nem, a szocialisták közül.

Jelenleg Kunszt Mártánál tartanak - az ő jelölésének belső ára pedig Tóth Bertalan frakcióvezető megválasztása lenne, kérdés, mit szól ehhez Soó László (akinek ugye, továbbra is megvan az az opciója, hogy Sarkadiékhoz hasonlóan kilép az MSZP képviselőcsoportjából, s átül a BSZPV-be.)

A helyzet ugyanis az, hogy a BSZPV megalakulása óta a politikai matematika szabályai szerint nincs szükség az MSZP-re - így arra sem, hogy alpolgármestert adjanak.

Mitöbb, nem csak a közgyűlési arányok változása hajtja az új többséget abba az irányba, hogy ne tárgyaljon pozíciókról az MSZP-vel, de a politikai logika is: ha ezek után is megválasztanának egy új szocialista alpolgármestert, azzal a nagykoalíció és a "mutyi" látszatát alakítanák ki maguk körül - ezt pedig választóik nehezen nyelnék le (ami nyilván a Jobbikot erősítené), így a mára szükségtelenné vált egyezség 2010-es újraválasztásukat nehezítené.

A személyi ügyekre visszatérve: Tóth Bertalan, egy fővárosi lapnak adott nyilatkozatában már meg is erősítette a héten a városban elterjedt hírt, miszerint csomagolni kezdett, le fog mondani, és ügyvédnek áll. Meixner és Gonda még nem mondott semmit - ők még bíznak valamiben, talán abban, hogy változik a helyzet és mégis maradhatnak.

Az új polgármestert jelenleg, egy, az elmúlt napokban létrehozott kabinet segíti munkájában, s bár még nem nevezte meg leendő (fideszes) alpolgármesterét, úgy tudni, Nagy Csaba a poszt elsőszámú várományosa. De Blasio Antonio, a Strasbourgból Pécsre visszatérő EP-képviselő a kabinetben az EKF nemzetközi ügyeit viszi majd, Szabó Tamáshoz, a Pécsi Fürdő Kft. korábbi igazgatójához a költségvetés fog tartozni, míg a kabinet vezetője egy negyvenes szociológus, a Biokom eddigi CSR-menedzsere, Girán János lett.


FRISSÍTVE:
(15:53)

Az elmúlt percekben jelentette az MTI, hogy lemond posztjáról Tóth Bertalan, Pécs egyik szocialista alpolgármestere, aki döntését a május 10-i pécsi polgármester-választás eredményével indokolta csütörtökön, a baranyai megyeszékhelyen tartott sajtótájékoztatón.

"A választók május 10-én üzentek a baloldalnak, amely ezt követően elvesztette többségét a pécsi közgyűlésben" - mondta a politikus, utalva arra, hogy a polgármester-választást Páva Zsolt, a Fidesz-KDNP jelöltje nyerte az érvényes szavazatok mintegy 65 százalékának megszerzésével, s két MSZP-s, valamint egy független képviselő frakciót alakított a polgármesteri program támogatására.

Tóth Bertalan megjegyezte: az MSZP pécsi elnökeként a jövőben azon kíván dolgozni, hogy a baloldal ismét erős legyen a baranyai megyeszékhelyen.

Pauska Zsolt