Kilenc hónapot mért ki a pécsi bíróság
2010. november 23. kedd 17:35
Palotai Gabriella bíró közúti baleset okozásának vétségében mondta ki bűnösnek a nyugalmazott rendőrtábornokot, akit négy évre eltiltott a közúti járművezetéstől és több mint félmillió forint perköltség megfizetésére kötelezett.
Berta Attila 2008. december 18-án este a szekszárdi Szent István téren, gyalogátkelőhelyen gázolt el autójával egy 60 éves asszonyt. A nő a kórházba szállítás után belehalt sérüléseibe.
A bíró indoklása szerint a vádlott nem fokozott óvatossággal közelítette meg a gyalogátkelőhelyet, s ezzel megsértette a KRESZ előírásait. A sértettet a külső sávban, 45-48 kilométeres óránkénti sebességgel ütötte el, pedig, ha kellő figyelemmel, körültekintéssel vezet, elkerülhette volna a balesetet.
Palotai Gabriella megjegyezte: a fokozott óvatosság érdekében a járművezetőktől akár a harminc kilométeres óránkénti sebesség is elvárható a gyalogátkelőhelyek megközelítése során.
A bíró a büntetés kiszabásánál hangsúlyozta, az ilyen cselekmények elkövetői egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetők. Berta Attila esetében azonban enyhítő körülményként vette figyelembe büntetlen előéletét, a baleset óta eltelt hosszú időt, illetve azt, hogy jogosítványának megszerzésétől, 1971-től egészen a szekszárdi esetig "problémamentesen vezetett".
Ugyanakkor súlyosító körülményként értékelte, hogy Berta Attila alapvető KRESZ-szabályt szegett, továbbá azt is, hogy a járművezetők általában helytelen magatartást tanúsítanak a zebrák előtt.
Palotai Gabriella hangsúlyozta: a bíróság ilyen súlyú bűncselekmény esetén még a vádlott előéletére tekintettel sem hozhat felmentő ítéletet, vagy szabhat ki felfüggesztett szabadságvesztést.
Az ítélethirdetés után az ügyész három nap gondolkodási időt kért, a vádlott és védője enyhítésért fellebbezett, ezért az ügy a Baranya Megyei Bíróságon folytatódik.
Berta Attila 1991-től volt Tolna megyei rendőrfőkapitány, majd 1997. január 6. és 1998. augusztus 1. között Budapest főkapitánya.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Megszólal a Bolyai ösztöndíjból...
- Faggyal, havazással és széllel...
- Változás: Kelenföldre érkeznek, s...
- Új menetrend szerint közlekednek a...
- Drámai bejelentést tett Rátgéber...
- Majd' kétszáz drogterjesztőt...
- Pénteken ismét virágba borul a...
- Hargitai János elárulta, szerinte mi...
- Amikor Mohácsról is Pécsre tódult a...
- Mintegy 300 végzős érettségizik az...

