Kezdődik a pogányi repülőgyár építése - Több mint száz főnek ad majd munkát

2018. január 24. szerda 10:38

Kezdődik a pogányi repülőgyár építése - Több mint száz főnek ad majd munkát

Még januárban elkezdik építeni pogányi reptér szomszédságában a Magnus Aircraft repülőgépgyárát, amely több mint száz embernek ad majd munkát. A beruházás első ütemét júniusban fejezik be, a második szakasz a tervek szerint áprilistól októberig tart majd. A teljes projekt több mint ötmilliárd forintba kerül.

Igazi nagy projekt indul el Pécsett még januárban, amikor elkezdik építeni a magyar Magnus Aircraft Zrt. pogányi repülőgépgyártó üzemét. Amint arról lapunk korábban már beszámolt, tavaly nyár végén tették le a gyár alapkövét a reptér szomszédságában. Most elérkezett az idő, hogy a beruházás a megvalósítás fázisába lépjen.

A vállalat pr-menedzserétől, Tarány Reginától megtudtuk, a pogányi létesítmény építését még ebben a hónapban megkezdik.

 


 

- Az első ütemet várhatóan 2018 júniusában fejezzük be, míg a második ütem megvalósítása terveink szerint áprilistól októberig tart. A teljes beruházás értéke 5,16 milliárd forint, amely az összeszerelő üzem, a központi irodaépület, valamint a kompozit üzemegység kivitelezését foglalja magában.

Új fejlesztések

A Magnus együttműködési megállapodást kötött egy kínai céggel is egy több mint 30 millió eurós beruházásról és közös vállalat létrehozásáról. Az szerződés értelmében 2020-ig 1500 darab robbanómotoros repülőgépet készítenek majd magyar licenc alapján, a gépeket pedig Kínában értékesítik. A magyar társaság benzines és elektromos kisrepülőgépeket egyaránt gyárt. A Fusion 212 típusú robbanómotoros gépek mellett eFusion elnevezésű elektromos hajtású légi járműveket is gyártanak, amelyeket elsősorban oktatási és vészhelyzeti képzésekre alkalmasak. A magyar fejlesztésű járművek az eddigi gépekhez képest olcsóbb fenntartásúak és környezetbarátabbak.

A projekt keretében az első fázis során tehát egy 2000 négyzetméteres szerelőüzemet és egy 300 négyzetméteres irodaházat húznak fel, míg a második ütemben készül el az 5600 négyzetméteres kompozitüzem.

Mint megtudtuk, a jelenleg 15 fős kecskeméti összeszerelő és gyártókapacitás a cég tervei szerint összesen 112 főre bővül, az alkalmazottak köre pedig alapvetően a vállalat profiljához illeszkedik majd, azaz szak- és betanított munkások dolgoznak majd a kompozitgyártásban és a repülőgépek összeszerelésében.

Tavaly ősszel a Magnus együttműködési megállapodást kötött a Pécsi Tudományegyetemmel, amelynek során idén szeptembertől szakspecifikus szakembereket, mérnököket, speciális munkatársakat képeznek majd Pécsett, de idővel lehetőség nyílik majd a pilótaképzés beindítására is.

 

H. L. B. - Fotó, látványterv: Magnus Aircraft/Facebook