Kertváros: patkánytanya és csövesek

2009. május 25. hétfő 19:38

Kertváros: patkánytanya és csövesek
Nem egyszerűen ugyan, de a napokban végre megszabadult az egyik kertvárosi sportlétesítmény vezetője azoktól a hangoskodó, szemetelő és az üzletet rontó hajléktalanoktól, akik szomszédságában vertek tanyát. Több mint fél évébe került, hogy az önkormányzat segítségével megoldják a problémát.

Mint Káplán János elmondta lapunknak, a panelházak tövében a teniszpályái tőszomszédságában, egy elhagyott ételbár épületében találtak fedelet a hajléktalanok még tavaly ősz elején. Hatan-heten "költöztek be" ily módon, s onnantól nem volt egy nyugodt percük sem a körülöttük élőknek - így Káplán, aki közölte, fél év birkózás után éppen ezekben a napokban kezdték csak bontani a csövesek "otthonát", amelyből ottjártunkkor is számos patkány került elő. Káplán többek között elment a közterület-felügyelőkhöz, dr. Papp Judithoz, a város címzetes főjegyzőjéhez, ám sokáig tehetetlenek voltak a szervek, mert egy jogszabály szerint a téli időszakban nem szabad utcára tenni az ily módon megbújó hajléktalant.

Hajdu Krisztián, a Támasz Alapítvány szakmai vezetője nem lepődik meg a fentieken. Mint mondja, sok tucat ember él hasonló körülmények között Kertvárosban, valamint a déli városrész és Uránváros közötti területen, illetve a város egyéb pontjain. "A panelházas városrészben kétfajta hajléktalan él: egy részük naponta más-más lépcsőházban húzza meg magát a hidegebb hónapokban, másik felük pedig elhagyott épületekben, vagy éppen a Keszü felé vezető út mellett lévő kiskertekben, az ott lévő bódékban táborozik le".

Dr. Papp Judit, lapunknak azt mondta, ismerik a problémát, és ha nem is nap mint nap, de rendszeresen találkoznak hasonló jelenséggel, amely már-már általánosnak mondható. Leggyakrabban a szomszédok tesznek bejelentést neki (elsősorban a főjegyző asszonyt érdemes keresni ilyen ügyekben), a közterület-felügyelet munkatársai kivonulnak, s mérlegelik a teendőket.

A hatóságilyenkor felszólítja a terület, épület tulajdonosát a gondozásra vagy a ház lebontására, így a probléma általában megoldódik. Bírságot csak drasztikus esetben, többszöri felszólítás után rónak ki az ingatlan gazdájára. A hajléktalanok a Támasz Alapítvány gondozásába kerülhetnek, amennyiben igényt tartanak élelemre és szállásra.

A főjegyző hozzátette: az utóbbi időben egyre több hajléktalan vidékről tér be Pécsre, s nagy manapság az "átutazó forgalom" is, így attól lehet tartani, hogy az ilyen problémák folyamatosak lesznek, de igyekeznek is folyamatosan kezelni azt.

Képünkön: a csövestanyává vált ingatlan bontását a napokban kezdték meg, így az épület előtt álló szomszéd, Káplán János - több mint fél év mérgelődés után - végre megnyugodhat.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva