Izgalmas kötet jelent meg a pécsi televíziózásról

2015. november 23. hétfő 07:49

Izgalmas kötet jelent meg a pécsi televíziózásról

Megjelent A mi képernyőnk - Fejezetek, kulisszatitkok a pécsi televíziózásról című kötet, amely három és fél évtizedet elemez a baranyai megyeszékhely médiamúltjából. A szöveges részeket fotók, egykori újságcikkek és más illusztrációk teszik gazdagabbá. 

A mi képernyőnk című kötetet forgatva a Magyar Televízió Pécsi Körzeti Stúdiója mellett a városi televíziózás elindítása és 2011-ig tartó fejlődése, valamint a '90-es években Pécsett néhány évig működő kereskedelmi tévék - Baranya Televízió, Mecsek TV és a Pannon TV - is fontos szerepet kapnak.

A mintegy 70 személyes hangú visszaemlékezésre építő művet forgatva számos érdekes történetet felelevenítve rajzolódik ki a közelmúlt. Az első kilenc fejezetben az MTV Pécsi Körzeti Stúdiójának megalakulásáról olvashatunk - az előzményekről, a kezdeti műsorpolitikáról és koncepcióról, azokról az ötletekről és műsorokról, amelyek Pécsett születtek meg először. A Stúdió több alapítójának (Hárságyi Margit, Sóvári Gizella, Békés Sándor, Bükkösdi László, Füzes János, Gombár János, Pánics György) életműve egy-egy hosszabb fejezetet kap, majd a nemzetiségi műsorokról mesélnek az egykori és mai alkotók.

A könyvben a körzeti és városi televíziók egykori főszerkesztői, vezetői, szerkesztői, riporterei, operatőrei és műszaki munkatársai mellett olyan - a pécsi televíziózásban egykor érdekelt - neves alkotók is megszólalnak, mint Babiczky László, Radó Gyula, Téglásy Ferenc, Vitézy László rendezők, képernyős - pécsi kötődésű - „ismerőseink" közül Erős Antónia, Kandász Andrea, Rabb Ferenc, valamint Vujity Tvrtko, aki Pécs jószolgálati nagykövete.

Belénessy Csaba is interjút adott a szerzők számára, akik elsősorban televíziós vezetői múltjáról faggatták az ismert újságírót.

A kötet több mint 100 fotót tartalmaz: a számos portré mellett több forgatásokon vagy hétköznapi munkaszituációkban készült képeket. A Sajtószemle és más relikviák című rovatban az olvasó az 1970-es évek végétől 2011-ig megjelent - televíziózáshoz kapcsolódó - cikkeket böngészhet, s mellette egykori olvasói levelet, adásmenet is találhat.

Az anyaggyűjtés 2011 februárjától 2013 májusáig tartott. Ez idő alatt összesen 70 életútinterjú készült el az érintettekkel. Az anyagfelvételeket Hárságyi Margit kezdte el, aki maga is érintett a pécsi televíziózásban, hiszen 23 éven át az MTV Pécsi Stúdiójának munkatársa volt. Mivel a továbbiakban nem foglalkoztatta a kötet megírása, az általa elkészített nyersanyagokat átadta Gerner András újságírónak, aki azután vállalta mind a szerzői, mind a szerkesztői feladatot.

A mi képernyőnk című könyv hiánypótlónak bizonyul, hiszen előtte ilyen terjedelemben és részletességgel senki nem foglalkozott a pécsi televíziózással. További erénye, hogy bár tartalmas és információkban gazdag, a száraz tényismertetés helyett az életutakon, a szakmai teljesítményeken - sikereken, kudarcokon -, helyenként szórakoztató, máskor szomorú vagy megkapó történeteken keresztül vezet be a médiamúltba és tár fel eddig valóban nem ismert kulisszatitkokat.

Képünkön: Mokos Tibor, a Pécs TV egykori főszerkesztője beszélget Nagy Sándorral és Bozóky Anitával a Pécs TV adásában.

 

 

EQM