Hoppál bizakodik, Csizi nem latolgat - Ki lesz Hargitai utóda a kormánymegbízotti poszton?

2014. február 18. kedd 17:41

Hoppál bizakodik, Csizi nem latolgat - Ki lesz Hargitai utóda a kormánymegbízotti poszton?

A legnagyobb pártok közül utolsóként a Fidesz-KDNP szövetség is nyilvánosságra hozta országos listáját. A jelenlegi pécsi országgyűlési képviselők közül azokat kérdeztük, akik újból megmérettetik magukat a szavazók kegyeiért. Így Nagy Csaba alpolgármester és Kővári János ezúttal kimaradt összeállításunkból.

Mint már közöltük, a pártszövetség legelőkelőbb helyén szereplő baranyai politikus dr. Hargitai János jelenlegi kormánymegbízott, aki a 46. helyen található. Őt az Európai Parlamentben dolgozó Bánki Erik követi az 50., Hoppál Péter Fidesz-szóvivő az 57., Csizi Péter pécsi alpolgármester a 86., végül Tiffán Zsolt, a megyei közgyűlés elnöke a 99. helyen.


Pécsről Csizi Péter és Hoppál Péter újból parlamenti képviselő kíván lenni. Utóbbi azt mondja, megtiszteltető volt számára, hogy az elmúlt négy évben a pécsiekért, a kozármislenyiekért és a környező települések lakóiért dolgozhatott.

- Rengeteg munkán, nagyon intenzív törvénykezésen vagyunk túl, hiszen az 1949-es alkotmány lecserélésétől kezdve a nagy törvénykódexek - polgári törvénykönyv, büntető törvénykönyv - új alapokra helyezésén át az oktatási és egészségügyi rendszer újjászervezéséig és a közigazgatás megújításáig számos intézkedést hoztunk. Emellett létrehoztuk a családi adókedvezményt, emeltük a nyugdíjakat. De beszélhetnék a rezsicsökkentés három fázisáról is - mondta a politikus, hozzátéve, így pénzt hagytak az emberek zsebében, "szemben a korábbi kormányzattal".

Hoppál ezért "örömmel néz" szembe a választókkal, akiknek a vállalt kötelezettségek felett tudtak teljesítményt nyújtani, hiszen "időközben a magyar gazdaság is beindult, s ennek pozitív hozadékát már érezhetik a polgárok".

- Mindazonáltal nem vagyunk maradéktalanul elégedettek, nyilván követtünk el hibákat is a négy év alatt. Tovább kell folytatnunk a megkezdett munkát, az irány mindenesetre jó.

Ami szűkebb pátriánkat illeti, a képviselő amondó, a város sikerre vitte a 40 milliárdos EKF-projektet.

- 2010-ben még nem tűnt úgy, hogy sikeres lesz a program, de végül profitált belőle a város. A turizmus megélénkült, az új infrastruktúrák látogatottsága pedig minden várakozást felülmúl. Azért teljesítettünk jól - vagy jobban - az EKF utáni időszakban, mert a kormány figyelmét Pécsre tudtuk fordítani. Nem igazak azok a sanda fejtegetések, amelyek arról szólnak, hogy Pécs nem kapott semmit. Ez vakságról tesz tanúbizonyságot. A Kodály Központ és a ZSKN állami működtetése - hogy félmilliárd forintot kiharcoltunk egy vidéki kulturális centrum támogatására - önmagában hatalmas siker. Ezt a baloldalnak soha nem sikerült elérnie Pécsett. A sikeres EKF után újabb 40 milliárd forintot adott a kormány azzal, hogy kiváltotta a nagyrészt a szocialisták által keletkeztetett városi adósságállományt. S egy harmadik 40 milliárd forintról is beszélhetünk, amelyet pályázatok és kormánytámogatás útján - lásd 400 ágyas klinika felújítása - sikerült Pécsre hoznunk - fejtegette Hoppál.

Csizi Péter alpolgármester nem kívánt esélylatolgatásba kezdeni a választási szereplését illetően.

- A választás mindig azon múlik, hogy az emberek a voksolás napján miként összegzik az elmúlt időszak teljesítményét, s eldöntik, hogy szerintük melyik képviselő és melyik párt támogatja leginkább a családok, a lakókörnyezet és az ország boldogulását.

A politikus szerint a szavazásig hátralévő időben elsősorban a rezsicsökkentés politikáját ismertetik meg a lakossággal, ami nem csupán a közüzemi számlák csökkentését jelenti.

- Mi az embereket és nem a külföldi multicégeket választjuk. Közös teherviseléssel kell adóznunk hazánk boldogulása érdekében, azaz az extraprofitot termelő közműszolgáltatóknak és bankoknak is részt kell venniük hazánk finanszírozásában. Bízunk benne, hogy ez a politika támogatást fog kapni a következő időszakban is. Eddig azt tapasztaljuk, hogy nagyon sokan támogatják a rezsicsökkentés politikáját, hiszen tavaly csak Pécsett harmincegyezer támogató aláírást kaptunk a rezsicsökkentés mellett.

Hargitai János kormánymegbízott a következő ciklusban elköszön a megyei kormányhivatal éléről, miután Baranyában a 3. számú választókerületben, szűkebb hazájában, Mohácson indul harcba a voksokért és a parlamenti ülőhelyért. Kérdés, hogy távozásával ki kerülhet a kormányhivatal élére.

Híreink szerint esélyes a státuszra Horváth Zoltán (képünkön), korábbi megyei közgyűlési elnök, aki jelenleg parlamenti képviselő, de az is előfordulhat, hogy egy, a Fidesz számára gyengébb választási szereplés után Csizi Péter foglalhatja el a széket. Igaz, ezt a pécsi alpolgármester cáfolta munkatársunknak, mondván ilyesmiről nincsen szó, effajta elképzelésről nem is hallott még.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva