"Hatalmas botrány érik Pécsett"
2008. november 21. péntek 20:13
"Adva van egy Vass Consulting nevű cég, melynek vezetője (Vass Kitti Olga) egy másik kft.-ben bizonyos Weiszbart Zsolt mellett volt résztulajdonos. Utóbbi felesége, Puch Éva rokona az ugyancsak baranyai gyökerű (ma közlekedési államtitkár) Puch Lászlónak, az MSZP volt pénztárnokának.
A Puch közeli Vass Consulting tavalyig eseti megbízásokat kapott Pécstől, idén viszont már havi kétmillióért bonyolítgatja a városi tendereket. Őket bízta meg az önkormányzat ama közbeszerzés lebonyolításával is, amellyel - és ez nem vicc - az EKF-hez köthető közbeszerzések lebonyolítóját választják ki. Utóbbi eljárás győztese 340 millióhoz juthat - úgy, hogy a nagyberuházások közül a koncertközpont, a tudásközpont, a közterek és parkok egyes tendereinek megszervezése nincs is a feladatai közt. A tender "EU-s standardok alapján, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség pályázati kiírásában szereplő módon került meghatározásra", legalábbis a menedzserközpont szerint. (A fejlesztési keret 85 százaléka a Dél-dunántúli Regionális Operatív Programba betervezett uniós forrás.)
Az NFÜ bizonyította már, miként lehet az "EU-s standardokat" magyar módon értelmezni.
E szerv döntött arról, hogy az unió által ajánlott minőség-ellenőrzési útmutatók közül az úgynevezett FIDIC sárga könyv szerint bonyolítsák le az olyan kiemelt beruházásokat, mint a hétmilliárdból megvalósuló konferencia- és koncertterem, a tizenegymilliárdért készülő Zsolnay Kulturális Negyed, vagy a Kaptárnak keresztelt "tudásközpont", azaz könyvtár.
Csakhogy a sárga könyvet az EU-ban infrastrukturális fejlesztéseknél alkalmazzák. Ilyenkor a kiviteli terveket nem a megbízó - esetünkben a pécsi önkormányzat - készítteti el, hanem a kivitelező. Ez csatornázásnál nem is okoz gondot, hiszen az építési engedélyhez szükséges dokumentációból kiolvashatók a paraméterek.
Egy kulturális létesítmény bonyolultabb feladat - ennek ellenére Pécsett a csatornázós változat fut, a kivitelező határozza meg, hogy milyen minőségben építkezik. Ilyenkor következhet be, hogy a végeredmény ócska, drága - de a miénk, a kivitelezőn pedig lehetetlen számon kérni, hová is folyt el a pénz.
Persze nem biztos, hogy mindenki rosszul jár: a kormány már 2005-ben is úgy állította össze a pályázatot, hogy a költséges, zöldmezős nagyberuházásokat részesítse előnyben - ellentétben az európai EKF-gyakorlattal.
A TELJES CIKKÉRT: KLIKK IDE!
Forrás: Heti Válasz Online
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hamarosan módosul jó néhány baranyai...
- Tízmilliókat keresett egy baranyai...
- Fák árnyékában kicsit megpihenni...
- Baranyára is kiadták a...
- Nem tart sokáig a lehűlés, napokon...
- Hol csobbanhatunk Baranyában?...
- Újra messzire száll majd az illata -...
- Két autó ütközött Mohácson, mentőre...
- Baleset miatt teljes útzár van a 6-os...
- Megvan a pásztorkutyák baranyai...