Facebook-balhék: tinik a célkeresztben

2011. március 19. szombat 19:58

Facebook-balhék: tinik a célkeresztben
Nagy port kavart a legdinamikusabban fejlődő közösségi portálon nem régen megjelent felhívás, amely, mint a Pécsi Újság elsőként megírta, csoportos öngyilkosságra buzdította a pécsi középiskolásokat. Szerencsére nem történt tragédia, de a szakemberek szerint számos veszély leselkedik a gyanútlan és kevésbé figyelmes internetező fiatalokra, akik közül a tinik a legsebezhetőbbek.

A közösségi oldalak (mint amilyen például a Facebook, a Myspace vagy a magyar iWiW) az utóbbi idők legdinamikusabban fejlődő webkettes szolgáltatások közé tartoznak. Maga az ötlet nem volt új, már a kilencvenes évek közepén felbukkantak a világhálón olyan oldalak, amelyek kisebb-nagyobb baráti körök kialakítására és régi ismerősök felkutatására jöttek létre, de igazából az új évezred elején, a Friendster indulása óta növekszik folyamatosan a hasonló oldalak népszerűsége.

A március elején kipattant, a középiskolásokat Pécsett csoportos öngyilkosságra hívó felhívás szerencsére nem vont maga után súlyosabb következményeket, ám a lélekgyógyász szerint - aki puszta provokációnak tartja a beírást - a társadalomba nehezen beilleszkedő fiatalokkal foglalkozó szervezeteknek jobban ki kellene használniuk az internet adta lehetőségeket:

- A deviáns fiatalok megsegítését célul tűző egyesületeknek és alapítványoknak sokkal jobban ki kellene használniuk az internet adta lehetőségeket, hiszen ők jobban ismerik és értik a problémáikat, tudják, hogy mekkora veszélynek vannak kitéve a hasonló portálokon - mondja dr. Szemelyácz János addiktológus és pszichiáter szakrovos, a Baranya Megyei Drogambulancia vezetője. Ő amondó, hogy az ilyen oldalakat mint elérési lehetőségeket kellene felhasználni arra, hogy egy kapcsolatfelvétel során, akár programok kidolgozásával előzzék meg a súlyosabb következményeket.

- Ilyen hírek és az ezzel kapcsolatos problémák időnként felröppennek a médiában - folytatja a szakember, aki szerint az internet térhódításával egyre ellenőrizhetetlenebbek a hasonló esetek. - Korábban is előfordult már csoportos öngyilkosságra való felbujtás, azonban csak bizonyos szekták vagy egyéb, zárt közösségek esetében, és azok konkrét személyekhez voltak köthetőek. Jelen esetben a felhívás személytelensége miatt inkább tulajdonítható provokációnak, semmint komoly szándékúnak vagy akár egy rossz viccnek - véli Szemelyácz.

A közösségi oldalak azért is annyira népszerűek, mert a fiataloknak akkor is van társas igényük, amikor azt kevéssé gyakorolják. A számítógépes kapcsolattartás olyan szabadidőeltöltés, amelyben benne van az interaktivitás lehetősége, az, hogy egy tini megoszthatja gondolatait azzal, akivel szeretné - sokak szerint ez még mindig jobb, mint a televízió távkapcsolójának nyomogatása.

A pszichiáter szerint az ehhez hasonló cselekedetek ugyanakkor más problémát is felvetnek: hiszen az öngyilkosságra való felbujtás büntetendő cselekmény, különösen akkor, amikor az tényleges halálesethez vezet.

A pécsi eset kapcsán ilyesmi nem történt - a rendőrség indoklása szerint ezért is indítottak nyomozást az ügyben.

H. L. B.