Európai karnagyi szimpozion Pécsett

2010. április 09. péntek 14:17

Karnagyműhely vette kezdetét Pécsett, mely Bartók és Kodály kórusművészetének hiteles tolmácsolásához nyújt segítséget európai karnagyok számára, neves pécsi dirigensek vezetésével. Az EKF-program keretében zajló szimpozion gálakoncertjét április 11-én 11 órakor, a Palatinus Szálló Bartók Termében hallhatja a közönség.

A Pécs2010 Európa Kulturális Fővárosa program felvezető éveiben nőtte ki magát a XX. század legnagyobb magyar zeneszerzőinek művészetét reflektorfénybe állító szakmai program, mely idén negyedik alkalommal kerül megrendezésre.

E két világhírű zeneszerző zenei hatalommá tette Magyarországot, mert zenéjük egyszerre volt magyar és európai. Kodály Bartókkal együtt a magyar népi kultúra és a legjelesebb európai hagyományok ötvözetéből alakította ki sajátos zenei stílusát. Kodály kórusművészete a zenetörténet egyedülálló szelete. Ha párját keressük, vissza kell mennünk Palestrina koráig.

Ez a muzsika a nagy összetalálkozását jelképezi egy a nemzet és az emberiség sorsáért való aggódásnak. Kodály e nemes ügynek megnyerte a XX. század egyik legnagyobb zenei géniuszát, Bartók Bélát. Az Európai Karnagyi Szimpozion lehetőséget nyújt európai karnagyok számára, hogy közvetlenül jussanak közelebb e két nagy zeneszerző kórusművészetéhez.

Pécs mint a magyar kórusmozgalom fellegvára hitelesen tudja felvállalni e két nagy zenei géniusz kórusművészetét, hiszen minden kórusfajtában európai rangú együtteseket tud felvonultatni. Ezt a nem mindennapi értéket szeretné a város az európai kórusmozgalom szolgálatába állítani.

A Pécsi Kamarakórus és a Bartók Béla Férfikar a Hungaroton által megjelentetett Kodály-lemeze etalonként van jelen a világ lemezpiacain. A Bartók Béla Leánykar jelentős nemzetközi sikereket ért el Kodály és Bartók műveinek tolmácsolásával.

A rendezvény egyediségét az adja, hogy a más zenei kultúrából érkező, Kodály és Bartók művészetét tisztelő karnagyok, egy autentikus előadást biztosító együttessel, miként tudják előadni a kórusművészet ezen remekműveit.

Megtanulhatják a sajátosan magyar zenei prozódia, előadásmód, zenei hagyomány interpretációinak jellegzetességeit, ugyanakkor felhasználhatják az európai műzene tanulmányozása során szerzett tapasztalataikat. E kettő ötvözéséből izgalmas előadások születhetnek és leheőség nyílik a nemzetközi kapcsolatok továbbfejlesztésére, a kultúrák közötti átjárásra is.

Az idei rendezvény különlegességét adja a Linzi Anton Bruckner Zeneakadémia kórusának részvétele, mely Kurt Dlouhy professzor vezetésével Anton Bruckner művei előadópraxisának gyakorlására ad lehetőséget. Mindez erősíti a két európai kulturális főváros: Pécs és Linz kapcsolatát.