Építhetik a mélygarázsokat

2010. március 29. hétfő 20:06

Építhetik a mélygarázsokat
A város képviselő-testülete áldását adta a Magasház mellett felépítendő mintegy 750 férőhelyes mélygarázs-építési projektre. A szentendrei székhelyű Öresund Holding Vagyonkezelő Kft. által finanszírozott beruházás összértéke az előzetes számítások alapján 4,3 milliárd forint, amit teljes egészében - legalábbis első körben - a magánberuházó cég biztosít.

A tervek szerint 2011 nyarára elkészülő munkálatok során a felhőkarcoló melletti Megyeri téren és a Steinmetz téren megvalósuló beruházás végeztével egy 750 férőhelyes, egymással és a Magasház helyén felépítendő irodaházzal összeköthető, kétszintes mélygarázs-együttes jönne létre.

(A 750 férőhelyből 350-t a Magasházat két éve megvevő La Torre 2008 Ingatlanfejlesztő Kft. kötelezettsége lenne megépíteni, mivel azonban az a projekt elég régóta húzódik, illetve gyakorlatilag leállt, az önkormányzat jelenleg is tárgyalásban van a ház tulajdonosával a célból, hogy azokat a garázsokat a város és az Öresund által közösen létrehozott projektcég, a Sziget Garázs Kft. építhesse meg.)

A Szigeti Garázs Kft. bonyolítja le gyakorlatilag magát a beruházási folyamatot, amelyet teljes egészében (az üzleti tervektől kezdve a megtérülési számításokig) egy közbeszerzési eljárás során kiválasztott beruházás-felügyelő, azaz egy auditor cég ellenőriz majd, hogy maga a projekt sikeresen megvalósuljon.

A mintegy 4,3 milliárd forintra becsült összköltséget (a beruházási ráfordítások végösszegét) a város 20-25 év alatt fizetné vissza az Öresundnak, azon a jogcímen, hogy a beruházás végeztével az Öresundnak a Szigeti Garázs Kft.-ben lévő üzletrészét az önkormányzat megvásárolja, azaz a mélygarázs elkészültekor az üzemeltető cég is városi tulajdonba kerül.

A kissé bonyolult szerződés tehát kimondja, hogy „úgy jön létre több milliárd forintnyi, előzetes önkormányzati vagyonnövekmény, hogy nemcsak a beruházáshoz nincs szükség az önkormányzat pénzére, de igen nagy valószínűséggel a beruházást finanszírozó is úgy nyeri vissza a pénzét, hogy ehhez az önkormányzatnak vélhetően soha nem kell a zsebébe nyúlnia".

Mindenesetre a városháziaknak némi garanciát jelenthet, hogy a gödöllői régi városháza szállodává, valamint az esztergomi régi Fürdő Szálló és környezete szálloda- és konferencia-együttessé történő átalakítása majdhogynem ugyanezen konstrukció alapján valósul(t) meg.


HLB - Fotó: Maletics László