Csontváryt nem látott Csontváryk
2011. március 07. hétfő 18:56

Csontváry Kosztka Tivadar (1853-1919) sajátos életútja, amelyet az utolsó években már nagyban befolyásolt egészségügyi állapota (az elhatalmasodó skizofréniája), a mester halála után érdekes szituációt szült. Páratlan tehetségével nem lehetett próféta saját korában: talán ez a meg nem értés, a magány bontotta meg méltatlanul lelki egyensúlyát. Bár a harmincas években már meghajolt a világ tehetsége előtt, addigra számtalan Csontváry-alkotás tűnt el műkereskedések, magángyűjtemények mélyén, s ezek közül számos ma is ismeretlen a nagyközönség előtt.
Ezen a résen tették be a lábukat a haszon reményében olyan alkotók (vagy megbízóik), akik a művész stílusában, szimbólumrendszerét felhasználva "dobtak piacra" műveket, azokat ismeretlen Csontváryként beállítva.
Így eshetett, hogy a neves gyermekorvos, Gegesi Kiss Pál és festőművész neje a harmincas években (bár tudtán kívül) csinos gyűjteményt állított össze - hamis Csontváry-művekből. A nagy nevű, művészetbarát professzor haláláig meg volt arról győződve, hogy kivételes gyűjtemény birtokában van - és bár nem tudhatjuk, ma mit szólna, ha megtudná, hogy utánzatokra "pazarolt" pénzt és energiát, az elmondható: gyűjteménye mindezek ellenére (de inkább éppen ezért) páratlan.
Gegesi professzor kollekciója 130 darabos: ennek harmada tekinthető meg most Pécsett, a Művészetek Házában, Pszeudo Csontváryk címmel. A festményekről - jellegükből adódóan - többnyire nem tudható, ki készítette és mikor, de megtalálható köztük a prédikáló Mózes, a lovagló Ferenc József és Sissi, számos tájkép és városkép.
Aukciókon egy-egy Csontváry-utánzat hozzávetőleg 250 ezer forintot kóstál - ám a Gegesi-család gyűjteménye jóval többet ér, mint a festmények összértéke, lévén, vélhetően a világ egyetlen olyan kollekciója, amely közismerten utánzatokból áll.
Ennek okán csak remélhetjük, hogy nem keveredett a Gegesi-gyűjteménybe egy valódi Csontváry-mű: az tönkretenné az egészet...
Helyszín: Művészetek és Irodalom Háza (Pécs, Széchenyi tér 7-8.)
Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 8-18 óráig.
A kiállítás április 1-ig látogatható.
Jegyárak: felnőtt 800 Ft; diák, nyugdíjas 600 Ft
Király Erika
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Drákói szigorra számíthatnak...
- Mutatjuk, kik nyerték meg az...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Egyre több az ügy, de állják a sarat...
- A bringások számára is számos...
- Két napig még lehet nevezni a Virágos...
- Kamionnal ütközött egy kisteherautó a...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- A világon csak a Mecsekben...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...