Csak 19 pécsi cég pályázott munkahelymegtartó támogatásra - Leépítési hullám előtt állunk?
2012. november 27. kedd 17:18

Az eredetileg kitűzött határidőig - szeptember 30-ig - összesen csak hét darab pályázat érkezett a pécsi önkormányzat a városi mikro- és kisvállalkozások (KKV) munkahelybővítését és megtartását elősegítő támogatási kiírására. Emiatt az illetékesek november 5-ig meghosszabbították az összesen 60 millió forint vissza nem térítendő támogatást kínáló pályázat kiírását, azonban így is csak 19 olyan cég akadt, amely élni kívánt a lehetőséggel.
A pályázaton kizárólag pécsi székhellyel rendelkező, építmény- és/vagy telekadó fizetésére kötelezett KKV-k vehettek részt, s közöttük is csak olyanok, amelyeknek nincs lejárt esedékességű, meg nem fizetett köztartozása, sem a NAV, sem pedig az önkormányzat adóügyi osztálya felé.
Mivel a pályázat a munkahelyek megőrzését és bővítését tűzte ki célul, az aspiránsoknak elsősorban arról kellett nyilatkozniuk, hogy a tavaly év végén fennálló állományi létszámuk megtartását vállalják a támogatási szerződés aláírását követő egy évig.
Nagy Zoltán, az önkormányzat pénzügyi főosztályának osztályvezetője a Pécsi Újság.hu-nak azt mondta, bár igaz, hogy igen szigorú feltételeket határoztak meg, de arra nem számítottak, hogy az eredeti határidőig mindössze hét darab pályázat érkezik. Ezt követően döntöttek úgy, hogy meghosszabbítják a beadási határidőt november 5-ig, azonban így is csak összesen 19 pályázat érkezett hozzájuk.
Kérdésünkre, hogy mi okozhatta a gyér érdeklődést, a hivatalnok azon feltételezésének adott hangot, hogy a vállalkozások vagy nem hajlandóak megtartani a foglalkoztatotti létszámukat 2013-ban, vagy mégsem jelentettek akkora terhet a cégeknek a helyi adók, különösen az építményadó 2011-es jelentős mértékű emelése - amely egyébként komoly felháborodást váltott ki akkoriban - hogy ilyen forrásból jussanak támogatáshoz.
A 19 beérkezett pályázat közül egyébként 17 cégnek jó esélye van a támogatás elnyerésére, közülük hétnek azonban kisebb hiánypótlásokat kell benyújtania. A fennmaradó két vállalkozás esetében viszont az az érdekes helyzet állt elő, hogy bár telephelyük Pécsett van, de a székhelyük Budapesten található. Esetükben - jegyezte meg a pénzügyi osztályvezető - még további egyeztetés szükséges.
A pályázatok eredményhirdetése november 30-ig a tervek szerint meg fog történni.
Az ügy előzményeihez tartozik, hogy a Pécs-Baranyai Kereskedelmi- és Iparkamara két évvel ezelőtt arra tett javaslatot a városházának, hogy a helyi adókból befolyt összegekből képezzenek egy először 100 milliós, majd később növekvő összegű alapot. E forrásból pécsi vállalkozások által beadott uniós és országos pályázatok 15 százalékos önerő-kiegészítését lehetett volna igényelni. Ugyanez az arány például a fővárosban 65 százalékos a munkahelyteremtő és technológiafejlesztő pályázatok esetében - tudtuk meg Síkfői Tamás kamarai titkártól.
Az önkormányzat elképzelésüket akkor elfogadta - fűzte hozzá Síkfői - és ez a támogatási rendszer fél évig működött is, majd hatályon kívül helyezték. Az általuk kidolgozott támogatási modell előnye volt - fogalmazta meg a kamara titkára - hogy érdemi módon külső többletforrások bevonását is segítette a városba.
Képünkön: Nagy Zoltán látható
Balikó Gergő - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Vajon a májussal a szokatlanul hűvös...
- Késő este pótlóbuszok járnak Mohács...
- Böde az élvonal történetétnek...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Több mint ezer tartalékos tett esküt,...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Pécsi kórházban látták utoljára a...
- Páva Zsolt: "kiálltuk a próbát"
- Szili Katalin: nem egymás mellett,...