Célegyenesben: jövőre nemzeti státuszt kaphat a pécsi színház

2011. október 16. vasárnap 18:24

Célegyenesben: jövőre nemzeti státuszt kaphat a pécsi színház

Talán nem tévedünk nagyot, ha kijelentjük: lassan gyümölcsöt hoz a Rázga Miklóssal együtt Pécsre pályázó Gulyás Dénes zeneigazgató (a Fidesz-KDNP parlamenti képviselője) lobbiereje, nem is akármilyet. A kormány ugyanis négy másik vidéki kőszínház mellett a pécsit is nemzeti státuszúvá emelné, ami azt jelenti, hogy jelentősen enyhülhetnek a PNSZ pénzügyi nehézségei. Az ügyben illetékes Nemzeti Erőforrás Minisztérium kultúráért felelős államtitkárságától a Pécsi Újság.hu-hoz eljutott információk szerint az erről szóló rendelet kiadása a jövő év első felében várható. Emellett a pécsi teátrum (a Bóbita Bábszínházzal egyetemben) 2012 januárjától várhatóan gazdasági társasággá alakul, ami szintén racionálisabb gazdálkodást és nagyobb mozgásteret biztosíthat az eddig igencsak mostoha körülmények között dolgozni kénytelen intézmény számára.

Bálint Ágnes, az illetékes államtitkárság sajtóreferense megkeresésünkre úgy tájékoztatott, hogy a nemzeti státuszú intézmények körének meghatározására az érintett előadó-művészeti bizottságok tesznek javaslatot, amelyet a Nemzeti Előadó-művészeti Érdekegyeztető Tanács véleményez. Mindezek figyelembevételével a kultúráért felelős miniszter rendeletben határozza meg a szervezetek körét, a rendelet kiadása 2012 első felében várható.

Kérdésünkre, hogy az érintett teátrumok továbbra is önkormányzati fenntartásban maradnak-e, igenlő választ kaptunk.

- Ahhoz, hogy egy önkormányzati fenntartásban működő színház nemzeti minősítést kapjon, közszolgáltatási szerződést kell kötnie az állammal. Valamint teljesülnie kell a következő feltételeknek: vezetőjét az Emtv. szerint bízták meg, továbbá a magyar előadó-művészeti életben betöltött szerepe, a művészeti tevékenysége a magyar nemzeti kulturális identitás és hagyományok őrzése, fejlesztése, a kulturális érték- és mintaközvetítés szempontjából kiemelkedő jelentőségű legyen. (A munkavégzésre irányuló jogviszonyban foglalkoztatott művészek végzettségére vonatkozó kritérium csak 2018-tól lesz hatályos). Az intézményfenntartó továbbra is az önkormányzat lesz - közölte a sajtóreferens.

Arról még nincs döntés, mekkora pénzügyi támogatásban részesülnek majd a vidéki teátrumok, annyi azonban tudható, hogy az előadó-művészeti szervezetek támogatásáról szóló törvény új finanszírozási modelljére vonatkozó passzusok 2012. május 1-től lesznek hatályosak. Az az alapján folyósított támogatások 2013-tól vehetők igénybe - tudtuk meg.

A pécsi teátrummal kapcsolatban nemcsak ez a fejlemény várható a közeljövőben, hanem az is, hogy januártól gazdasági társasággá alakul át az intézmény. Ez számos előnnyel jár - fogalmazta meg a kellemes perspektívát Rázga Miklós, a pécsi társulat első embere:

- Jelenleg intézményi keretgazdálkodás folyik. Meg van határozva, hogy mennyit költhetünk például bérekre, ám az új formában sokkal racionálisabb gazdálkodást folytathatunk. Most nem is tudok szerződtetni színészt, mert a rendelkezésre álló keret ezt nem teszi lehetővé. Nonprofit szervezetté válásunk után azonban a keretgazdálkodás felszabadul, és azokat a pénzeket, amelyeket vendégművészekre költünk, tulajdonképpen a bérekre is fordíthatjuk vagy lehetővé válik még több színész szerződtetése.

A direktor hozzátette, hogy ezen kívül képződnek maradványok is, hiszen a színházi szezon és a gazdasági év féléves átfedésben vannak egymással. Megkönnyíti a mozgásteret, hogy nem kell nullára futtatniuk magukat az év végére, hanem át tudják átütemezni a feladatokat is, ezáltal a következő évad tervezése is könnyebbé válik.

A nonprofit gazdasági társasággá való alakulás további előnye, hogy akár vállalkozói tevékenységbe is foghatnak. Felmerült egy ajándékbolt nyitása is, bár annak működtetésétől nem is annyira a bevételek növekedését várják, hanem inkább a színház marketing stratégiájának részeként tekintenek rá.


H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva