Az 56'-os hősök és a Mecseki Láthatatlanok előtt is tisztelgett a város

2016. november 05. szombat 18:31

Az 56'-os hősök és a Mecseki Láthatatlanok előtt is tisztelgett a város

November 4-én Pécsett nemcsak a 60. esztendeje lezajlott forradalom fővárosi vérbe fojtására emlékeztek meg, hanem a hagyományos Aradi Vértanúk Útjai Kopjafánál rendezett megemlékezés után a Széchenyi téren csendes főhajtással és gyertyagyújtással is tisztelegtek a Mecseki Láthatatlanok hőstettei előtt. A Városháza ablakában felgyúltak a mécsesek, miután az épület díszkivilágítását lekapcsolták.

Pécsett harcoltak legtovább a forradalom hősei az elnyomó szovjet diktatúra ellen, ezért döntött úgy a városvezetés, hogy a pécsi Mecseki Láthatatlanok tiszteletére a 17 órakor az Aradi Vértanúk útján tartott megemlékezést követően a Széchenyi téren csendes, gyertyagyújtással egybekötött főhajtást is tartanak. A megemlékezés során a Városháza ablakaiba is mécsesek kerültek, a díszkivilágítást lekapcsolták.

A kopjafánál dr. Őri László alpolgármester tartott ünnepi beszédet. Mint fogalmazott, a 60 évvel ezelőtti forradalmunkat és szabadságharcunkat vérbe fojtották, s most sem tudjuk pontosan, hányan haltak meg a harcok során, a megtorlások következtében, és hányan kényszerültek elhagyni a hazájukat.

Azt mondta, hozzávetőlegesen 15-20 ezerre tehető a halottak száma. Több mint 20 ezer személyre szabtak ki valamilyen börtönbüntetést, 13 ezer embert internáltak, több 10 ezer embert az állásából elbocsátottak, lakóhelyéről kitiltottak, állandó rendőri felügyelet alá helyeztek. 1956. november 4 és december között közel 200 ezren hagyták el hazájukat.

Őri feltette a kérdést: „Megérte?"

- Mi lehetett erre a válasz 1957. május elsején, mikor százezrek vonultak vörös zászlókkal, a tömeg Kádárt, a pártot, a Szovjetuniót éltette, mintha semmi nem történt volna. Mi lehetett erre a válasz a 80-as években, amikor milliók élvezték a gulyáskommunizmus nyújtotta hazug biztonságot és senki nem beszélt 1956-ról? Mi lehetett a válasz 1994-ben, amikor egy volt pufajkás került a miniszterelnöki székbe? Mi lehetett a válasz erre 2004. december 5-én, amikor az Magyar Szocialista Párt és annak miniszterelnöke a kettős magyar állampolgárság bevezetését sikeresen ellehetetlenítette? Amikor 2006-ban az 1956-os forradalom 50. évfordulóján az emlékezőkkel szemben erőszakkal lépett föl a hatalom, és gumi lövedékkel, könnygázzal verték szét az ünneplőket?" - kérdezte Őri László.

A választ azzal adta meg, hogy szerinte a forradalmároknak köszönhetően mára független, szuverén Magyarországon élünk, demokratikus, több pártrendszerű államban. új alkotmányunk van, a nemzet egységét a kettős állampolgárság intézménye erősíti. Az ország gazdasága fejlődési pályára került, megőriztük gazdasági önállóságunkat, természeti kincseinket, és megvédjük az országhatárt is. Európa népei ismét tisztelik a magyart, ismét politikai tényezővé vált Magyarország, történelemformáló kormányzati döntéseknek köszönhetően.

Azzal a kéréssel fordult a hallgatósághoz, hogy november 4-e számunkra elsősorban ne a vereség, az elbukás, a legyőzöttség napja legyen. - Ahogy a thermopülai csata sem a vereség miatt nevezetes. A spártaiak hősiessége, hazaszeretete tette halhatatlanná, legendássá. A mi Thermopülénk '56 volt, és a mi hőseink, a Mecseki Láthatatlanok is megcselekedték, amit megkövetelt a haza. És a történelem őket igazolta, mert Nagy Gáspárral közösen valljuk „cáfolhatatlanul csak a hősöknek és mártíroknak van igazuk! - zárta beszédét Pécs alpolgármestere.

Forrás: Pécs Polgármesteri Hivatala