Aki adósságot halmoz fel, ne lehessen újra polgármester?
2011. április 02. szombat 19:00

A túl sok adósságot felhalmozott önkormányzatok polgármesterei és a képviselő-testület tagjai nem indulhatnának el a soron következő választáson - áll egy tervezetben. A kormányzati elképzelés szerint az önkormányzatokat egy adósságplafon elérése után automatikusan feloszlatnák. A Pécsi Újság.hu baranyai polgármestereket kérdezett.
Imri Sándor, Harkány független polgármestere szerint sem lehet büntetlenül adósságba keverni egy települést, így örül a felvetésnek. Szerinte is ki kellene zárni a közéletből azokat a politikusokat, akik nehéz helyzetbe hozták önkormányzatukat. Ezzel utalt arra is, hogy idén januárban ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tett hűtlen kezelés gyanúja miatt: a Harkány 2009-es és 2010-es gazdálkodásáról szóló átvilágítás szerint ugyanis az elmúlt években pazarló és fegyelmezetlen gazdálkodás folyt a fürdővárosban. A település adósságállománya ma már eléri a 4,7 milliárd forintot.
Szintén támogatja az elképzelést Polics József, a mintegy 1,5 milliárdos adóssággal küzdő Komló fideszes vezetője. A jelenlegi adósságállományt természetesen az egykori bányászvárosban sem a mostani képviselő-testület halmozta fel, mondja Polics, akik azonban felelősek érte, azok „nem törődtek a jövővel".
- Erre valóban oda kell figyelni, s vélhetően még sok vita lesz arról, hogy ez hogyan fog alakulni a későbbiekben - célzott arra, hogy az elképzelések között szerepel az önkormányzatok illetve az államadósság alkotmányban való megjelenítése is.
Marenics János siklósi városvezető szerint félreérthető a tervezet, hiszen nem a jelenlegi állapotokra vonatkozik, hanem az új önkormányzati csomagnak lenne a része. Mindenesetre megjegyezte, hogy "mulatságosnak" tartja az elképzelést:
- Ez a demokrácia megcsúfolása, ugyanis nem az országgyűlési politikusok, törvényhozók választanak polgármestereket, hanem a helyi közösség tagjai. A terv az önkormányzatiságot alázza meg. Sokkal tisztességesebbnek tartanám, ha a hitelfelvétel kereteit szabályoznák, ahogy ez Varga Mihály bejelentése alapján elképzelhető - fogalmazott a politikus.
A független városvezető szerint egy polgármester nem tud adósságot felhalmozni a képviselő-testület nélkül, az önkormányzat tagjait pedig egyetemlegesen büntetni nem lehet. Marenics szerint ráadásul minden relatív:
- Ha jó ügyet szolgál egy hitelfelvétel, akkor miért büntetnék őket? Ebben az esetben Magyarországon senki nem építene családi házat vagy nem kezdene vállalkozásba, hiszen az érintettek nyolcvan százalékának nincs magántőkéje.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere higgadtan kezeli a kérdést.
Mint mondja, ő is hallott már a tervezetről, ám miután sem hivatalosan, sem félhivatalosan nem erősítették meg a felvetést, nem kívánt érdemben nyilatkozni róla - mondván, ami nincs, arról nem lehet. Ugyan lehetségesnek tartja, hogy a döntéshozók kacérkodnak ezzel a gondolattal, de „annyi idétlenséggel hergelik az embereket" manapság, hogy nem ezzel kellene foglalkozni, vannak fontosabb dolgok is.
Képünkön Marenics János látható.
H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem semmi: több helyen havazik az...
- Jelentős havazásra figyelmeztet a...
- Pécsett rabolt három fiatal, Mohácson...
- Még el sem indult, máris késik egy...
- Sóoldat helyett fertőtlenítőt...
- A hét várhatóan legmelegebb napja vár...
- Kamionnal ütközött egy kisteherautó a...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...