Ájult imám - ételek Csala Bélától
2008. június 07. szombat 19:27

Ájult imám
Hozzávalók (4 személyre): 4 közepes padlizsán, 3 nagy fej hagyma, 1 kg hámozott paradicsom, 3 gerezd fokhagyma, 1 babérlevél, 1 kisujjnyi fahéj, 1 mokkáskanál kristálycukor, bors, 1 nagy csokor petrezselyem, 5 dkg hámozott mandula (darabolt)
A megmosott padlizsánok szárát kivesszük, hosszában kettévágjuk, 1 órára besózzuk. Folyóvíz alatt leöblítjük, kiolajozott tűzálló tálba fektetjük, megkenjük olajjal és forró sütőben (200 oC) 10 percig elősütjük (mikróban is lehet).
Töltelék: az olajon megpároljuk a nem túl vékony karikákra szabdalt hagymát, hozzáadjuk az apró kockákra vágott paradicsom felét ( ¾-ét), az áttört fokhagymát, babérlevelet, fahéjat, cukrot, sót, borsot és fedő alatt 10 percig pároljuk.
Az elősütött padlizsán belsejét kivájjuk, villával megtörjük a paradicsomos hagymához keverjük. Hozzáadjuk a vágott petrezselymet és a mandulát, a fahéjat és a babérlevelet kidobjuk. Megtöltjük a padlizsánokat.
A maradék paradicsomot és az esetleg kimaradt tölteléket a sütőtálba simítjuk, ráültetjük a padlizsánokat, tetejüket megkenjük kevés olajjal és 15-20 percre visszatesszük a forró sütőbe. Hidegen is fogyasztható. Díszítésként olajbogyó vagy ringli illik rá.
Vacsoránkon a megmaradt töltelékből ad-hoc padlizsángaluska-krém készült. A masszát chilivel, fehérborssal, kevés fehér borral fűszereztük, majd liszttel és egész tojással besűrítve összemelegítettük.
TEKINTSE MEG KÉPGALÉRIÁNKAT: KLIKK IDE!
Savoyai borda
Személyenként kb.: 15 dkg sajt (trappista), 20 dkg sertéskaraj, 30-40 dkg burgonya,
kevés füstölt sajt, só, bors, szerecsendió, vaj
A hússzeleteket kiverjük, sózzuk, borsozzuk. A meghámozott, megmosott krumplit karikára vágjuk, felhasználás előtt besózzuk.. A sajtot lereszeljük. Egy tűzálló tálat vastagon kikenünk vajjal vagy margarinnal, vastagon megszórjuk reszelt sajttal.
Ezután, a karikára vágott burgonyát lerakjuk egy rétegben, hogy teljesen fedje a sajtot. Erre egy vékonyabb réteg, a krumplit befedő reszelt sajt kerül. Erre tesszük a hússzeleteket, melyet reszelt szerecsendióval ízesítünk, majd megint egy réteg sajt következik.
Erre a korábbiaknak megfelelően újabb krumpli-sajt-hús-sajt réteg jön. Legfelül burgonyaréteg, majd újra sajt. (a felső húsréteg fölé füstölt sajtot is keverhetünk, így pikánsabb lesz.
A tetejére ne tegyünk füstölt sajtot, mert az könnyebben megég.) Alufóliával lefedjük, majd forró sütőbe tesszük. A fóliát 20-25 perc múlva eltávolítva a tetejét is ropogósra sütjük. Kockákra vágjuk és zöldsalátával tálaljuk.
Nagyobb mennyiség esetén ajánlatos a krumplit héjában előfőzni ill. a húst natúr elősütni.
Diós, csokis sütemény
Hozzávalók: 25 dkg margarin vagy vaj, 25 dkg dió, 10 dkg keserű csokoládé, 8 tojás, 13 dkg porcukor, 2 csomag vaníliás cukor, 1 csipet só, 16 dkg kristálycukor, fél zacskó sütőpor, 12 dkg liszt
Kb. 2 közepes őzgerincformára elég
A kézmeleg margarint habosra keverjük a porcukorral, vaníliás cukorral és egy csipetnyi sóval. Egyesével hozzáadjuk a tojássárgájákat, majd újra habosra keverjük. Hozzákeverjük a lisztet és a sütőport.
Az előzőleg jól behűtött diót és csokoládét (így jobban darálható) diódarálón vegyesen ledaráljuk, majd belekeverjük a krémbe.
A behűtött tojásfehérjéket kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a kristálycukrot, és újra keményre verjük. Néhány kanál tojásfehérjével hígítjuk a lisztes-csokoládés krémet, majd az összes habot óvatosan, hogy ne törjön össze, a masszába keverjük.
Sütőformát, vagy őzgerincet sütőpapírral kibélelünk, majd a masszát belesimítjuk.
Előmelegített sütőben 170 fokon kb. egy órát sütjük. A tésztát kissé hagyjuk kihűlni, majd kiborítjuk.
A kihűlt tésztát tortabevonóval bevonjuk, majd vágott pisztáciával megszórjuk. (A vacsorán ez elmaradt, helyette a felvágott tésztát csokoládéöntettel és tejszínhabbal tálaltuk).
Málnás citromkoktél
3 dl-es hosszú pohárba egy gombóc citromfagylaltot teszünk, ráöntünk 3 cl jó minőségű málnaszörpöt és 5 cl gint, majd felszódázzuk. Szívószállal és kiskanállal szervírozzuk
Gastro Artist Pécsi Férfi Főzőegylet
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egyre melegebbre fordul, napsütéses...
- Drogkereskedőket ítéltek el jogerősen...
- Vasárnapig tart a rendőrségi razzia...
- Régi fényében kapja vissza Pécs a...
- Először értékelik pontozással a...
- Tizenhárom éve ölték meg Bándy Katát...
- Kollár Lajos: aki két ciklus alatt...
- Keresztelő előtt: sétányt neveznek el...
- Hármas karambol történt a 6-os főút...
- Elfogadta a 2026-os költségvetést a...