A szabadság volt a téma a pécsi Magtárban, a szabadegyetem előadásain
2016. február 20. szombat 09:35

A pécsi szabadegyetem legutóbbi, hatodik estjén a Magtár Látogatóközpontban Udvardy György megyéspüspök, Horkay Hörcher Ferenc, a PPKE tanára, valamint Kajtár Edvárd, a Magyar Liturgikus és Egyházzenei Intézet vezetője, a Központi Papnevelő Intézet spirituálisa tartott előadást.
Udvardy György előadásában rávilágított arra a különleges állapotra, amelyet az elköteleződésben megélt szabadság jelent: ez Istennek és az embernek is sajátja.
Döbbenetes belegondolni, hogy Isten szabadon teremt, és szabadnak teremt bennünket is, egyúttal azonban el is kötelezi magát felénk. Azért teszi ezt meg, mert szeret minket: úgy válik függővé tőlünk, hogy közben mégis szabad marad. Ez a szabadság misztériuma. Így van ez a mi életünkben is. Ha valakit szeretek, vele akarok lenni: megyek utána, hozzákötöm az életemet. Ha pedig erre valaki azt mondja, hogy így többé már nem vagy szabad, annak azt válaszolhatom: dehogynem, most vagyok igazán az - emelte ki a pécsi főpásztor.
Horkay Hörcher Ferenc (képönkön) azt mutatta be, hogyan változott a szabadság értelmezése a politikai filozófia történetében. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hangsúlyozta: a modern közélet és az egyház szabadságfogalma sokkal közelebb van egymáshoz, mint gondolnánk.
Azt szoktuk gondolni, hogy a két fogalom között nagyon nagy a távolság - távol vannak egymástól, mint Makó Jeruzsálemtől. Ez azonban nincs így, épp ellenkezőleg. A Hittani Kongregáció egy 2003-as dokumentumára hivatkozom, amely teljes mértékben magához öleli a modern szabadságfogalmat. Annyi kitételt tennék mindössze, hogy az igazság nem szoríthatja háttérbe a szabadság korábbi, koncepció szerinti összefüggését. E tekintetben a modern elképzelés egy kicsit más talajon áll - mutatott rá Horkay Hörcher Ferenc.
Kajtár Edvárd szerint a szabadság az emberi méltóság része, amellyel Isten minden teremtményét megajándékozza, és amely a jó döntések és az értékes emberi élet alapja lehet.
A szabadságot és benne identitásunk kibontakoztatását, felszabadítását Jézus Krisztusban kapjuk meg. Az egész keresztény hit egyfajta szabadsághit, amely Krisztus szabadságküzdelmében, az ő húsvéti áldozatában gyökerezik - emlékeztetett a Központi Papnevelő Intézet spirituálisa. - Ezt mi befogadjuk, elfogadjuk Krisztusban, amikor hinni kezdünk benne, és rátesszük az életünket. Ezt a szabadságot bontakoztatjuk ki, erre vigyázunk, ennek megfelelően próbálunk erkölcsösen cselekedni.
A szabadegyetem legközelebbi, március 30-i előadásainak témája a személy lesz.
Forrás: Pécsi Egyházmegye
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Csípős éjszaka után kedden visszatér...
- Az első magyar női mentőápolót...
- Apa és fia rabolt ki egy férfit egy...
- Még el sem indult, máris késik egy...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...
- Cserbenhagyó bringást keresnek a...
- Ha tűzoltónak menne, most szeretettel...
- Orbán: ha felveszik Ukrajnát az...
- Nem kell félni az ártalmatlan...
- Helyi termelőtől vásároltam...