A nagy hidegben Pécsett ma már minden hajléktalannak jut éjszakai szállás
2014. február 14. péntek 15:36

November óta működik krízisszálló a városban, ahol a hajléktalanok meghúzhatják magukat éjszakánként. Az igazi tél beköszöntével egyre nagyobb a szerepe lett ideiglenes menedéknek Pécsett is, aminek a befogadóképessége 30-40 fő, de ha nagy szükség van rá, akár ötvenen is meghúzhatják magukat éjszakára.
Ezen kívül az éjjeli menedékhely egész évben üzemel, a férfiaknál hetven, a nőknél húsz férőhely van.
Jelen állás szerint elégnek tűnik a hely. A Támasz Alapítvány munkatársai járják az utcákat, felmérik, hogy hány embernek van szüksége ezekre a lehetőségekre és próbálják jobb belátásra bírni az utcán vagy egyéb alkalmatlan helyen éjszakázókat.
Hajdú Krisztián, a Támasz Alapítvány szakmai vezetője munkatársunknak azt mondta, az elmúlt években nem volt kihűlés miatti haláleset, idén is azon vannak, hogy ezt elkerüljék.
- Hat kollégánk reggel nyolctól másnap hajnali 4-ig járja az utcákat, a maradék négy órában pedig telefonos ügyeletet tartunk fenn. Ősszel általában feltérképezzük a terepet, hol tartózkodnak, szükség van-e segítségre. Hetente egyszer a kollégáim mindenkit megnéznek, de van akit minden nap. Próbálják behívni őket a menedékhelyre, vagy a krízisszállóba, ami általában sikerül is, de akinél a meggyőző erő nem hat, nem tehetnek semmit. Hozzá kell tenni, hogy általában sikerrel járnak, legutóbb egy húsz éve utcán élő férfit sikerült meggyőzniük. Angliában már bevezették, hogy rendőrt hívnak, aki válaszút elé állítja a hajléktalant: vagy a szálló vagy bírság illetve őrszoba.
- Mi az oka, hogy valaki ilyen hidegben sem megy be az utcáról?
- Ha általánosítani akarunk, akkor három csoportba sorolhatjuk a hajléktalanokat. Vannak, akik minden évszakban használják a szállókat, van aki csak télen megy be és van aki még akkor sem. Leginkább arra panaszkodnak, hogy ott lopnak és bántalmazzák őket. Ugyanakkor az utcán sokkal több veszély leselkedik rájuk. A szállóban van érték- és csomagmegőrző. Ami nagyobb ellenérzést válthat ki, hogy ezeken a helyeken szabályok vannak, tilos az alkoholfogyasztás és alkalmazkodni kell másokhoz. Akik hosszú évek óta az utcán élnek, adott esetben mentális zavarokkal küzdenek, így nehezen viselik ezeket a megkötéseket. Van olyan is, aki nem szeretne elszakadni a párjától. Jelenleg 35 pár él az utcán, de erre még nem tudunk megoldással szolgálni. A fővárosban már vannak speciális szállók, ahol a férfiak és nők együtt éjszakázhatnak, ezen kívül vannak olyan menedékhelyek, ahol külön kennelek vannak az állataiknak.
A Támasz Alapítvány munkatársai újra és újra feltérképezik a várost, figyelnek és próbálják bevonni az utcán élőket a programjukba, hiszen ha valaki egyszer már bement a szállóra, több esély van rá, hogy utána szépen lassan hozzászokik. Azoknak a hajléktalanoknak, akik próbálnak kilépni ebből az állapotból, létrehoztak egy átmeneti szállást, ahol két évet tartózkodhatnak, havi 5000 forint fejében.
Ha segítségre szoruló hajléktalant lát, hívja a Támasz Alapítvány diszpécserszolgálatát a 72/233-169-es számon!
Horváth Patrícia - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Meleg, napsütéses nap vár ránk szombaton
- Ha bajba kerül az Adrián, magyar...
- Hatcsöcsű, Junoszty, Százéves: nagyon...
- Több mint száz épületben pusztítottak...
- Tűzhelyen felejtett olaj miatt...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- A földről és a levegőből is irtják a...
- Buszok járnak a vonatok helyett...
- Négy évtizede csaknem eltűntek, mára...