A Mecsekben gyűrűzték fiókaként a ma legidősebb, hazai jelölésű rétisast
2024. április 14. vasárnap 08:06

Egy 2006-ban jelölt, hazai gyűrűs rétisast fényképeztek április 6-án, a Hortobágyon, közölte Facaebook-oldalán a Magyar Madártani Egyesület.
A megfigyelt madarat fiókakorában gyűrűzték, 2006. május 5-én, a Mecsek nyugati részén (Horváth Zoltán).
Jelenleg ez a legidősebb, ismert korú hazai jelölésű rétisas, ami megkerült.
Az Európai Madárgyűrűzési Szövetség (European Union for Bird Ringing, EURING) életkor rekord listáján (European Longevity Records) a legidősebb rétisas, egy finn gyűrűs madár, a jelölését követően 35 évre került kézre.
Itthon korábban már megfigyeltek egy másik 18 éves rétisast, 2007. januárban a Hortobágyon, de azt észt gyűrűs volt, 1988-ban gyűrűzték, fióka korában a Balti országban.
Magyarországon az utóbbi évtizedben, évente 50-70 rétisas fiókát jelölnek. A hazai gyűrűs madarak elsősorban itthon és a szomszédos országokban, a Kárpát-medencén belül kerülnek meg. Eddig 221 külföldi gyűrűs rétisas került meg itthon.
A leggyakrabban a téli időszakban a Hortobágyon figyelnek meg Lengyelországban vagy a Balti-tenger menti országokban jelölt rétisasokat.
Forrás: Magyar Madáratni Egyesület - Fotó: Gémné Kovács Anita
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- A püspöki palota, a kincstár is...
- A rendszeres HIV-szűrés életeket...
- A hó végéig jelezhetik igényeiket az...
- A helyzet fokozódik: narancs...
- Szó bennszakad, hang fennakad:...
- Kissé enyhül a forróság vasárnap,...
- Lerobbant mozdony miatt késnek a...
- Ritka madár is gyűrűt kapott a...
- Egységes járóbeteg-irányítási...
- Tragédia történt Baranyában: autóval...