A kampánycsend kitolásáról

2010. április 11. vasárnap 21:08

A kampánycsend kitolásáról
Egyes vélemények szerint alkotmányossági problémát vet fel a kampánycsend meghosszabbítása. Ádám Antal alkotmányjogász viszont "ésszerűnek" tartja, Csefkó Ferenc pécsi közigazgatási szakjogász pedig a szavazáshoz való jog szempontjából "jogpraktikus" megoldásnak látja az Országos Választási Bizottság döntését a kampánycsend meghosszabbításáról.

Az Országos Választási Bizottság este hét óra előtt közölte, hogy országszerte meghosszabbítja a kampánycsendet. A döntés szerint egészen addig életben marad a kampánycsend, amíg be nem fejeződik az összes szavazás az összes szavazókörben.

A döntéssel a Pécsi Újság.hu-nak név nélkül nyilatkozó alkotmányjogász nem ért egyet. Szerinte a választásról szóló 1997. évi 100. törvény szerint az országgyűlési választások végét a köztársasági elnök választás kiírásáról szóló határozata szabályozza, ebben pedig az szerepel, hogy a voksolás első fordulója 2010. április 11-én reggel 6 órától este 19 óráig tart. Ezt a lapunk által megkérdezett jogász szerint az OVB nem bírálhatja felül.


- Az alkotmány lényege, hogy a szabályokat be kell tartani, de mivel nem lehet mindent szabályozni, ilyen esetekben az ésszerűségnek kell érvényesülnie - reagált a felvetésre Ádám Antal professor emeritus alkotmányjogász. - Én ésszerűnek tartom a döntést, hiszen akkor, ha előre nem látható okból az eredetileg kiírtnál tovább tart a szavazás, akkor a kampánycsendnek is tovább kell tartania.

Hasonlóan látja a helyzetet Csefkó Ferenc közigazgatási jogász is, aki szerint a jelenleg is sorban álló választópolgárok nem a saját hibájukból nem tudták leadni szavazatukat.

- Jogpraktikus döntés született, amit a szavazáshoz való jog szempontjából elfogadhatónak tartok - mondta el Csefkó Ferenc közigazgatási szakjogász. - Ha az OVB nem hozza meg ezt a határozatot, akkor bizonyos számú választópolgárt kizárt volna a szavazásból, ami viszont az első forduló végeredményét, és így a második forduló megrendezését is befolyásolta volna.

Csefkó Ferenc hozzátette, nem tartja kizártnak, hogy később jogszakmai vita keletkezik a döntés alkotmányosságáról.


EQM