A jövő nyárra elvileg rendeződik a Kálvária-domb kálváriája

2011. október 12. szerda 16:34

Legkorábban jövő nyáron újul meg a Kálvária-domb természetvédelmi területe, adta hírül a Polgármesteri Hivatal.

A Duna-Dráva Cement Kft. a Pécsi Önkormányzattal idén augusztus 25-én állapodtak meg végleg a zöld munkálatokkal kapcsolatban. Most pedig előkészítik a kilencvenes évek közepe óta helyi természetvédelmi oltalmat élvező terület megújítási munkálatait. 

A több mint egy éves engedélyeztetési folyamatok és civil szervezetekkel való részletes egyeztetések után, a munkálatok első lépéseként sor került a kertészeti feladatok felmérésére és a kivitelezés ütemezésének kijelölésére - áll a Pécsi Önkormányzat szerkesztőségünkbe eljuttatott sajtóközleményében.

Augusztus végén zajlott le az alvállalkozók pályáztatása, a felvonulási tervek elkészítése, valamint a terület állapotfelmérése. 

Mindezek alapján vált véglegessé a felújítási munka ütemterve, melynek kialakítása során a szakemberek a botanikai, környezetvédelmi és építéstechnológiai szempontokat egyaránt figyelembe vették. 

Az ütemterv szerint októberben kezdődnek meg a helyszíni munkálatok, amelynek eredményeképpen először is megtisztítják a területet. Ezek után a téli hónapokban a tájidegen növényzet szakszerű, felügyelettel végzett visszaszorítását végzik majd el.

A város szívében található sétány és a város központi részére gyönyörű kilátást biztosító kilátó építési munkálatai a tervek szerint, jövő év márciusában kezdődnek meg. 

2012 májusától ismét a kertészeti szakembereké lesz a terület, akik a tavaszi időszakot kihasználva végzik el az őshonos növénytársulások megóvását célzó munkálatokat, valamint a szükséges tereprendezést. A Kálvária-domb júliusi megújulását reméli az Önkormányzat.

A helyszíni munkálatok mellett jelenleg is „műhelymunka" zajlik, azaz készülnek a később helyszínre kerülő lépcsők, padok és a kilátó elemei. Ezeket tavaszal - a statikai vizsgálatokat követően - daruzva fogják majd helyükre emelni.

A Kálvária-domb 30 milliós megújítása azért is bír különös jelentőséggel, mert a 2010-es évet a biodiverzitás - tehát a biológiai sokszínűség -, a 2011-es esztendőt pedig az erdők évének nyilvánította az ENSZ és a program ezek elveivel összhangban valósul meg. 

A projekt során kialakított minimális épített környezetnél a TioCem elnevezésű új cementtípust alkalmazzák a szakemberek, amelynek felülete, napsugárzás hatására kémiai reakcióba lép, így képes a levegőben található szennyezőanyagok megkötésére. 

A környezettudatos technológiát az országban elsőként, a pécsi Kálvária-dombon alkalmazzák.


Forrás: Polgármesteri Hivatal