A csillagos égbolt titkai: meteorit vagy sem?

2010. április 03. szombat 14:21

Honnan tudják a geológusok, hogy egy kődarab meteorit vagy sem? A kérdésre jövő szerdán 18 órától kaphatják meg a választ az érdeklődők a Dominikánus Ház "A csillagos égbolt titkai" címet viselő előadássorozat következő alkalmán.

Az égből hullott kövek, másként hullócsillagok régóta izgatják az emberek képzeletét. Sokszor hihetjük azt, hogy amit valahol kint a szabadban találtunk, meteorit. Az előadás során egy Kínából származó meteorit segítségével ismerhetjük meg, hogy mi alapján dönthető el egy darab „kőzetről", hogy az esetleg a világűrből érkezett, vagy csak a földi természet egy érdekes játéka. A Föld felszínét elérő meteort meteoritnak nevezzük.

A földre hullott meteoritok között a két szélső típust a fém- és a kőmeteoritok jelentik, de megtalálhatók az átmenetet jelentő darabok is. A meteoritok harmadik csoportja átmenetet alkot a fém- és a kőmeteoritok között, éles határ nincs. A fémmeteoritok általában kevés fémszulfidot is tartalmaznak, a kőmeteoritokban pedig elemi állapotú fém is előfordulhat. Az előadás továbbá betekintést nyújt a meteoritok osztályozásába is.

Előadó

Dr. Kovács János egyetemi adjunktus
PTE TTK Földrajzi Intézet, Földtani Tanszék

Belépő
felnőtt 400 Ft, diák 200 Ft

Forrás: Pécsi Kulturális Központ