99 százalékos feldolgozásnál: Fidesz 52,8 - MSZP 19,3 - Jobbik 16 - LMP 7
2010. április 11. vasárnap 11:30

Információink szerint az országos adatok feldolgozottsága 99 százaléknál tart. A Fidesz 52,8% százalékos eredménnít ért el, az LMP bejutott a parlamentbe, az MDF pedig kiesett.
Az MSZP jelenleg közel 3 százalékkal vezet a Jobbik előtt.
FOLYAMATOSAN FRISSÍTJÜK!
KORÁBBAN ÍRTUK:
Több közvélemény-kutató is közzétette este 7 órakor adatait, s bár az előzetes végeredményre este 11-ig várni kell, a Medián, a Szonda-Ipsos és Századvég-Kód adatai alapján valószínűsíthető, hogy a Fidesz-KDNP kétharmados többségbe kerülhet a magyar Országgyűlésben.
Fél hatig a választásra jogosultaknak országosan 59,28 százaléka ment el szavazni az országgyűlési képviselő-választáson. Ez 4 752 052 szavazatot jelent. Baranya megyében ennél alacsonyabb a részvételi arány: itt a szavazásra jogosultak mindössze 55,58 százaléka járult az urnákhoz 17 óra 30-ig. Ez jóval kevesebb, mint négy, vagy nyolc évvel ezelőtt.
A választópolgároknak az országgyűlési választás első fordulójában két szavazatuk van: voksolhatnak arra, akit az egyéni választókerületükben képviselőnek szeretnének, a másik íven pedig arról dönthetnek, hogy a területi listáról melyik pártot támogatják.
Az egyéni választókerületben azok a jelöltek indulhatnak, akik március 19-éig összegyűjtöttek 750 érvényes ajánlószelvényt. A 176 egyéni választókerületben 812 egyéni jelölt indul, közülük 19 független.
Az egyéni választókerületben az első fordulóban akkor érvényes a választás, ha a választópolgárok több mint fele leadja voksát. Ha ennél kevesebben mennének el szavazni, érvénytelen lenne a forduló, ebben az esetben valamennyi jelölt újra indulhatna a második körben. Akkor eredményes a választás, ha valamelyik jelölt megkapja a leadott szavazatok több mint felét.
Ha a részvétel meghaladja az 50 százalékot, de egyik jelölt sem kapja meg a leadott voksok több mint felét, akkor ugyancsak második fordulót kell tartani. Ez esetben azok kerülhetnek fel a második fordulós szavazólapra, akik legalább 15 százalékos eredményt értek el. Ha nincs legalább három ilyen jelölt, akkor az első fordulóban a legtöbb szavazatot elérő három jelölt indulhat ismét.
A szavazás első fordulójában országosan csaknem 11 ezer szavazókörben este 7 óráig várják a mintegy 8 millió választópolgárt.
FRISSÍTVE:
09:31
Leadta szavazatát Orbán Viktor
Leadta szavazatát Orbán Viktor, az országgyűlési képviselő-választás első fordulójában vasárnap; a Fidesz elnöke Budapest XII. kerületében, a Zugligeti Általános Iskolában voksolt.
A pártelnök, kormányfőjelölt reggel 8 óra után pár perccel feleségével és két legidősebb gyermekével érkezett a szavazókörbe, ahol jelentős sajtóérdeklődés mellett, kéttucatnyi fotós és operatőr előtt dobták be szavazólapjukat az urnába.
FRISSÍTVE:
11:09
El akarta égetni a szavazólapokat egy férfi
Kivitte a szavazóhelyiségből az átvett szavazólapokat, és azzal fenyegetőzött, hogy elégeti őket egy választópolgár vasárnap reggel Celldömölkön, a 2-es szavazókörben - tájékoztatta az MTI-t Baranyai Attiláné, a helyi választási iroda vezetője.
A férfi, miután szabályosan átvette a két szavazólapot, a bizottság elnökének kérése ellenére kivitte azokat a szavazóhelyiségből, és közölte, hogy az értesítővel együtt az épület előtt el fogja égetni őket - mondta.
A helyi választási iroda vezetője hozzátette: a szavazatszámláló bizottság értesítette a rendőrséget, amely ellenőrizte a helyszínt, de égetésre utaló nyomokat nem talált.
FRISSÍTVE:
11:35
Sok politikus már délelőtt szavazott
Politikus-dömping volt délelőtt 10 és 11 óraközött a különböző - főleg fővárosi - szavazókörökben. A pártok prominensei ebéd előtt adták le voksukat.
Veszprémben szavazott Navracsics Tibor, az országgyűlési képviselő-választás első fordulójában vasárnap; a Fidesz parlamenti frakcióvezetője - és veszprémi képviselőjelöltje - Veszprémben, a Bárczi Gusztáv Általános Iskolában voksolt. Navracsics Tibor 9 óra 30 perckor a szüleivel és lányával érkezett a szavazókörbe.
Bokros Lajos, az MDF miniszterelnök-jelöltje Budapest XVIII. kerületében, egy óvodában adta le szavazatát vasárnap délelőtt, nem sokkal tíz óra előtt. A miniszterelnök-jelölt feleségével, gyalogosan érkezett a szavazókörhöz. Bokros Lajos, miután a fülkében kitöltötte a szavazócédulát, fotósok gyűrűjében dobta be az urnába. A kormányfőjelölt újságírói kérdésekre nem válaszolt, annyit mondott, kampánycsend van, nem mondhat semmit.
Schiffer András, az Lehet Más a Politika (LMP) listavezetője kevéssel délelőtt 10 óra után a főváros V. kerületében, a Fővám téren adta le szavazatát. A politikus, akire több fotós és újságíró is várt, húgával és unokaöcsével érkezett szavazni.
Leadta szavazatát Vona Gábor, a Jobbik miniszterelnök-jelöltje is vasárnap délelőtt, nem sokkal 10 óra után a főváros III. kerületében. A Jobbik elnöke feleségével jelent meg az óbudai Nagy László Általános Iskolában berendezett szavazókörben.
Leadta szavazatát vasárnap délelőtt, nem sokkal fél tizenegy előtt Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke is a főváros II. kerületében. Semjén Zsolt felesége, édesanyja és első szavazó lánya kíséretében gyalogosan érkezett a II. Rákóczi Ferenc Gimnáziumban kialakított szavazókörbe.
FRISSÍTVE:
11:48
Alacsonyabb a részvétel, mint négy, vagy nyolc éve
Délelőtt 11 óráig a választásra jogosultaknak 24,78 százaléka ment el szavazni az országgyűlési képviselő-választáson. Ez azt jelenti, hogy a szavazás első öt órájában Magyarországon 1 979 854-en adták le szavazatukat. Baranya megye visszaesett: 11 órakor már az országos átlagnál kisebb volt a részvételi arány: itt 76 288-en szavaztak, ami 23,93 százalékos részvételt jelent.
Ez mind az országos, mind a megyei részvételi arányt tekintve alacsonyabb a 2006-os, sőt a 2002-es parlamenti választások időarányos részvételi arányánál. Országosan délelőtt 11 óráig 2006-ban 27,23 százalékos, 2002-ben pedig 26,37 százalékos volt a részvételi arány.
Baranya megyében négy éve 11 óráig 28,44 százalék, nyolc éve pedig 29,17 százalék ment el szavazni.
FRISSÍTVE:
12:01
Az első tizenkilenc választópolgár csak egy szavazólapot kapott Egyházashetyén
A Vas megyei Egyházashetyén az elsőként urnához járuló tizenkilenc választópolgár csak az egyik szavazólapot vette át és töltötte ki - erősítette meg Molnár Anikó, a helyi választási iroda vezetője az MTI értesülését vasárnap délelőtt.
Tévedés történt, amit úgy próbálunk orvosolni, hogy mind a tizenkilenc választópolgárt személyesen megkerestük, és megkértük, hogy ismét fáradjon a szavazóurnához. Akik nem tudják ezt megtenni, azokhoz mozgóurnát vittünk - mondta.
Hozzátette: eddig az érintett 19 választópolgár közül 15-en pótolták szavazatukat, adták le voksukat valamelyik egyéni jelöltre.
Molnár Anikó elmondta: a szavazatszámláló bizottság tagjai miután észlelték a tévedést, minden tőlük telhetőt igyekeztek megtenni a hiba kijavítására, amelyhez hasonló eddig nem fordult elő velük. Természetesen a később szavazó állampolgárok már mindkét szavazólapot megkapták - tette hozzá.
A helyi választási iroda vezetője elmondta azt is: az esetről az után készítenek jegyzőkönyvet, ha már az összes hiányzó szavazólapot, illetve voksot pótolták.
FRISSÍTVE:
12:45
Sor az egyik pécsi szavazókör előtt
Mintegy 40 fős sor alakult ki az egyik pécsi szavazókör előtt - értesült a Pécsi Újság. A Kossuth téri 46-os számú szavazókörről van szó, ahol a más településen igazolást kapott, és Pécsett szavazó választópolgárok adhatják le voksukat.
Hiába nagyváros Pécs, csak egyetlen szavazókört jelölhet ki, ahol a más településen élők igazolással leadhatják voksukat - mondta el Major István, a Helyi Választási Iroda helyettes vezetője. Hozzátette, mivel az igazolással szavazókat külön fel kell vezetni a választási névjegyzékbe, ezért az ő szavazásuk hosszabb időt vesz igénybe, mint a saját választókerületükben szavazóké.
A szavazókörbe egyszerre több igazolással szavazó választópolgár érkezett leadni a voksát, így alakulhatott ki a torlódás.
Major István elmondta, hogy a szavazatszámláló bizottság tagjai mindent megtesznek a sor csökkentése érdekében. Úgy tudjuk, a sorban állók nyugodtan várják, hogy szavazhassanak.
FRISSÍTVE:
14:05
A szavazók harmada ment el szavazni Baranya megyében
13 óráig a választásra jogosultaknak 35,88 százaléka ment el szavazni az országgyűlési képviselő-választáson. Baranya megyében ennél alacsonyabb a részvételi arány: itt a szavazásra jogosultak mindössze 33,04 százaléka járult az urnákhoz 13 óráig. Négy éve öt, nyolc éve pedig több mint 7 százalékkal volt magasabb a részvételi arány a választásokon ebben az időpontban a megyében.
FRISSÍTVE:
14:24
Kampánycsendsértés Hajdúhadházon
Egy kampányújságban közzétett keresztrejtvény sorsolásának szombati kézbesítése, nyilvánosságra hozatala kapcsán kampánysértést állapított meg a Hajdúhadház központú Hajdú-Bihar megyei 4. számú egyéni választókerületi választási bizottság - közölte Vincze András jegyző, választási irodavezető vasárnap az MTI-vel.
Az ügyben két bejelentés érkezett a választási bizottsághoz: az egyiket - mivel nem felelt meg a formai követelményeknek - érdemi vizsgálat nélkül elutasították. A másik bejelentés nyomán azonban megállapították a kampánycsendsértést - tette hozzá a jegyző.
Vincze András elmondta azt is: vasárnap egy hajdúhadházi állampolgár bejelentette, hogy névváltozás miatt problémája volt az egyik szavazókörben, ahol a bizottsági tagok nem megfelelő hangnemben beszéltek vele. A helyi választási bizottság a nap folyamán tárgyalja a beadványt. A bejelentő egyébként leadta szavazatát - mondta a jegyző.
Vasas Lászlóné, a Hajdú-Bihar megyei területi választási bizottság vezetője az MTI érdeklődésére elmondta: vasárnap két jelölőszervezet - Debrecenben és Hajdúhadházon - tett feljelentést a rendőrségen választási plakátok, illetve molinók megrongálása miatt.
FRISSÍTVE:
16:17
15 órakor még nem volt 50 %-os a részvétel
15 óráig a választásra jogosultaknak országosan 46,78 százaléka ment el szavazni az országgyűlési képviselő-választáson. Baranya megyében ennél alacsonyabb a részvételi arány: itt a szavazásra jogosultak mindössze 43,54 százaléka járult az urnákhoz 15 óráig. Négy éve öt, nyolc éve pedig csaknem 9 százalékkal volt magasabb a részvételi arány a választásokon ebben az időpontban a megyében.
FRISSÍTVE:
16:30
Lefényképeztette saját szavazatát egy polgár Szeghalomban
Egy választópolgár Szeghalomban, az 5-ös szavazókörben kora délután kitöltötte a szavazólapjait, majd azt kérte a helyi szavazatszámláló bizottság (szszb) tagjaitól, hogy állítsanak ki neki igazolást arról, hogy kire szavazott. A szszb azonban közölte vele, hogy ilyen igazolás kiadására nincs lehetőség, mert az sérti a szavazás titkosságát. A szavazó erre kiterítette egy asztalra a kitöltött lapokat, és a vele lévő másik szavazóval lefényképeztette.
A bizottság felszólította őket, hogy fejezzék be a fényképezést, erre a választó bedobta a lapokat az urnába, majd távozott.
FRISSÍTVE
16:44
Kampánycsend-sértés a somogyi 4-es választókerületben
Kampánycsend-sértésről érkezett bejelentés a Somogy megyei 4. választókerületben; a balatonboglári választási irodához Somogyvárról érkezett kifogás amiatt, hogy valaki elektronikus levélben kampányolt egy párt mellett.
Friss Attila, a helyi választási iroda helyettes vezetője az MTI-nek elmondta: a bejelentő az e-mailt továbbította a választási bizottsághoz is, amely megállapította a kampánycsend-sértést és viszont-e-mailben felszólította körlevél küldőjét, hogy hagyja abba a kampányolást.
Lukács Zoltán, a Somogy megyei területi választási iroda jogi helyettese egy másik, a választási bizottság hatáskörébe nem tartozó bejelentésről számolt be.
Tájékoztatása szerint a nagyatádi jegyző azzal hívta fel a megyei választási bizottságot, hogy ismeretlen személy leragasztószalagozta az egyik, választáson részt vevő párt irodáját.
Ez az ügy nem tartozik választási bizottság hatáskörébe, ezért a jegyző felvette a kapcsolatot a rendőrséggel - közölte Lukács Zoltán, akinek egyéb, a megyében 15 óráig történt kampánycsend-sértésről nem volt tudomása.
FRISSÍTVE:
18:08
Kaposváron is torlódás volt az igazolással szavazókat fogadó szavazókörben
Kaposváron is torlódás volt az igazolással szavazókat fogadó szavazókörben; voltak, akik 20-25 percet álltak sorban - többen az utcán várakozva -, hogy leadhassák voksukat, ám vasárnap délutánra "helyreállt a rend" - közölte a helyi választási iroda vezetője az MTI-vel.
"Morgolódás volt, atrocitás azonban nem történt" - mondta Kéki Zoltán, megjegyezve: többször kérték az erre vonatkozó jogszabály módosítását, vagyis azt, hogy több szavazókört jelöljenek ki az igazolással szavazók számára.
A választási iroda vezetőjének tájékoztatása szerint 369-en kérték, hogy az országgyűlési választás első fordulóján Kaposváron adhassák le szavazatukat, amit a törvényi elírások szerint egy erre kijelölt szavazókörben tehetnek meg.
A somogyi megyeszékhely 61 szavazókörében átlagosan 882 választásra jogosult kaposvári adhatja le voksát - közölte Kéki Zoltán, a torlódásra magyarázatként hozzátéve: az ide bejelentkezőkkel ez az adott szavazókörben 42 százalékos többletlétszámot, és ezzel többletmunkát is jelent.
A Kaposváron igazolással szavazók többsége a délutáni órákig leadta voksát, ám, ha lesz olyan, aki ezt az urnazárásig nem tudja megtenni, de ott van a szavazóhelyiségben vagy annak előterében, az természetesen még 19 óra után is leadhatja szavazatát - mondta a helyi választási iroda vezetője.
FRISSÍTVE:
18:16
Fél hatkor már csaknem 60 százalék a érszvételi arány
Fél hatig a választásra jogosultaknak országosan 59,28 százaléka ment el szavazni az országgyűlési képviselő-választáson. Ez 4 752 052 szavazatot jelent. Baranya megyében ennél alacsonyabb a részvételi arány: itt a szavazásra jogosultak mindössze 55,58 százaléka járult az urnákhoz 17 óra 30-ig. Ez jóval kevesebb, mint négy, vagy nyolc évvel ezelőtt.
Ez azt jelenti, hogy minden megyében és Budapesten is meghaladta a szavazási részvétel az érvényességi küszöböt. Eszerint várhatóan nem kell megismételni a területi szavazást, és így az OVB a jövő héten meg tudja állapítani a területi és országos mandátumok kiosztásához szükséges 5, illetve 10 százalékos határt.
FRISSÍTVE:
(19:07)
Medián: kétharmados többséggel első a Fidesz, utána MSZP, Jobbik, LMP sorrend
Meglehet a kétharmados többsége a Fidesz-KDNP-nek a következő Országgyűlésben - derül ki abból a közvélemény-kutatásból, amelyet az RTL Klub megbízásából a Medián készített, és amelyet a csatorna vasárnap esti választási műsorában ismertettek. A párt 270, az MSZP 55, a Jobbik 49, az LMP 12 képviselői helyet szerezhet.
A Medián kutatása szerint a Fidesz-KDNP a listás szavazatok 55 százalékát kapta meg. Az MSZP-re a választók 19, a Jobbikra 17 százalékuk szavazott.
Az LMP bekerül az Országgyűlésbe a Medián kutatása szerint, az intézet 6 százalékos támogatottságot mért a pártnak. Az MDF 2 százalékos eredményével kiesik - véli a Medián, amely 1 százalékot mért a többi párt együttes támogatottságaként.
Mindez azt jelenti, hogy a Fidesz-KDNP a kétharmados parlamenti többséghez szükséges 258 képviselőnél tizenkettővel többel rendelkezhet a következő ciklusban a Medián felmérése alapján.
A kutatás 3.000 fő személyes megkérdezésével készült a választást megelőző péntek délutántól vasárnap estig.
FRISSÍTVE:
(20:45)
Az MSZP reméli, nem a jobboldali szavazók miatt várakozik az egész ország
Az MSZP reméli, hogy nem a központilag szervezett jobboldali szavazók miatt várakozik az egész ország az országgyűlési választások eredményére.
Budai Bernadett szóvivő az MTI-nek azzal indokolta, hogy korábbi nyilatkozatuk ellenére mégis megszólalnak a kampánycsend alatt, hogy ez nem sérti a jogszabályokat.
Emlékeztetett arra: az MSZP az utolsó héten többször is aggályokat fogalmazott meg az igazolással nem a lakhelyükön szavazók megnövekedett száma miatt.
Mint mondta, az egyes választókerületekben tapasztalható tumultuózus jelentek és a voksolások befejezésének bizonytalansága újra ráirányították a figyelmet erre a félelemre.
"Okkal tartottunk attól, hogy ez szervezett módon, a jobboldal érdekében történt" - jelentette ki. Ugyanakkor hangsúlyozta: remélik, hogy ez nem igaz, mert bíznak a demokratikus versenyben.
Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke este negyed nyolckor kezdődött sajtóértekezletén azt mondta, néhány szavazókörben - ahol az igazolással szavazók adhatják le voksukat - az igazolással szavazók nagy száma miatt elhúzódik a szavazás. Felidézte: az OVB délutáni állásfoglalása értelmében a sorban álló jogosultaknak is biztosítani kell, hogy élhessenek a szavazati jogukkal. Ennek következményeként a kampánycsend egy-másfél órával kitolódik.
FRISSÍTVE:
(21:17)
Kósa Lajos: mondjanak le az OVI és az OVB vezetői!
Lemondásra szólította fel az Országos Választási Iroda (OVI) és az Országos Választási Bizottság (OVB) vezetőit és nem pártok által delegált tagjait a választások után Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere a cívisvárosban tartott vasárnap esti rendkívüli sajtótájékoztatóján.
A politikus azon véleményének adott hangot, hogy az OVB túllépte a hatáskörét és egyben megsértette a választási törvényt azáltal, hogy meghosszabbította a kampánycsendet, és azzal, hogy este 19 órakor nem záratták le azokat az épületeket, ahol a szavazókörök helyet kaptak.
Hozzátette: a történtekért az önkormányzati minisztert is felelősség terheli.
EQM - MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...
- Késéssel közlekednek a vonatok a...
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Pécs egyik látványossága is lehetne a...