1382 aktív civil szervezet működik Pécsett, elkészült az új koncepció
2011. március 24. csütörtök 19:00

A Kővári János által régóta szorgalmazott civil koncepció megalkotása során az a cél lebegett az érintettek előtt, hogy világos, áttekinthető és költséghatékony együttműködési rendszer alakuljon ki az önkormányzat és a városban tevékenykedő civil szervezetek között. A tavaly nyáron kezdődött egyeztetések és a közös gondolkodás eredményeként született meg az a dokumentum, amely alapját képezheti a későbbiekben egy bővített, részletesebb és konkrét cselekvési tervet is magában foglaló civil stratégiának.
Vincze Csilla (képünkön), a koncepció kidolgozásában segítséget nyújtó Nevelők Háza Egyesület ügyvezetője lapunknak elmondta, hogy ez az anyag elsősorban az önkormányzat elképzeléseit tükrözi, noha mintegy 15-20, Pécsett meghatározó szerepet betöltő civil szervezet javaslatait és észrevételeit, valamint civil kutatások eredményeit is beépítették az első munkaanyagba. Ezen kívül városrészi fórumokon kifejthették az érintettek a véleményüket, s más városok civilekkel kapcsolatos elképzeléseit is tanulmányozták:
- Nem szerettünk volna abba a hibába esni, mint más városok, amelyek közhelyeket és szép szólamokat alkalmazva, egy használhatatlan anyagot fogadtak el, a fiók számára - fogalmazott a szakember. Az ellenzéki kritikákra reagálva (miszerint a koncepció nem jelöli ki azt a célrendszert, amelyhez különböző feladatok lennének társíthatók) hozzátette, hogy ez nem disszertáció, nem komplex stratégia és nem cselekvési terv, bár vannak olyan pontjai, amelyek utalnak arra. A cél azonban az, hogy a két fél számára használható és alkalmazható anyaggá válhasson a jövőben.
Az anyag Vincze Csilla szerint is egy kicsit „szűkös" lett: hiányolja az önkormányzat elképzeléseit arra vonatkozóan, hogy mik a konkrét céljai a civil szféra szereplőivel. A koncepció azonban még képlékeny, s szükség is lesz a bővítésére.
A mostani anyagban az olvasható, hogy Pécsett 1590 bejegyzett klasszikus civil szervezetet (alapítványt, egyesületet) tartanak nyilván, ebből 1382 jelenleg is aktív. A sokszínű civil szféra és az önkormányzat közötti együttműködések rendszerbe foglalása az elmúlt húsz év alatt sem valósult meg - erre az elkészült koncepció tesz kísérletet.
Az anyag hangsúlyozza, hogy az immár több mint tíz éve létező civil referensi munkakör önállósul (az eddigi gyakorlattal szemben), valamint kitér a közgyűlés kompetenciáira is. A felállítandó civil kuratóriumok tagjai egy minősítési rendszeren esnek át, ők bírálják el a beérkezett pályázatokat, s olyan szakemberekből verbuválódnak, akik megfelelő referenciával rendelkeznek szakterületükön.
A város különböző részein működő szervezetek tevékenységének összehangolása érdekében kerül sor egy szolgáltatói hálózat létrehozására. A „civil kapuk" mint külsős szolgáltató szervezetek tanácsadással, képzésekkel és ügyintézéssel segítik a civileket kezdeményezéseik és törekvéseik megvalósításában, s a tervek szerint jövő januárban már meg is alakulnak csoportjai.
A Civil Fórum elnevezéssel létrehozandó honlap segítségével pedig lehetőség nyílik a civilek és az önkormányzat közötti kommunikáció hatékony ápolására, a napi szintű együttműködés biztosítására.
H. L. B. - Fotó: Kováts Judit
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem semmi: több helyen havazik az...
- Jelentős havazásra figyelmeztet a...
- A hét várhatóan legmelegebb napja vár...
- Sóoldat helyett fertőtlenítőt...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Kamionnal ütközött egy kisteherautó a...
- Baranyában is készülnek a nemzeti...
- Egyre több az ügy, de állják a sarat...
- Drákói szigorra számíthatnak...