A keresztút mindannyiunk életének része - megnyílt a Lourdes-i keresztút fotókiállítás
2016. május 12. csütörtök 09:55

Fotósorozatból készült vándorkiállítás nyílt „Lourdes-i keresztút" címmel a Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztályán. A kiállítás Európa több országában járt már, Franciaországban több tízezren tekintették meg. Most Esztergomból érkezett Pécsre, itt is hasonlóan nagy érdeklődésre számítanak a szervezők.
„Életünk és kultúránk része, hogy a keresztutakat ismerjük, járjuk és szeretjük. Nem gondoljuk, hogy ez tőlünk idegen. Azt sem gondoljuk, hogy azért járnánk újból és újból, mert hátha egyszer más lesz a vége. Pontosan tudjuk, hogy a szenvedés útja, az ember útja mindig ugyanaz. Azért kedvesek számunkra a stációk, mert a mi életünket jelenítik meg: az ítélkezésünket és elítéltetésünket, a bukásunkat, másodszori bukásunkat, a társakat vagy éppen a magányt. Azokat, akik nem értenek és mégis siránkoznak, aztán a megaláztatást, a teljes magányt, és a megfeszítettséget. Ez mindannyiunk életének része" - ezekkel a gondolatokkal kezdte köszöntőjét Udvardy György pécsi megyéspüspök a „Lourdes-i keresztút" című fotókiállítás szerdai megnyitóján.
„Szeretjük a keresztutakat. Szeretjük végigkísérni az ember Krisztust, és pontosan tudjuk, hogy ott van benne az Isten. Nemcsak az ember, hanem az Isten is. Ezek a fotók azt is megjelenítik, hogy a keresztútban Isten és ember egyszerre van jelen. Kézzelfogható, de légies. Ez az a fajta légiesség, ami alig-alig tetten érhető: mint az isteni a mi életünkben. Szeretnénk megragadni, kérjük, de majd máskor jön. Jön erővel és hatalommal. Azért is szeretjük a keresztutat, mert ki nem mondottan, de tudjuk, hogy a vége jó. Ez jelenik meg a szépségről megalkotott stációkban. Ahogy Isten és ember találkozik az elmúlásban, mégis újjáteremtésben. Kívánom, hogy mindenkinek legyen módja megállni, elmélkedni, és legyen bátorsága ahhoz, hogy engedje: hassanak rá ezek az alkotások" - mondta a főpásztor.
A megnyitón Csizi Péter országgyűlési képviselő (képünkön) elmondta: „A város ezeréves kultúrája szervesen összefonódik az egyházzal, a keresztény hitélettel, ezért különösen fontos Pécs számára, hogy befogadja ezt a páratlan fotósorozatot, amelyen a keresztút, Krisztus szenvedése és feltámadása szinte kézzelfogható valósággá válik."
Őri László, Pécs alpolgármestere az egész város nevében mondott köszönetet Maria de Faykod művésznőnek azért, hogy közel hozta a keresztút spirituális élményét a szobrok varázsa által. Bár Lourdes-ba nem mindenki juthat el, ezek a páratlan képek segítenek átélni a zarándokhely szellemiségét. Ez minden európai és magyar ember számára fontos ezekben az időkben, amikor keresztény kultúránkat komoly veszély fenyegeti.
Maria de Faykod öt éven át készítette leghíresebbé vált „Lourdes-i keresztút" című művét, amelyet 2008-ban avattak fel a francia zarándokhelyen. A szoborcsoport több mint száztonnányi carrarai márványból készült. Érdekessége, hogy 17 állomásból áll a hagyományos 14-el szemben. A művész azt szerette volna, hogy a kegyhelyre látogatók utolsó állomásként ne Jézus halálát lássák, ezért további három stációval egészítette ki a kompozíciót, jelezvén: a feltámadás jelenti számára a keresztút és a szenvedéstörténet végét.
Forrás: Pécsi Egyházmegye
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...
- Jönnek a fagyosszentek: minden reggel...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Egy baranyai falu vendéglátósai...
- Boros Misi első díjas lett a francia...
- Szirénázó mentőautóval ütközött egy...
- Lesodródott egy autó Lánycsók...
- Applikációval intézhetik egyszerűen...
- Több százan vettek részt a Pécs és...
- Most már tényleg betelt a pohár,...