Dr. Tarrósy és Dr. Ternák, a PTE oktatói afrikai elismerést kaptak
2012. július 31. kedd 10:12
Alapítása óta második ízben adták át a közelmúltban az Afrika és Magyarország közötti kapcsolatok segítését elismerő Iroko-díjat. A budapesti gálán a Pécsi Tudomány-egyetem két oktatója is magas rangú elismerésben részesült.
Dr. Tarrósy István, a PTE Bölcsészettudományi Kar Politikai Tanulmányok Tanszék adjunk-tusa, a PTE Afrika Kutatóközpont vezetője az afrikai kultúrák széles körű és hiteles bemutatásáért, megismertetéséért kapott elismerést, míg Prof. Dr. Ternák Gábor, a PTE Általános Orvostudományi Kar Infektológiai, Katasztrófaorvostani és Oxyológiai Intézet egyetemi tanára életműdíjat vehetett át. Mint ismeretes, a pécsi orvoskar és a kenyai Eldoret Egyetemi Képző Kórház között évek óta kitűnő az együttműködés, melyben jelentős szerepet játszott Ternák Gábor professzor.
Az Omotunde Komolafe által 2006-ban alapított díj egyrészt az Afrika és Magyarország közötti kapcsolatok fejlesztését igyekszik támogatni, másrészt azokat az egyéni teljesítményeket hivatott kiemelni, amelyek példaértékű módon szolgálhatják a kétoldalú kapcsolatépítést.
A nigériai származású Komolafe több mint húsz éve él Magyarországon, és szorgalmazza a kultúrák közeledését, egymás jobb megismerését. Az Iroko-díj fő támogatója az Afrikai-Magyar Egyesület (AHU) elnöke, Balogh Sándor, aki a jövőben a díjátadó gálát kétévente szeretné megszervezni.
Az iroko a nyugat-afrikai joruba hagyományok szerint a nagyság szimbóluma. Az egyik leg-jellegzetesebb és talán legtekintélyesebb méretű fafajta Afrika-szerte. Nem csupán árnyékot, védelmet kíván az ágai alá megtérőknek, de belőle készül számos családi bútor - asztal, ágy -, melyek a mindennapok meghatározó használati tárgyai az afrikai közösségek számára.
Sok faluban a település központjában egy hatalmas iroko fa áll, amely összehozza a helyi lakosokat azáltal is, hogy alatta közösségi tevékenységek folynak, többek között élelmiszer és mindenféle csecsebecse adása, vétele. A nagy és mérvadó emberi tettek szimbólumaként a magyarországi Iroko-díj a hazánkban élő afrikai közösségek sikeres integrációjának is fontos eszközévé válhat a jövőben.
Forrás: PTE
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Éjjel és még kedden napközben is ránk...
- Baranyában is megemlékeztek Isten...
- Csütörtökön ismét féláron fagyizhat...
- Újra Mohács lesz a halétkek fővárosa,...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Tovább csökkent a nyilvántartott...
- Karambol miatt félpályán halad a...
- Jelölt kecsegéket telepítettek a...
- A bíborosok felvázolták a következő...
- Hatalmas balhé volt Pécsett:...