Ősztől béremelés bevezetését követelik demonstrálók
2013. június 02. vasárnap 16:53

Dobpergés közepette elindult a pedagógusok demonstrációja az oktatási államtitkárság épülete felé vasárnap délután a budapesti Eötvös József térről, miután megkoszorúzták a tér névadója, az első magyar vallás- és közoktatásügyi miniszter szobrát. A pedagógusnapi demonstráció a Lánchíd pesti hídfőjétől az Emberi Erőforrások Minisztériumának a köznevelési államtitkárságot is magában foglaló Szalay utcai épülete felé tart az Akadémia és a Honvéd utcán keresztül.
A tervek szerint itt beszédek hangzanak majd el, illetve átadják az államtitkárság képviselőinek a követeléseiket összefoglaló petíciót, valamint egy szál sárga rózsát.
Hoffmann politikai indíttatásról beszél
A vonuláson részt vesz a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetén (PDSZ) kívül a Hallgatói Hálózat, a Hálózat a Tanszabadságért, a Humán Platform, a Középiskolai Hálózat, a Liga Szakszervezetek, az Oktatói Hálózat és a Szülői Hálózat.
A felvonulók néhány százan vannak, nemzeti színű és európai uniós zászlókat visznek. Molinójukon egyebek mellett a "Ha az iskola nem működik, semmi sem működik", valamint Oktatói Hálózat felirat olvasható, tábláikon pedig többek között a Vigyázz, önálló vélemény!, a "Mert cinkosok közt vétkes, aki néma", illetve az "A szó veszélyes fegyver, és van, aki fegyvertelen" feliratok olvashatók.
A PDSZ sárga színű zászlóin látható továbbá 18 "oktatás" felirat, amelyeket felülről lefelé haladva egyre kisebb betűkkel írtak fel. Ugyancsak a PDSZ osztott ki a felvonulók között sárga láthatósági mellényeket, amelyek hátuljára az "Építsd a jövőt, költs az oktatásra most!" szlogent nyomtatták.
Mendrey László, a PDSZ elnöke az indulás előtt az MTI-nek elmondta: azért demonstrálnak, mert a köznevelési és felsőoktatási rendszer átalakításával kapcsolatban több fenntartásuk van. Ezek között említette egyebek mellett a Pedagógus Kar létrehozását, amelynek vezetője az oktatást felügyelő mindenkori miniszter, szerinte ezzel azonban a szakmai egyeztetést korlátozták.
További kritikájaként fogalmazta meg a hallgatók "röghöz kötését", valamint azt, hogy a szakképzésben végzettek sem biztos, hogy találnak maguknak munkát, hanem át kell magukat képezniük tanulmányuk befejezése után ahhoz, hogy elhelyezkedjenek.
Frissítve:
A köznevelési törvény ellen tiltakoztak, és a pedagógus életpálya-modellben szereplő béremelés szeptemberi bevezetését, Balog Zoltán emberi erőforrások miniszterének személyes garanciavállalását valamint a pedagógus kar létrehozásának megakadályozását követelték pedagógus és civil szervezetek vasárnap a fővárosban tartott demonstrációjukon. Az erről szóló petíciót a tüntetés végén átadták a szaktárca képviselőjének.
Mendrey László, a demonstrációt meghirdető Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke elmondta: a petícióban rögzítették, hogy a nemzeti köznevelési törvény által kijelölt irány rossz.
Ennek értelmében felhívják a minisztert, vesse latba befolyását, kezdeményezzen jogszabály-módosítást, hogy az európai értéknek számító szubszidiaritás elve a közoktatás minden szintjén érvényesüljön.
Tegyen meg mindent, hogy a közoktatásból a fiatalok valóban hasznosítható tudással lépjenek ki, és a pedagógusok lelkiismereti és szólásszabadságát veszélyeztető pedagógus kar létrehozásának megakadályozásáért - sorolta követeléseiket a szakszervezeti vezető a Szalay utcát a minisztérium épületének sarkáig megtöltő résztvevők előtt.
MTI - Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Élőláncot alkotva keresnek egy...
- Nagyot fog csalódni, aki napsugaras,...
- Úgy tűnik, a Hunyadi utcában...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Mutatjuk, mire hajtanak a NAV...
- Beszorult egy ember a roncsok közé...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Zivatarokra, villámlásra figyelmeztet...
- Angliáig jutott a Mohácsi-szigetről...
- Ennyi volt: leállnak a pogányi...