Ombudsmanhoz fordult az LMP a paksi bővítés ügyében

2014. február 10. hétfő 15:00

Az LMP hétfőn levélben fordul Székely László ombudsmanhoz, akitől azt kéri, hogy kezdeményezzen vizsgálatot a paksi bővítés ügyében - jelentette be budapesti sajtótájékoztatóján Szél Bernadett.

Az ellenzéki párt társelnöke elmondta: az a céljuk, hogy a bővítésről szóló jogszabály az Alkotmánybíróság elé kerüljön. A képviselő tragédiának nevezte, hogy Áder János köztársasági elnök "egy tollvonással döntött" az ország következő száz évéről. Hozzátette: az államfő - azokhoz az országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan, akik megszavazták a törvényt - valószínűleg "semmit nem tud a kérdésről".

Az ellenzéki párt továbbra is úgy látja, hogy a jogszabály közjogilag érvénytelen - folytatta. Kiemelte, nincs információjuk arról, hogy készült-e hatástanulmány, ráadásul az egész társadalmat kihagyták a kérdés megvitatásából. Azt is érvként említette, hogy előbb írták alá a szerződést Moszkvában és csak azután tárgyalták meg a témát egy kormányülésen.

Az LMP a törvény, illetve az alaptörvény között is komoly ellenmondásokat lát - hívta fel a figyelmet. Az alaptörvényben szerepel a jövő nemzedékek életfeltételeiért viselt felelősség, illetve az egészséges élethez való jog, Oroszország viszont csak húsz évre fogadja be a kiégett fűtőelemeket - hangsúlyozta.

Egy kérdésre válaszolva azt mondta, semmi akadálya nincs annak, hogy az LMP tagjai részt vegyenek a hétfői ellenzéki demonstráción, de pártjuk szervezetileg nem képviselteti magát az eseményen.

A Köztársasági Elnök Hivatala hétfőn közölte, Áder János aláírta a paksi erőmű atombővítéséről szóló törvényt. Az államfő közölte: a törvény alkotmányos szempontból nem kifogásolható, visszaküldésének egyetlen feltétele sem adott. Ezért az államfő hétfőn elrendelte a jogszabály kihirdetését.

Áder János egyes pártok indítványára figyelemmel megvizsgálta a törvény népszavazásra bocsáthatóságának kérdését is. Megállapította, hogy az alaptörvény alapján nem lehet népszavazást tartani nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről.

Az Országgyűlés múlt csütörtökön hagyta jóvá a paksi atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött megállapodást 256 igen, 29 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett.

(mti)