Mesterházy: hiteles fideszes váltsa Orbánt és Matolcsyt!

2011. november 18. péntek 16:39

Mesterházy: hiteles fideszes váltsa Orbánt és Matolcsyt!

A kormány "nem ortodox" gazdaságpolitikájának bukásával a miniszterelnök hitelessége elfogyott, ezért Orbán Viktor a gazdasági tárca vezetőivel együtt át kell, hogy adja a helyét más, hiteles Fidesz-politikusoknak - összegezte az MSZP véleményét Mesterházy Attila pénteken azzal kapcsolatban, hogy a kormány tárgyalásokat kezd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy új típusú együttműködésről.

A pártelnök-frakcióvezető sajtótájékoztatóján több olyan nyilatkozatra emlékeztetett, amelyekben a kormány tagjai korábban az IMF-et bírálták, illetve az ország pénzügyi szuverenitását hangsúlyozták. 

Felidézte, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az IMF "kipaterolásáról" beszélt, Orbán Viktor kijelentette, nem hagyták, hogy IMF-hátszéllel folytatódjon a megszorítások politikája, Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke pedig azt mondta a valutaalap képviselet-vezetőjéről, hogy nincs tisztában a magyarországi helyzettel.

Mesterházy Attila szerint ennek ismeretében Orbán Viktor, Matolcsy György és a többször hasonlóan nyilatkozó Cséfalvay Zoltán államtitkár hiteltelen és alkalmatlan arra, hogy a valutaalappal megállapodjon.

- Nagyon nehéz lesz úgy tárgyalni, hogy mind Matolcsy úr, mind Varga Mihály, mind maga a miniszterelnök folyamatosan háborút folytatott a nemzetközi szervezetekkel - mondta, megjegyezve: az említettek helyébe más, hiteles Fidesz-politikusoknak kellene lépniük, így generációváltás történhetne a kormánypártban.

Az MSZP elnöke szólt arról is, hogy pártja szükségesnek, elkerülhetetlennek tartja az IMF-megállapodást. De az a véleményük - tette hozzá -, hogy meg kell nevezni azokat, akik a kormányváltás óta folytatott dilettáns gazdaságpolitikáért felelősek. Mint mondta, a miniszterelnök arra építette politikáját, hogy Magyarország képes a piacról finanszírozni adósságát, ez azonban épp a kormányzati gazdaságpolitika miatt lehetetlen.

Az elmúlt másfél év rengeteg többletkiadást okozott a magyar családoknak, millióknak kellett többet költeniük hiteltörlesztésre, és közben a kormány elköltötte a magánnyugdíjvagyont - fűzte hozzá.

Mesterházy Attila elmondta: választ várnak arra, hogy a kormány milyen együttműködésre készül a Nemzetközi Valutaalappal. Olyan, feltétel nélküli megállapodás ugyanis, amilyenre a gazdasági minisztérium csütörtöki közleménye utal, nincs az IMF eszköztárában - közölte.

Az MSZP elnöke emellett szorgalmazta, hogy a kormány folyamatosan adjon tájékoztatást a tárgyalásokról a parlamenti pártok vezetőinek, majd a megszülető megállapodás tartalmát hozza nyilvánosságra.

Kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy pénteken informális konzultációt folytatott a Magyarország előtt álló gazdasági lehetőségekről az IMF-delegáció tagjaival. 

A megbeszélés időpontját még a csütörtöki bejelentés előtt rögzítették, annak részleteiről nem árulhat el részleteket - tudatta, megerősítve ugyanakkor, hogy a képviselet tagjai péntek reggelig nem kaptak hivatalos tájékoztatást a kormány megállapodási szándékáról.


MTI - Fotó: Beliczay László