Mégis szocialista politikusok álltak a Tavares-jelentés mögött?

2013. október 06. vasárnap 07:27

Göncz Kinga és Tabajdi Csaba szocialista európai parlamenti képviselő érdeme a Tavares-jelentés összeállítása és elfogadása - ezt írta a szintén szocialista EP-képviselő Herczog Edit internetes oldalán. Mesterházy Attila, az MSZP elnöke azonban továbbra is cáfolja, hogy a pártnak köze lett volna az alapvető jogok magyarországi helyzetét elmarasztaló jelentéshez. Orbán Viktor miniszterelnök már júliusban, a jelentés elfogadása után hangsúlyozta, hogy az egy európai baloldali akció volt.

Július elején fogadta a Tavares-jelentést az Európai Parlament. A voksoláson 370-en igennel, 249-en nemmel szavaztak, 82-en pedig tartózkodtak.

Az Európai Parlamentben ezt megelőzően vitát tartottak az alapvető jogok magyarországi helyzetéről szóló jelentésről, amelyik a magyar kormány több intézkedését is kifogásolta. Rui Tavares zöldpárti politikus azt mondta: szokatlan mértékű változások történtek Magyarországon. A jelentés elkészítésével az uniós értékrend védelme a céljuk.

Orbán Viktor felszólalásában azt mondta: "ez a jelentés mélyen igazságtalan Magyarországgal és a magyar néppel szemben." A jelentés minden vádpontját írásban cáfolta a magyar kormány. A miniszterelnök hozzátette: a Tavares-jelentés kettős mércét alkalmaz, és a támogatói lebecsülik azt a munkát, amellyel a magyarok megújították az országot.

Mesterházy Attila a jelentéstervezet elfogadása előtt azt mondta: „mi nem támogatunk semmi olyan intézkedést az Európai Unió részéről, ami a magyarországi forrásokkal kapcsolatosan Magyarországot büntetné, a magyar embereknek károkat okozna." Az MSZP elnöke egyúttal hozzátette: nem igaz, hogy a nemzetközi bírálatok egy baloldali összeesküvés részei.

Herczog Edit szocialista európai parlamenti képviselő az interneten most közzétett EP parlamenti pályázatában ezzel szemben azt írta, hogy a Tavares-jelentés a négy MSZP-s európai parlamenti képviselő bizonyítványa. Annak összeállítása elsősorban Göncz Kinga és Tabajdi Csaba érdeme, és annak elfogadtatásáért ők mindent megtettek. A politikus később arról ír, hogy a Tavares-jelentés elfogadása pártszerű, szakmailag előkészített és megalapozott volt, mindenben megfelelt vállalásainknak. A Híradó kereste a szocialista politikust, de egyelőre nem érték utol.

Mesterházy Attila azonban továbbra is cáfolta, hogy az MSZP-nek köze lenne a Tavares-jelentéshez, annak tartalmával azonban egyetért. Hozzátette: a programjuknál útmutatónak is felhasználnák a dokumentumot. „A mi programunk címe arról is szól, hogy nemcsak igazságosság kell Magyarországon, hanem több szabadság is. És ebben a Tavares-jelentés egy világos (...) segédanyag, hogy melyek azok a területek, ahol egészen biztosan lépni kell."

Orbán Viktor a Tavares-jelentés elfogadása után a Kossuth Rádióban adott interjújában azt mondta: „Ez egy európai baloldali akció." A kormányfő az Országházban napirend előtti felszólalásában arról beszélt, régóta tudható a döntés mögött valójában gazdasági lobbiérdekek húzódnak meg. Hangsúlyozta: Magyarország a rezsicsökkentéssel az európai nagyvállalatok érdekeit sérti, azonban minden magyar családnak fontos, ezért nem érti, miért támadják azt egyes magyar képviselők kül- és belföldön egyaránt. „Azt hittem, túl vagyunk már azokon az időkön, amikor magyar politikusok Magyarország ellen fordulnak bárhol a világban, bármilyen fórumon, bármilyen ügyben. Mégis voltak, akik ezt megtették" - mondta Orbán Viktor.

Az Országgyűlés a Tavares-jelentésre válaszul határozatot fogadott el, amely kimondja: az Európai Parlament szembemegy az európai értékekkel, és veszélyes útra vezeti az Európai Uniót. A voksoláson az MSZP-frakció nem vett részt.