Fratanolo: a vörös csillag nem önkényuralmi jelkép
2011. november 03. csütörtök 15:02
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) Strasbourgban kihirdetett ítélete szerint megsértették Fratanolo János, a Magyarországi Munkáspárt 2006 tiszteletbeli elnöke szabad véleménynyilvánításhoz való jogát, amikor jogerősen elmarasztalták vörös csillag viselése miatt. A párt álláspontja szerint a bíróság csütörtökön hozott határozata megerősítette: a vörös csillag szabad.
Az Európa Tanács által létrehozott bírói testület az ítéletben utalt arra, hogy az eset elbírálásakor ugyanazok a megfontolások vezették, mint egy másik munkáspárti politikus, Vajnai Attila esetében, akinek ügyében 2008-ban hasonló ítéletet hoztak.
Az EJEB megismételte, hogy bár a jelkép nyilvános használata rossz érzeteket kelthet a kommunizmus múltbeli áldozataiban és hozzátartozóikban, semmilyen arra utaló jel nincsen, hogy reálisan fennállna a kommunista diktatúra visszaállításának veszélye. Márpedig elsősorban ez utóbbira hivatkozva lehetne érvényesíteni a tilalmat.
Megerősítette a bíróság azt a véleményét is, hogy a vörös csillagra vonatkozó magyar tilalom túlságosan széles körű, mert olyan esetekben is lehet rá hivatkozni, amikor a jelkép használatának korlátozása nem megalapozott. Ennek a jelképnek többféle jelentése lehet - mutatott rá az ítélet.
A bíróság összesen 6400 euró megfizetésére is kötelezte a magyar államot nem anyagi kártérítésként és Fratanolo kiadásainak megtérítéseként.
A Magyarországi Munkáspárt 2006 az MTI-hez eljuttatott közleményében egyebek között azt írta: "az új ítélet következménye, hogy a Magyar Köztársaság törvényhozása nem szállhat szembe az alapvető emberi jogokat garantáló nemzetközi egyezményekkel, meg kell szüntetnie minden jogtalan diszkriminációt".
A strasbourgi döntés után a párt országos szórólapos akcióba kezd, amely során "a munkásmozgalom ideológiáját és jelképét is népszerűsíti, vállalva a kormány esetleges támadásait is" - közölték.
Fratanolo Jánost, a Magyarországi Munkáspárt 2006 akkori elnökét, tárgyalás mellőzésével, 2007 szeptemberében a Pécsi Városi Bíróság egy év próbára bocsátotta, amiért egy 2004. május 1-jei felvonuláson, zakója hajtókáján annak ellenére viselte az ötágú vörös csillagot, hogy tisztában volt azzal: ez egy önkényuralmi jelkép.
Fratanolo Jánost négy nappal a vétség elévülése előtt jelentette fel egy magánszemély a pécsi városi televízióban sugárzott, általa rögzített felvétel alapján.
Fratanolo János a végzést nem fogadta el, tárgyalás megtartását kérte, hogy ott fejthesse ki véleményét. Ugyanaz a bíróság 2008. március 7-én, első fokon, megrovásban részesítette. A másodfokon eljáró Baranya Megyei Bíróság 2008 szeptemberében azzal az indokkal mentette fel Fratanolo Jánost, hogy kizárólag azon a napon, a munkásmozgalom nemzetközi ünnepén, Magyarország európai uniós csatlakozása alkalmából, továbbá "szolidaritásból" viselte a szimbólumot, mivel akkor pártja egyik vezetője, Vajnai Attila ellen ugyanilyen cselekmény miatt folyt bírósági eljárás.
A Pécsi Ítélőtábla 2010. március 5-én kihirdetett jogerős ítéletében megváltoztatta a megyei bíróság felmentő határozatát, és Fratanolo Jánost bűnösnek mondta ki önkényuralmi jelkép használatának vétségében. Az ítélőtábla a megrovással rosszallását fejezte ki és felszólította a vádlottat: tartózkodjon az ilyen magatartástól.
A politikus az eljárások során azzal védekezett, hogy Európában sehol nem bűn a vörös csillag viselése, azt ő maga nem tekinti önkényuralmi jelképnek. Ügyvédje korábban azzal is érvelt, hogy a vörös csillag a XIX. századtól az öt kontinens munkásságának összefogását jelképezi, egyébként pedig régi képes bibliákban is feltűnik betlehemi csillagként.
A táblabíróság Krémer László vezette tanácsa az indokolásban kimondta: azért hozott elmarasztaló ítéletet, mert a hatóságnak a hatályos jogszabály szerint kellett eljárnia, az pedig úgy rendelkezik, hogy az ötágú vörös csillag önkényuralmi jelkép, melynek használata az oktatási, tudományos és művészeti célokat kivételével büntetendő.
A tanácsvezető bíró azt mondta: egy állásfoglalásában az Alkotmánybíróság is kimondta, hogy a vonatkozó törvény mindenkire kötelező, nem tesz különbséget politikai meggyőződés, vagy más szempontok szerint.
Utalt arra is, hogy a vörös csillag viselésének kérdésében 2008-ban az Emberi Jogok Európai Bírósága is állást foglalt, de Krémer László rámutatott, annak vizsgálata, mérlegelése az ítélőtáblán nem, csakis a Legfelsőbb Bíróságon történhet felülvizsgálati eljárás keretében.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Baranyai településeken is pusztítják...
- Lángoló autót oltottak a tűzoltók...
- Kigyulladt Újmohácson a rendelőnek is...
- Pécsen és Mohácson is megfordult...
- Egyetlen baranyai városra...
- Nyitva a vásárkapu: szombaton és...
- Villámcsapás borított lángba egy...
- Súlyosan megsebesítette anyját és...
- Egyszerre két ponton is meggyulladt a...
- Melegszik az idő, akár harminc fok is...