Bajnai Gordon "közép-ázsiai Orbánisztánt" vizionált Szekszárdon

2014. február 25. kedd 17:41

Bajnai Gordon

Orbán Viktor szovjet utódállammá, "közép-ázsiai Orbánisztánná" akarja tenni Magyarországot - mondta Bajnai Gordon, az Együtt-PM Szövetség vezetője kedden Szekszárdon, sajtótájékoztatón.

Félő, hogy a miniszterelnök Kelet és Nyugat érdekszféráinak ütköző zónájában vonja Magyarországot a paksi atomerőmű bővítéséről és az orosz államhitelről Oroszországgal kötött szerződéssel - tette hozzá.

Bajnai Gordon kijelentette, ha áprilisban nem lesz változás, akkor Magyarország olyan keleti útra térhet, ahonnan Ukrajna most menekül.

"Azt látjuk, hogy Ukrajnát korábbi vezetője megpróbálta tartósan Európától eltávolítani, gáz- és pénzügyi alku keretében Kelethez kötni, de az ukrán nép ezt nem fogadta el" - mondta.

Az Együtt-PM vezetője úgy fogalmazott, hogy Ukrajna Oroszországnak hűségesküt tett vezetői elmenekültek az országból, és most akut veszély, hogy az oroszok Ukrajna felé elzárják a gázcsapot. "Felelős magatartás-e az, hogy jelenleg a magyar állam által megvásárolt gáztározókban feleannyi gáz van biztonsági tartalékként, mint ami korábban szokásos volt? - tette fel a kérdést.

A politikus szerint a rezsicsökkentés érdekében "kipumpálták" az ország gáztartalékát a tározókból.

A paksi erőmű kapacitás-fenntartásáról kötött magyar-orosz megállapodásról azt mondta: a kormány ezzel a rezsiháborúban, az államadósság és az ország függetlenségéért vívott harcban is letette a fegyvert. Mint mondta, "kétszer annyiba fog kerülni az áram, mint amennyiért ma vesszük, háromezer milliárd forintot akarnak drága orosz hitelből finanszírozni, és most Orbán Viktor Moszkvában kér menedéket".

Kérdésre válaszolva leszögezte, hogy a paksi atomerőmű bővítését szakma elemzés, szakmai, társadalmi vita után népszavazásra kell bocsátani.

A tájékoztatón Harangozó Tamás MSZP-s képviselő, az Összefogás szekszárdi képviselő-jelöltje bejelentette, hogy Tolna megyében az Összefogás mindhárom képviselőjelöltjét nyilvántartásba vették.

Egy korábbi, a paksi erőmű bővítését támogató nyilatkozatával kapcsolatos kérdésre válaszolva kifejtette, továbbra is fenntartja álláspontját, ugyanakkor az elmúlt négy évben a kormány nem végzett érdemi előkészítő munkát. Szerinte kimaradt a szempontok közül, hogy az erőmű bővítése valódi térségfejlesztő program legyen, és ez az Orbán-kormány egyik nagy bűne - tette hozzá a szocialista politikus.

A sajtótájékoztatóra érkező ellenzéki politikusokat huszonöt tiltakozó többek közt "Hazaárulók", "Hazugok","Hamisítók" feliratú táblákkal, tapssal, füttyszóval várta a szekszárdi MSZP-iroda előtt. A tiltakozók egy a helyszínt biztosító rendőr kérésére az irodához vezető járda helyett a mellette lévő füves területre húzódtak.

Harangozó Tamás MSZP-s országgyűlési képviselőt, az Összefogás képviselőjelöltjét bírálta a szekszárdi MSZP-iroda előtt tartott sajtótájékoztatón, kedden a Fidesz helyi elnöke.

Horváth Kálmán, a Fidesz szekszárdi elnöke - nem sokkal Bajnai Gordon, az Együtt-PM vezetője és Harangozó Tamás tájékoztatója előtt - a szekszárdi MSZP-iroda előtt arról beszélt, hogy Harangozó 2009. április és 2010. májusa között körülbelül hárommillió forintot keresett azzal, hogy mint "energetikai szakértő, az atomerőmű igazgatótanács tagjaként havonta 200-250 ezer forintot kapott a szakértelméért".

"A szekszárdi embereknek az ilyen típusú politikusokból elegük van" - mondta Horváth Kálmán a Bajnai és Harangozó ellen tüntető emberektől körülvéve, majd idézte az MSZP-s képviselő egy 2012-es, a paksi erőmű bővítését támogató nyilatkozatát.

"Ez a véleménye megváltozott. A képviselő pálfordulása azzal magyarázható, hogy megszűntek a pénzcsapok, a Józsa- és Harangozó-féle képviselők már nem talicskázhatják haza a pénzt a paksi atomerőműből" - fogalmazott a helyi fideszes politikus.

Harangozó Tamás, aki jelen volt Horváth Kálmán tájékoztatóján, erre reagálva azt mondta: a paksi atomerőmű igazgatótanácsának volt tagja a jelzett időben.

"Fontosnak tartom, hogy az atomerőmű vezető testületeiben helyben érdekelt emberek is részt vehessenek, és a helyi polgárok információhoz jussanak az atomerőműből, ezért nem látok kivetnivalót abban, hogy Paks fideszes polgármestere, Hajdú János nem másfél évig, mint én, hanem az elmúlt négy évben a paksi atomerőmű felügyelőbizottságának tagja" - jegyezte meg.

Képünk illusztráció.

MTI – Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI