Az új IMF megállapodás lehetősége felrántotta a piacot

2011. november 17. csütörtök 17:37

Az IMF szokásos éves gazdaságpolitikai konzultációjának keretében a kormány csütörtökön megkezdte a tárgyalásokat egy új típusú együttműködésről a Nemzetközi Valutalappal. Védőhálót jelenthet Magyarország számára, ha megállapodást köt az IMF-fel, ismét vonzóvá teszi a forint eszközöket, erősödhet a forint és javul az ország finanszírozhatósága is az MTI által megkérdezett gazdasági elemzők szerint. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe pedig, a BUX 640,17 pontos, 3,83 százalékos emelkedéssel, 17.370,26 ponton zárt csütörtökön.

A részvénypiac forgalma 19,9 milliárd forint volt, a vezető részvények erősödtek az előző napi záráshoz képest. Napközben alig változtak a részvényárfolyamok, délután négy órakor azonban arra a hírre, hogy a kormány új típusú együttműködésről tárgyal az IMF, meredeken drágultak a részvények, erősödött a forint és javult a magyar CDS-árazás Londonban.

Elemzők egyértelműen pozitívumként értékelték egy új IMF megállapodás lehetőségét, amellyel javulhat az ország kockázati megítélése, erősödhet a forint és javulhat a finanszírozhatóság is.

Varga Zoltán, a QUAESTOR elemzője azt közölte: délután megérkezett a magyarázat, hogy az elmúlt napokban miért volt felülteljesítő a hazai piac, a kormány tárgyalásokat kezdett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF). A hírre hatalmas emelkedés indult a magyar eszközök árfolyamában, szárnyalt az OTP és a Mol, illetve jelentős erősödést mutatott a forint is.

A megállapodás ténye - amennyiben kedvezőek lesznek a feltételek - mindenképpen pozitív, hiszen az jelentősen csökkentheti az ország sérülékenységét - fűzte hozzá.
A Mol 1.100 forinttal, 6,36 százalékkal 18.400 forintra erősödött, 6,2 milliárd forintos forgalomban.

Az OTP részvények ára 185 forinttal, 6,36 százalékkal 3.095 forintra nőtt, forgalmuk 12,3 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 6 forinttal, 1,20 százalékkal 506 forintra emelkedett, forgalma 884,2 millió forint volt.

A Richter papírok árfolyama 265 forinttal, 0,73 százalékkal 36.130 forintra csökkent, a részvények forgalma 281,6 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 131 millió forintos forgalom mellett 300 forinttal, 1,62 százalékkal 18.800 forintra erősödött. A BUMIX 1.388,20 ponton zárt csütörtökön, ez 18,60 pontos, 1,36 százalékos emelkedés a szerdai záráshoz viszonyítva.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője elmondta: a tőzsdén és forintpiacon is azonnal meglátszott a bejelentés súlya, a részvényárfolyamok megugrottak, a forint erősödött.

Az IMF-fel kötött új megállapodás olyan védőhálót jelenthet Magyarországnak, amelynek köszönhetően jelentősen javul az ország nemzetközi befektetői megítélése - mondta. Egyfajta gazdaságpolitikai irányváltást is előrevetíthet a tárgyalások megkezdése - tette hozzá.

Úgy vélte, az IMF-nek lehetnek feltételei, például a válságadók gyors kivezetése, a strukturális reformok felgyorsítása és a végtörlesztéshez hasonló további megoldások elvetése. Ezek a lépések már önmagában, az IMF megállapodás nélkül is javíthatnák az ország megítélését - jegyezte meg Suppan Gergely.

Gabler Gergely, az Erste Bank elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy egy megállapodás segítheti az ország finanszírozását is. Emlékeztetett arra, hogy a közelmúltban több kincstárjegy aukció is sikertelenül végződött, alacsony volt a kereslet, vagy túl magas a hozam.

Mivel a befektetők kockázatkerülése, így a hozamok jelentős emelkedése mögött főleg nem a gazdasági fundamentumok helyzete áll, hanem elsősorban a befektetői félelmek és a bizonytalanság, az IMF megállapodás olyan védőhálót jelenthet, amely ismét vonzóvá teszi a forinteszközöket.

Azt is hangsúlyozta: ez olyan "mentőmellény, amelyet csak akkor kell felvenni, ha tényleg baj van", valószínűleg Magyarországnak az IMF hitelére nem lesz szüksége ténylegesen, a megállapodással a piacról is tudja magát finanszírozni.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője azt mondta: az IMF megállapodás "pecsét" lenne a kormány gazdaságpolitikájára, azaz a nemzetközi szervezet rendben lévőnek minősítené a nem egészen átlátható államháztartási folyamatokat.

Ha Magyarország aláír egy új hitelprogramot az IMF-el, akkor a befektetők számára egyértelművé válik, hogy működik az a védőháló, amelyet az utóbbi időben a pénzpiacok sürgettek - magyarázta Kondrát Zsolt.

Az elemző ennek jelentőségét nemcsak abban látja, hogy a jövő évben a piacokról bevonandó 4-5 milliárd euró összegű új hitel felvétele biztosított, hiszen végső esetben az IMF is rendelkezésre áll, de legalább ilyen fontos, hogy az euró árfolyam is visszatérhet a 300 forint alatti sávba.

A jelenlegi árfolyamon ugyanis a kormány kénytelen lenne újabb megszorító lépéseket tenni, s ezeket el lehetne kerülni az IMF hitelprogram segítségével - mondta Kondrát Zsolt.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint a bejelentés előzménye volt a forint folyamatos gyengülése, és az, hogy a befektetői világ folyamatosan figyeli a magyarországi fejleményeket - fűzte hozzá.

A vezető elemző kiemelte: -Ára lesz az IMF-fel való új megállapodásnak, de tulajdonképpen nem kell túl sokat tenni; a bankszövetséggel, a magyar bankrendszerrel azonban vélhetően ki kell egyeznie a kormánynak.

A kormánynak azért nem kell túl sokat vállalnia, mert a jövő évi büdzsé jelentős megtakarításokat irányoz elő, a hiányt GDP arányosan alacsonyra tervezi a kabinet, és strukturális kiigazítások is várhatóak, például az adózás a fogyasztási típusú adózás felé mozdul el, amit az IMF is kívánatosnak tart - elemezte.

Török Zoltán kiemelte: a bankszövetséggel való kiegyezés azért szükséges, mert a gazdasági növekedés és a bankok hitelezésének növelése érdekében valószínűleg le kell mondania a kormánynak a végtörlesztéssel kapcsolatos további terveiről.


(mti)