Az iparkamara elnöke bízik a középosztályban
2014. augusztus 18. hétfő 11:02
Parragh László, a kereskedelmi és iparkamara elnöke szerint a következő két évben lesz az a pillanat, amikor a magyar középosztálynál megjelenő magasabb jövedelem fogyasztásra ösztönzi ezt a réteget. Ha a pénzt elsődlegesen hazai termeléshez kapcsolódó árukra költik, akkor az további gazdasági növekedést generál, ha azonban a pluszjövedelem importcikkekre megy el, annak meglesznek a negatív hatásai - tette hozzá.
A magyar GDP bővülésének egyik legfontosabb oka, hogy az ország az elmúlt négy évben több olyan strukturális átalakítást hajtott végre a gazdaságban, ami fenntartható növekedési pályára állította. Ha valami külső körülmény erről nem lök le bennünket, akkor a fenntarthatóság a következő időszakban is igaz lesz - mondta a 180 percben Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
A változtatások közül példaként említette a szakképzés, a munka törvénykönyve, az adózás rendje és a felnőttképzés átalakítását, valamint a felsőoktatás reformjának megkezdését. Az MKIK vezetője azt is hangsúlyozta, a mostani állapot törékeny, hiszen ha a külső körülmények romlanak, az nehéz helyzetbe hozhatja az országot.
Emlékeztetett arra, hogy a magyar kivitel 80 százaléka az Európai Unióba megy, a hazai gazdasági növekedés több mint kétharmada pedig az exportból fakad. A kamarai vezető abban reménykedik, hogy Németországban pozitívak a várakozások, még akkor is, ha az utóbbi időszakban meglepően negatív volt a német gazdaság teljesítménye.
Az ukrán helyzettel kapcsolatos korábban közzétett kamarai álláspontot is felidézte az elnök. Elmondta, hogy az MKIK szerint az Európai Unió súlyos hibát követ el azzal, hogy a kelet-európai államban előállt krízist Oroszország elleni embargós politikával igyekszik kezelni. Nevető harmadikok vannak a világban, mint az Egyesült Államok vagy Kína, akik a piacon be tudnak nyomulni az uniós országok helyére.
Az MKIK elnöke úgy véli, a magyar növekedés szempontjából fontos körülmény az is, hogy a belső fogyasztás lassacskán megindul, és átalakul a hitelezési helyzet is, a lakosság mostanra ugyanis egyre inkább megtakarít, szemben a korábbi állapottal.
Kérdésre válaszolva a kamarai vezető úgy nyilatkozott, a devizahitelesek terhein könnyítő, harmadik negyedévre várt mentőcsomag hatása a belső keresletre jövőre vagy még későbbre várható. Parragh László szerint a következő két évben lesz az a pillanat, amikor a magyar középosztálynál megjelenő magasabb jövedelem fogyasztásra ösztönzi ezt a réteget. Ha a pénzt elsődlegesen hazai termeléshez kapcsolódó árukra költik, akkor az további gazdasági növekedést generál, ha azonban a pluszjövedelem importcikkekre megy el, annak meglesznek a negatív hatásai - tette hozzá.
Parragh László arról is beszélt, hogy szerinte a gazdaság növekedési ciklusai és kormányzati ciklusok korántsem fedik egymást. Ahhoz, hogy egy kabinet intézkedései megjelenjenek a gazdasági számokban, általában két év kell.
Az MKIK elnöke szerint a magyar felzárkózó gazdaság, és ha ezt jól csinálja, akkor a következő egy vagy két évtizedben nagyon komoly növekedési tartalékja lehet. Ehhez azonban további strukturális átalakításokra van szükség, így például be kell fejezni a felsőoktatás átalakítását, gazdaság közelivé kell tenni a felnőttképzést, feltétlenül hozzá kell nyúlni a kutatás-fejlesztés rendszeréhez - amely téren nagyon lemaradt az ország - és jól kell felhasználni az uniós forrásokat.
Ha a magyar gazdasági felzárkózó pályán mozog, az az európai uniós átlagnál mindenképpen nagyobb növekedéssel jár. Csak akkor közeledünk ugyanis, ha a magyar bővülés üteme legalább a kétszerese az EU növekedésénél - tette hozzá.
Forrás: Kossuth Rádió - 180 perc
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Viharos széllel, esővel érkezik a...
- Heves zivatarok veszélyére...
- Lángra kaptak egy fémhulladéktelepen...
- Aki szereti a sört, annak a Pécsi...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- Nem drónok miatt kaptak éles...
- Tűz ütött ki Pécsett, egy kertvárosi...
- A PTE klinikáján végeztek először...
- Egyre több az ügy, de állják a sarat...
- Dísznövény kiállítást és vásárt...