Átadták az idei Nagy Imre Érdemrendeket
2009. október 23. péntek 15:17
A miniszterelnök előterjesztésére Nagy Imre Érdemérmet kapott az államfőtől Bak János, a Közép-Európai Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára, professor emeritus, Holló József Ferenc altábornagy, a hadtudományok kandidátusa, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeuma főigazgatója, Horváth Miklós hadtörténész, az MTA doktora, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem egyetemi tanára, Tempfli József nyugalmazott római katolikus megyéspüspök és Ujságh Tibor nyugalmazott tanár.
Katona Béla köszöntő beszédében rámutatott: "nem az az igazi nagy politikus, aki (...) tapsvihart arat, még az sem, aki megnyeri a választásokat, hanem az, aki (...) meg tudja teremteni a nemzet egységét". Nagy Imre mártír miniszterelnök a nemzet egységének megteremtéséért az életét is feláldozta, igazi nagy államférfi volt - hangsúlyozta.
A házelnök kifejezésre juttatta: a Nagy Imre Érdemrendet alapítók gondoltak arra, hogy nemcsak azok érdemesek az elismerésre, akik hősök voltak, hanem azok is, akik "szorgos munkájukkal tesznek a társadalmi párbeszédért, a társadalmi megegyezésért, a nemzet egységéért". Mint eddig minden alkalommal, "jó helyre kerültek az idén is a kitüntetések" - tette hozzá.
Személyes élményként megemlítette, hogy 12 évesen ő is ott volt 1956. október 23-án este a Kossuth téren, és hallotta Nagy Imrét beszélni. Akkor még ugyan nem értett mindent a körülötte zajló eseményekből, azt sem tudta, hogy "politikát csinálnak" az ott jelen lévők, de azt érezte, "mintha egyszerre dobogott volna a szívük".
A Nagy Imre Érdemérmet a hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a társadalmi párbeszéd, a társadalmi béke, a nemzet egységének megvalósítása, a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenység elismeréseként adományozzák minden évben október 23. alkalmából. A kitüntetést az Országgyűlés 2002 szeptemberében alapította.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Jön a pécsi buszos sztrájk: ezek a...
- Még hétfőn is számíthatunk esőre,...
- Nézze meg, hol bukkannak fel biztosan...
- Nevelőszülői képzést indít Baranyában...
- Árhullám érkezik a Dunán, Mohácsnál...
- Hetven éve csilingelt az utolsó...
- Nyomtalanul eltűnt egy 34 éves pécsi...
- Az István-aknai III-as üzem szomorú...
- A munkáltató által vállalt béremelés...
- Szili Katalin: Székelyföld felemelése...