Amerika újra beszólt a Déli Áramlat miatt
2008. március 12. szerda 08:04
Az elmúlt 18 hónapban az Egyesült Államok és Magyarország keményen dolgozott azon, hogyan lehet diverzifikálni az energiaforrásokat. Az Egyesült Államok továbbra a Nabucco megvalósítására fókuszál, amely valódi diverzifikációt hozhat a gázellátásban.
Arra bátorítjuk Magyarországot és az EU-t, hogy ez a projekt elsőbbséget élvezzen - mondta Colleen P. Graffy a távirati irodának adott interjújában.
Ha csak a Déli Áramlatra összpontosít egy ország az problémát jelenthet, de ha azon dolgozik, hogy prioritást élvezzen a Nabucco, akkor az valódi diverzifikációt jelenthet. A monopóliumok nemcsak az üzletnek, hanem az országnak is árthatnak - tette hozzá az államtitkár-helyettes a cafebabel.com által rendezett eseményen adott nyilatkozatában.
A Déli Áramlat magyarországi szakaszának megépítéséről szóló magyar-orosz kormányközi megállapodást február 28-án írták alá Moszkvában. A magyar kormány álláspontja szerint a Déli Áramlat növeli Magyarország és az EU ellátásbiztonságát és nem hiúsítja meg a Nabucco-projektet.
A vízummentességi programmal kapcsolatban Colleen P. Graffy kedden az MTI-nek elmondta: a programhoz való csatlakozás körül kialakult nézeteltéréseket az Európai Uniónak kell rendeznie a tagállamokkal, ez jelenleg nem az Egyesült Államok ügye. Az USA országról-országra haladva folytat kétoldalú tárgyalásokat a vízummentességi programhoz kapcsolódóan. Ez egy objektív folyamat, amelyben minden ország különbözik - tette hozzá.
Észtország és Lettország - Csehország után - várhatóan szerdán ír alá jegyzőkönyvet az Egyesült Államokkal a vízumkényszer feloldásáról. Az aktusra egy nappal azelőtt kerül sor, hogy az amerikai hatóságok és a 27 tagállam egységét szorgalmazó Európai Unió tanácskozást tart a kérdésről.
Európai Parlament hétfői strasbourgi plenáris ülésén választóvonal rajzolódott ki a régi és az új tagállamok között a kérdésben. Az Európai Bizottság felelőse és a régi államok képviselői az uniós egységre helyezték a hangsúlyt, és alapjában véve helytelenítették a kétoldalú különmegállapodásokat. Az újak képviselői a vízummentesség sürgetésével, az EU-lakosok egyenlő kezelésének szükségességével érveltek.
Jelenleg 12 EU-tagállam - Görögország és tizenegy, 2004 óta csatlakozott ország - polgárai csak vízummal léphetnek be az Egyesült Államok területére. Az Európai Bizottság évek óta tárgyal - sikertelenül - a diszkriminatív intézkedés feloldásáról. A kudarcok miatt egyes tagállamok úgy döntöttek, hogy az EU bírálatai ellenére különtárgyalásokba kezdenek és elfogadják a Washington által előírt biztonsági intézkedéseket.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Döntött a kormány, kiderült, mi lesz...
- Lángoló autót oltottak a tűzoltók...
- Lerobbant mozdony miatt buszozhatunk...
- Valóság lehet az álom: egy új klinika...
- Hamarosan érkeznek az...
- Tragédiával indul a hét: gázolt a...
- Még nincs vége a nyárnak: a héten...
- Jubiláns papokat köszöntöttek a Pécsi...
- Huszonnyolc határsértőt tartóztattak...
- Újra kérhetik az azonos összegű...