A britek is beszállnának a paksi atomerőmű bővítésébe

2013. május 28. kedd 14:50

A britek is beszállnának a paksi atomerőmű bővítésébe

A britek is beszállnának a paksi atomerőmű bővítésébe - erről Edward Davey brit energia- és klímaügyi miniszter nyilatkozott a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában.

Edward Davey a műsorban elmondta: az Egyesült Királyságban jelenleg zajlik az elektromos áram piacának reformja, hogy az alacsony szénkibocsátású energia megfizethető legyen, és a nap-, szél-, biomassza- és vízenergia is előtérbe kerülhessen, de az atomenergiának is teret adnának. Mint mondta, az atomenergia versenyképes, és megfizethető kell legyen, hogy méltányosnak találják a fogyasztók és az ipar.

Arra a kérdésre, hogy az unióban elfogadható lehet-e a magyar rezsicsökkentés, azt mondta: minden ország maga döntsön a saját energiapolitikájáról.

Az unió alapszerződésből egyértelműen kitűnik, hogy az energiamix eldöntése az egyes tagországok kompetenciája. Mikor Európa az energiapolitikáját vizsgálja hosszú távon, oda kell figyelni arra, hogy ne diktáljanak egyes tagországoknak arról, milyen forrásból szerezzék be az energiákat.

 

A probléma egy része a globális gázpiac, hiszen a gáz ára emelkedett Európában és Ázsiában - mondta a miniszter. A politikus azt mondta, meggyőzőnek tartja, hogy Magyarországon olcsóbb lett a gáz, mivel ezzel pénzt tudtunk megtakarítani.

A politikus szavai szerint az EU elkövette azt a hibát, hogy azt mondta, egyes üzemanyagok, mint a biodízel, fejleszthető lenne. Mint ahogy kiemelte, némelyik üzemanyagforrás valóban jó lehet - például az elhasznált olaj -, de mások a környezetre károsak lehetnek. Le kell belőle vonni a tanulságot - szögezte le.

Oda kell figyelni arra, hogy működőképes legyen az energiapiac - fejtette ki, kiemelve, hogy innovációba is kell fektetni. Ezzel kapcsolatban kiemelte Magyarország fürdőkultúráját, és azt mondta, fontos a termálvizek hagyománya.

A politikus Magyarország termálvizeit Magyarország kőolajának tekinti, hiszen - mint hangsúlyozta - otthonok fűtésére lehet őket felhasználni, ezzel kevesebb gázra van szükség, és csökkenteni lehet a kiadásokat.

Az új technológiákkal kapcsolatban fontos, hogy sok pénz kell ugyan a beindításukhoz, hosszú távon azonban nagyon olcsó, jó a gazdaságnak, a munkahelyteremtésnek, a befektetéseknek és az energiabiztonság szempontjából is, így Magyarországhoz hasonlóan az Egyesült Királyság is vizsgálja ezeket az új technológiákat - tette hozzá Edward Davey.