Phelps: megvan a nyolcadik is

2008. augusztus 17. vasárnap 08:09

Teljesítette a maga elé kitűzött célt, s nyolcadik számában is aranyérmet nyert Michael Phelps (képünkön). Az olimpia(történelem) legnagyobb csillaga a 4x100-as váló tagjaként ismét a dobogó tetejére állhatott, megdöntve ezzel minden létező csúcsot. A hölgyeknél Dara Torres két ezüstéremmel gazdagodott, a 41 éves amerikai csillag ezzel utolérte az örökranglistán 12 olimpiai medállal büszkélkedő Jenny Thompsont. Hatalmas meglepetésre már a negyeddöntőben elvérzett a magyar kardválogatott, miután 45-44-re kikapott az Egyesült Államoktól. A Decsi Tamás, Nemcsik Zsolt, Szilágyi Áron összeállítású együttes így az 5-8. helyért folytathatta szereplését, s Kínától is vereséget szenvedett.

Vasárnap az utolsó úszóaranyakat osztották ki a Vízes Kockában, elsőként a női 50 m gyors döntőjére került sor. Negyvenöt méterig úgy tűnt, hogy a 41 éves Dara Torres lesz a befutó, de az utolsó karcsapás a német Britte Steffennek jött ki jobban, aki ezzel duplázott, mivel 100 gyorson is ő nyert. 24.06 másodperces ideje új olimpiai csúcs, Torres ugyanakkor bosszankodhat, mert egy századdal maradt le az aranyról, de 41 évesen ez is kisebb csoda.

Következett a leghosszabb úszószám, az 1500 gyors, amelyben az ausztrál Grant Hackett triplázásra készült, 2000 és 2004 után harmadszor is aranyra fájt a foga. 750-nél még nagyjából együtt volt a mezőny, a kanadai Cochrane volt az élen, mellette Hackett és Priljukov úszott.

Aztán 1100-nál hirtelen robbantott a tunéziai Melluli, aki 18 hónapos eltiltás után éppen az olimpián tért vissza a mezőnybe. Az utolsó 100 méterre másfél másodperces előnnyel fordult az afrikai, ami elégnek is bizonyult, bár Hackett a végén még egy nagy hajrát indított, de két arany után ezúttal meg kell elégednie az ezüsttel.

A női 4x100-as vegyesváltóknál Ausztrália és az USA meccselt az aranyért, az auszik pillangón Jessicah Schipper révén kicsit lerázták magukról az amerikaiakat, gyorson pedig Libby Trickett behozta a csapatot az első helyre, ráadásul nem gyenge idővel, mivel három másodpercet sikerült lefaragni a világcsúcsból (3:52.69 az új etalon, a régit szintén az ausztrálok tartották 3:55.74-gyel). Torres váltóban is begyűjtött egy ezüstöt, és a hazaiaknak is jutott öröm az utolsó napra, mivel a bronzot sikerült megkaparintaniuk a két nagy mögött.

Vasárnapi műsor

1:30 atlétika, nők, maratonfutás, döntő
3 kézilabda, nők, 5. forduló, B csoport, Svédország-Brazília
3 kosárlabda, nők, B csoport, Mali-Spanyolország
3 sportlövészet, férfiak, 3x40 lövéses puska (50 m), selejtezők
3:30 birkózás, nők 63 kg és 72 kg, selejtezők
3:30 vívás, férfiak, kardcsapat, negyeddöntő, Magyarország-Egyesült Államok
4 úszás, nők, 50 m gyors, döntő m1, m2 (élő)
4:06 úszás, férfiak, 1500 m gyors, döntő m1, m2 (élő)
4:37 úszás, nők, 4x100 m vegyesváltó, döntő m1, m2 (élő)
4:45 kézilabda, nők, 5. forduló, A csoport, Angola-Kazahsztán
4:55 úszás, férfiak, 4x100 m vegyesváltó, döntő m1, m2 (élő)
5:15 kosárlabda, nők, A csoport, Ausztrália-Oroszország
5:40 vívás, kardcsapat, elődöntők m1, m2 (élő)
7 vitorlázás, női szörf
7 vitorlázás, férfi szörf
7 vitorlázás, laser
7 vízilabda, nők, a 7. helyért: Oroszország-Görögország m1 (élő)
8 kézilabda, nők, 5. forduló, A csoport, Norvégia-Románia m1, m2 (élő)
8:20 vízilabda, nők, az elődöntőbe jutásért: Olaszország-Hollandia m1, m2 (élő)
8:30 kosárlabda, nők, A csoport, Dél-Korea - Lettország
9:40 vízilabda, nők, az elődöntőbe jutásért: Kína-Ausztrália m1, m2 (élő)
9:45 kézilabda, nők, 5. forduló, Acsoport, Franciaország-Kína m1, m2 (élő)
10 tenisz, férfi egyes, döntő m2 (élő)
10 tenisz, női páros, döntő m2 (élő)
10:45 kosárlabda, nők, A csoport, Brazília-Fehéroroszország
13 kézilabda, nők, 5. forduló, B csoport, Oroszország-Németország m1 (élő)
13:10 atlétika, férfiak, kalapácsvetés, döntő m1, m2 (élő)
14 kosárlabda, nők, B csoport, Kína-Csehország
14:45 kézilabda, nők, 5. forduló, B csoport, Magyarország-Dél-Korea m1, m2 (élő)
16:15 kosárlabda, nők, B csoport, Új-Zéland-Egyesült Államok

Torres nemcsak azzal írt csodát, hogy 41 esztendősen még két ezüstöt szerzett, hanem azzal is, hogy a két éremmel utolérte az örökranglistán 12 olimpiai medállal büszkélkedő Jenny Thompsont.

A végére maradt a slusszpoén, a férfiak 4x100-as vegyesváltója, és a kérdés, hogy megszerzi-e egy olimpián belüli rekordot jelentő nyolcadik aranyát Michael Phelps? Háton nagyjából együtt volt az amerikai, orosz, ausztrál trió, aztán mellen a Pekingben mindkét mellúszó számot megnyerő Kitadzsima odacsapott, és első helyre hozta a japánokat, az amerikaiak harmadikként váltottak.

A pillangó Phelps felségterülete volt, és ő hozta is, amit mindenki elvárt tőle, annyi előnyt úszott össze, amivel Lezaknak már csak ügyesen kellet gazdálkodnia. Ez végül sikerült, Lezak 3:29.34-gyel csapott célba, ami világcsúcs, így aztán Phelps nyolcadszor is meghallgathatta a himnuszt, átadta a múltnak Mark Spitz 1972-es rekordját és 14 olimpiai elsőségével hosszú időre bebetonozta magát az örökranglista élére.


Leleplezték Phelps titkát!

Az úszózseni minden rajt ugyanazt a rapszámot hallgatja. Michael Phelps tökéletes teljesítményének titka - részben - egy rapszámban keresendő.

A 14 aranyával minden idők legeredményesebb olimpikonjává előlépett úszósztár minden rajt előtt Lil Wayne rapper I'm Me (Én vagyok én) című számát hallgatja.

A China Daily című lap szerint Phelps különösen a következő magasröptű sorokból merít megfelelő inspirációt soron következő versenyéhez: "Én vagyok én, ki vagy te? Te nem vagy én, te nem vagy én, tudom, hogy ez nem fair, de nem érdekel."

A sikeres ráhangolódás Pekingben nyolc aranyat és hét világcsúcsot eredményezett. És ezen keresztül jelentős ingyenreklámot Lil Wayne-nek.


Blama: a férfi kardcsapat már a negyeddöntőben elvérzett

A tavaly világbajnok magyarok négy éve, Athénban ugyancsak a legjobb nyolc között szenvedtek vereséget az amerikaiaktól, akkor két tussal, így lett volna miért visszavágni.

Meg is volt rá az esély, az utolsó asszó előtt ugyanis 40-36 volt az állás, Nemcsik Zsolt azonban 9-4-re alulmaradt Keeth Smarttal szemben. A magyar csapat legtapasztaltabb tagja előzőleg két párharcát 5-4-re megnyerte, azaz hozta a kötelezőt, a végén azonban nem jöttek be az akciói.

Decsi Tamás végig jól vívott, mindhárom pástra lépésekor javított a pozíción, míg Szilágyi Áron hullámzó teljesítményt nyújtott, elsőre 7-2-re kikapott Tim Morehouse-tól, később viszont legyőzte Smartot, majd megint kikapott Jason Rogerstől.

A negyeddöntős vereséget követően az 5-8. helyért Kínától is kikapott a csapat, a Decsi Tamás, Nemcsik Zsolt, Szilágyi Áron, Lontay Balázs összeállítású együttes újabb, 45-38-as kudarca azt jelenti, hogy a hetedik helyért Egyiptommal találkozik.

Eredmények, negyeddöntő:
Egyesült Államok - Magyarország 45-44
Keeth Smart - Decsi Tamás 4-5
Jason Rogers - Nemcsik Zsolt 4-5
Tim Morehouse - Szilágyi Áron 7-2
Rogers - Decsi 5-7
Smart - Szilágyi 4-6
Morehouse - Nemcsik 4-5
Rogers - Szilágyi 6-5
Morehouse - Decsi 2-5
Smart - Nemcsik 9-4

Franciaország - Egyiptom 45-31
Olaszország - Fehéroroszország 45-39
Oroszország - Kína 45-36

Az 5-8. helyért:
Fehéroroszország - Egyiptom 45-22
Kína - Magyarország 45-38
Csung Men - Szilágyi Áron 5-1
Vang Jing-cse - Lontay Balázs 4-9
Huang Jao-csiang - Decsi Tamás 6-0
Csung - Lontay 5-5
Huang - Szilágyi 5-4
Vang - Decsi 5-6
Huang - Lontay 5-4
Csung - Decsi 5-2
Vang - Szilágyi 5-7


Női tőr: eredmény nincs, balhé van

Bernát Zoltán, a tőrözők kapitánya a nők negyedik helye után a SamsungSport.hu-nak elmondta, milyen belső ellentétek vezettek a vártnál gyengébb eredményhez.

Női tőrben is lemaradtunk az éremről, és a kapitány szerint a vártnál gyengébb eredménynek több összetevője volt. Az egyik legfontosabb a csapaton belüli széthúzás, amelyet Ujlaky Virginie "magánszáma" okozott. Az ifjú tőröző nem tudta elviselni, hogy nem indulhatott egyéniben, és többet ártott a többiek felkészülésének, mint amennyit használt.

- Ha nem bíjra valaki elviselni, hogy kikap egy kvalifikációs versenyen, akkor legközelebb azonnal ki kell rakni a csapatból, és nem szabad kihozni az olimpiára, mert tönkreteszi az együttest . Ujlaky Virginie nem fogadta el a döntésemet, ez az ügy tovább gyűrűzött, és ebből lett egy nagyobb konfliktus, amit itt nem tudtunk rendezni. Sajnos mögötte csak olyan emberek vannak, akik nem alkalmasak a feladatukra, vagy ő még nagyon fiatal és nem tudja feldolgozni a hátrányos döntést. Ujlaky sokat tett azért, hogy a csapat itt lehessen az olimpián, az érdemeit nem lehet elvitatni. A másik három versenyző azonban jobb vívó nála, egyéniben is megverték. Hogy pontosan mi történt itt kint, azt a fegyelmi után szeretném elmondani - mondta a kapitány.
A rutimosnak számító Mohamed Aidának is voltak rossz tapasztalatai csapattársa viselkedésével kapcsolatban.

- Az olaszoknál is van feszültség, de ők félre teszik a problémáikat - hangoztatta Mohamed. - Mi is megpróbáltuk félretenni azt, hogy Ujlaky Virgine kétségbe vonta a kapitány döntését azzal kapcsolatban, hogy ki induljon egyéniben. A csapatverseny során ez engem nem befolyásolt. Inkább az egyéni küzdelmek során bántott, hogy Virgine nem állt rendelkezésemre a bemelegítésnél - panaszkodott Mohamed Aida.
A szövetségi kapitány csalódottan vette tudomásul a csapatban elért negyedik helyet.

- Ha kikaptunk volna a világbajnok lengyelektől, azt mondanám, emelt fővel mehetünk haza, nincs miért szégyenkeznünk. Az amerikaiaktól azonban nem lett volna szabad kikapnunk, attól függetlenül, hogy megverték a lengyeleket. Mohamed Aida két asszóban mínusz hármat vívott, a végén pedig 14-2-re nyert. Ezt nem lehet azzal magyarázni, hogy nem tud vívni, mert ha így lenne, akkor hogy tud ilyen fölényesen megnyerni egy asszót? De nem csak Aida hibázott, a csapat úgy rontotta el ezt a mérkőzést, ahogy volt, egyszerűen mentálisan nem voltak felkészültek. Túlságosan felszabadított bennünket, hogy megvertük a németeket, és nem koncentráltunk eléggé az amerikaiak ellen. Az ellenfél ugyanakkor a maximumot hozta, kihasználta a hibáinkat - fogalmazott Bernát.

A kapitány kitért arra is, hogy a jelenlegi magyar sportfinanszírozás, a sportban uralkodó állapotok, a támogatások elmaradása mellett nem kell csodálkozni azon, hogy nem tudják megfelelően felkészíteni a sportolókat az olimpiára.

- Össze sem lehet hasonlítani a körülményeket a többi csapatéval. Olyan, mintha kőbaltával mennénk golyószóró ellen. Óriási hendikeppel indulunk a világ mögött, csoda, hogy egyáltalán itt lehetünk z olimpián - tette hozzá csalódottan Bernát.


Másra mutogatás az atlétáknál is

Konfliktus nemcsak a vívóknál van, hanem atlétáinknál is. Kővágó Zoltán diszkoszvető a 21. helyen zárt Pekingben, így nem jutott döntőbe, ami szerinte azért történhetett meg, mert a szövetség nem igyekezett elintézni, hogy edzője is elkísérje őt a nyári játékokra.

Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség alelnöke nem ért egyet Kővágóval. A sportdiplomata szerint a versenyző egyedül saját magának köszönheti, hogy gyengén szerepelt, a hiba nem a körülményekben keresendő.

MTI, samsungport, origo - MTI/EPA/Daniel Dal Zennaro