Pécsett is bajban a magyar sikersport

2008. szeptember 12. péntek 09:02

A vívás egyike azon sportoknak, amelyeknek nagy múltja van hazánkban. Amellett, hogy népszerű, a legeredményesebbek közé is tartozik. Az olimpiák történetében eddig több mint 80 érmet szereztek vívóink. A sportág fiatal reménységeivel és helyzetével ismerkedtünk a PTE-PEAC vívószakosztályának egyik edzésén.

- Pécsett nagy népszerűségnek örvend a sportág, közel hetvenen járnak hétről-hétre a vívóedzéseinkre - mondja Danka Sándor, a PTE-PEAC vívószakosztályának szakedzője.

Valóban, ezt tapasztalhattuk a csarnokba lépve is, ahol lagalább harminc fiatal készülődött a napi edzésre. A fülledt meleg ellenére mosolyogva vették fel az ugrókötelet és hajtották végre a mesterek utasításait.

- A napokban Pécsett edzőtáboroztunk. Aerobic és spinning is szerepelt a vívás mellett a napi menüben - vázolta fel a menetrendet a mester.

Ez alkalommal egy meghívott barát, kiváló mester is okította a fiatalokat. Az MTK egykori mesteredzője, Skoró István, aki több évet dolgozott Finnországban is, most a helyi pástokon tanít meg pár alapmozdulatot, miközben a „nagyokról", a sportág kiválóságairól mesél.

Feltűnt a "kicsik" között Peterdi András (képünkön) is, aki az idén már junior csapat-világbajnoki bronzot és U23-as Európa-bajnoki 16. helyet is magáénak tudhat. Mosolyogva, de szerényen emlékezett nyári, szombathelyi sikerére is.

- 2004 óta nyaranta rendeznek Szombathelyen egy nemzetközi edzőtábort, amelyet egy háziverseny zár. Eddig minden évben én nyertem - mondja Peterdi, akinek idén a 78 indulót felvonultató párbajtőrversenyen sikerült diadalmaskodnia.

Pécsett jelenleg három helyszínen, közel negyven páston gyakorolhatnak a vívni vágyók. A Belvárosi Általános Iskola termében, a Református Gimnázium, illetve a Jókai Úti Általános Iskola tornacsarnokában folynak hetente több alkalommal az edzések.

- A Jókaiban, illetve a Reformátusban beépítették a vívást a tanórai testnevelésbe is, így minden gyerek megismerkedhet a sportág alapjaival. Igyekszünk közelebb vinni hozzájuk, és megszerettetni velük a sportot - emeli ki Danka Sándor.

Sikerekben pedig nincs hiány a Mecsekalján. Az idén például az Olimpici Párbajtőr Grand Prix-n a PTE-PEAC csapata két budapesti klub mögött a harmadik helyen végzett. Korosztályos bajnokok, pontszerzők, egyetemisták öregbítik a sport hírnevét.

Ugyanakkor az olimpiai események, kudarcok kapcsán a sportág felé fordult a figyelem. A fiatal, lelkes és sikeres versenyzőket látva, felmerül a kérdés: mi állhat az gyengébb eredmények, probléma hátterében?

Rövid választ kapok: - A pénz! Külföldön sokkal többet áldoznak a sportra, a vívásra. Idehaza kiváló szakemberek dolgoznak, sok a fiatal tehetség, de nincs meg a versenyzés, a megfelelő felkészülés anyagi feltétele. Ezek hiányában nehéz sikereket elérni - mondja nem kis elkeseredéssel a hangjában a több évtizede a sportban dolgozó edző.

- Nem ritka alkalom, hogy egy-egy megmérettetésen azért nem vesz részt a sportolónk, mert nincs pénzünk az utazásra, repülőjegyre.

Danka Sándor szerint jelentősebb támogatásra lenne szüksége a sportágnak és nekik is, ha eredményeket akarnak elérni. Sok esetben a szülők maguk versenyeztetik a gyermeküket. Ők veszik a felszerelést, ők utaztatják őket stb.

Az edzők is érzékelik a problémát, a hiányt. Ma már szerelemből csinálják a legtöbben.

- Pár év múlva pedig már előfordulhat, hogy nem is lesz kit oktatni - vetíti előre végezetül a még szomorúbb jövőt a tréner.

Kocsis Anita