Megvan az első magyar aranyérem!

2008. augusztus 23. szombat 09:50

Megvan az első magyar aranyérem!
A kenu egyesek ezer méteres küzdelmében született meg az első magyar aranyérem a pekingi olimpián: Vajda Attila (1. képünkön) szolíd, már-már ijesztő első ötszáz után szenzációs hajrával elsőként lapátolt át a célvonalon! Ezt követően a magyar női K-4-es egység a nagy rivális németek mögött a 2. helyet szerezte meg.

A pénteki kajakversenyek második számaként jött az egyik olyan verseny, amelyen komoly aranyesélyünk volt, a kenu egyesek 1000 méteres küzdelme. Vajda Attila 2004-ben még meglepetésemberként nyert bronzot, az olimpiára viszont már világbajnokként érkezett, és az előfutamban is meggyőző formát mutatott.

Komoly konkurencia sorakozott a rajtnál, ott volt a háromszoros olimpiai bajnok német Andreas Dittmer, az idén két Világkupa-versenyen (Duisburg, Poznan) nyerő kanadai Thomas Hall, a címvédő spanyol David Cal és a francia Mathieu Goubel, egyikük győzelme sem tartozott volna a szenzáció kategóriába.

Az üzbég Vadim Menkov főleg ötszázon veszélyes, ennek megfelelően hihetetlen tempóban kezdett, mögötte egyben volt a mezőny, 250-nél Vajda még nem volt dobogón, sőt, 500-on sem, bár ekkor már lényegesen közelebb volt a riválisokhoz, Calhoz és a román Mironcichoz.

Menkov a várakozásnak megfelelően elfáradt, Cal és Vajda beérték őt, 750-nél már a szegedi kenus volt elöl.

A végén már csak Cal és Vajda között ment a verseny az aranyért, de a címvédő nem bírt a parádés második ötszázat produkáló magyarral, aki megszerezte a küldöttség első aranyérmét!

"Bajnok vagyok!" - kiáltott fel Vajda Attila, miután a kenuegyes megnyerése után kiszállt a hajóból. "Úgy jöttem ki, hogy nyerni akarok, s köszönöm egy embernek, aki nem lehetett itt, de fentről figyelt engem, s az egész csapatot. Köszönöm Koló!" - nyilatkozta.

A majdnem két hete tartó aranymentes állapot Vajda révén megszűnt, és jogosan bíztunk abban, hogy ha egy üzlet beindul, akkor nincs megállás, mert a női kajak négyesek 500 méteres viadalában a Kovács Katalin, Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Janics Natasa összeállítású egységnek csak a német kvartett lehetett az ellenfele.


A női K4-es a második helyen ért célba

1988 óta mindössze egyszer fordult elő, hogy nem a német egység nyerte a női kajaknégyes 500 méteres távját, 1992-ben a magyar csapat diadalmaskodott. A szakértők szerint ezúttal sem a Kovács Katalin, Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Janics Natasa négyes (2. képünkön) volt az esélyes, hanem a Fanny Fischer, Nicole Reinhardt, Katrin Wagner-Augustin, Conny Wassmuth összeállítású német válogatott - nem is történt meglepetés, a nagy rivális sima rajt-cél győzelmet aratott.


Kammerer és Kucsera a végére elfáradt

Soha sem született még magyar aranyérem az olimpiák történetében kajakkettesben, így a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor kettős ebből a szempontból történelmet írhatott volna Pekingben.

A magyar kettős olyan riválisokkal került szembe, mint a dán Európa-bajnok Kim

Wraae Knudsen, Rene Holten Poulsen, a világbajnok francia Philippe Colin, Cyrille Carre, a vb-második lengyel Adam Seroczynski, Mariusz Kujawski kettős, illetve a német Martin Hollstein, Andreas Ihle, és az olasz Andrea Facchin, Antonio Scaduto duó.

250 méternél majd egy hajóhossznyi előnyt szerzett az egység, féltávnál ez a fór továbbnőtt, a hajrára a németek nagyon feljöttek, olyannyira, hogy 150 méterrel a cél előtt utol is érték Kammereréket, balról a dánok is előztek, harmadikként az olaszok végeztek. A magyar egység teljesen kipukkadva végül az 5. helyen ért célba.


A legnagyobb győztesek: Kozmann és Kiss bronzérmes!

A kenu kettesek mezőnyében Kozmann György és Kiss Tamás harmadik lett a pekingi olimpián, az 1000 méteres távon.

Kolonics György tragikus halála után, az utolsó pillanatban összeállt magyar kettőstől már az szép teljesítménynek számított, hogy bejutott a fináléba, amit pedig a döntőben nyújtottak Kozmannék, az vitán felül parádés, bravúros teljesítmény.

A magyar páros az olimpia előtt még sosem versenyzett együtt, ennek ellenére egy tökéletesen összeszokott kettőst láthattunk a fináléban.

Kozmannék a hajráig a negyedik helyen haladtak, majd az utolsó métereken megelőzve a román kettőst, megszerezték a harmadik helyet. Az aranyérem a fehérorosz Bogdanovic testvérpáré lett, a német egység a második lett.

Pontszerző a magyar férfi K4-es

A Sík Márton, Beé István, Vereckei Ákos és Bozsik Gábor nevével fémjelzett magyar K4-es ötödik helyen végzett 1000 méteren az ötkarikás játékokon.

MTI/origo - Fotó: MTI, Koszticsák Szilárd