Zöld fordulatot sürgettek az ÖPE képviselői

2016. január 23. szombat 08:30

Zöld fordulatot sürgettek az ÖPE képviselői

Mi a teendő, ha a város népessége folyamatosan csökken, a helyi gazdaság nem találja a kitörési lehetőségeit, a városüzemeltetés forráshiányos, az önkormányzat eszközei kevesek, a környezetünk minősége romlik - tette fel a kérdést Kővári János, az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) elnöke évnyitó sajtótájékoztatóján.   

- Minden út Rómába vezet - idézte a mondást, majd hozzátette: - Valamennyi kérdésünkre létezik egy közös válasz, ez pedig a fenntartható városfejlesztés, amire az önkormányzat immáron öt éve rendelkezik elképzelésekkel, csak valóra kellene váltani.

Az Összefogás Pécsért Egyesület nevében Kővári János konkrét városfejlesztési javaslatokkal állt elő: „a város épített környezetének fejlesztése terén egyértelműen a barnamezős beruházások és korszerűsítések támogatói vagyunk, amelynek keretében a meglévő épületeinket hasznosítjuk és nem újabb területek beépítését támogatjuk.

Ehhez javaslunk egy korszerűsítési alapot létrehozni, valamint helyi adókedvezményt biztosítani a kezdeményezőknek. Az épületek energetikai korszerűsítése szintén elemi érdeke mind az épületek használóinak, mind a helyi gazdaságnak. Szintén a korszerűsítési alapból támogatandó visszatérítendő támogatásként", mondta.

- A közlekedés terén meg kell kezdeni végre az elektromos buszok beszerzését és hozzájuk kapcsolódóan a városi tulajdonban lévő napelempark kialakítását. Hasonlóan fontos a kelet-nyugati és a kertvárosi kerékpárutak kialakítása és az e-bringa hálózat kiépítése.

Továbbá jelentős helyi gazdaságfejlesztési lehetőség, hogy végre elkezdődjön az új Vásárcsarnok és Élelmiszer-feldolgozó Központ valamint a helyi piacok építése, mert így a pécsiek fogyasztásában végre a helyi termékek is megjelenhetnének -zárta mondandóját Kővári János.

Vicze Csilla (képünkön), az ÖPE újdonsült képviselője azt mondta, Pécs életképessége, működőképessége miatt fontos az itt lakók érdekeinek megfelelő csapadékvíz -gazdálkodási koncepció kidolgozása, amely alapján a lezúduló, sok kárt okozó villámvizek a város több magassági szintjén kiépítésre kerülő tározórendszerben összegyűjtésre kerülnek, és akár sokáig  tartó szárazság idején különböző célokra vizet biztosítanak. Fontosak a lakossági kertekben is a ciszternákban a víz összegyűjtése.

A zöld felületekkel kapcsolatban Vicze Csilla elmondta: - A város kiváló programot készített a belterületén, főként a déli részen található gyepfoltok, összesen 42 hektár nagyságú gyep fásítására vonatkozóan. A költséges kaszálás helyett ugyanezen összegért mielőbb meg kellene indítani a 8 éves fásítási programot, amely eredményeképp az alacsony zöldértékű gyepek helyett ökológiailag hasznosítható, őshonos fafajokkal erdők jönnének létre, amelyek párát termelnének, légmozgást idéznének elő és esztétikailag is szebbek lennének. Emellett fontosak az utak menti közösségi faültetések, zöldfelületek növelése. A levegő tisztasága miatt szigorún kell venni a zöldfolyosók beépítésének tilalmát.

- Pécsnek létkérdése a körülöttünk levő erdők megőrzése, mert óriási ökológiai hasznuk van, ne essenek tarvágások áldozatául, mert magunk alatt hagyjuk vágni a fát. Hiszen a fák biztosítják nemcsak a jó levegőt, a víz megkötését, az erdőknek léleküdítő, esztétikai szerepük is van. Álljunk ki együtt érdekeink mellett, s ne hagyjuk, hogy a zöld leveleket hozó fák a hőerőmű kohóiban fekete füstté váljanak.

- A párizsi klímacsúcs arra jó volt, hogy rádöbbentse a világot, hogy a továbbiakban nem folytathatjuk környezetünk gátlástalan pusztítását. A környezetvédelem embervédelem, hiszen az egészségtelen levegő, víz, a káros sugárzások a levegőben már a most élők egészségét károsítja. Tegyünk a fenti konkrét programokkal környezetünkért és akkor Pécs méltó lesz az Európa Zöld Fővárosa címre- fogalmazott Vicze Csilla az ÖPE sajtótájékoztatóján.

EQM